Вплив вітаміну Д на жіночу фертильність

vitamin-DРоль вітаміну Д в організмі складно переоцінити: робота майже 3% генома людини регулюється його метаболітами. Найвідоміша його функція – підвищення засвоюваності кальцію і фосфору. Крім того, він впливає на м’язи, шкіру, серцево-судинну та імунну систему, жіночу та чоловічу репродуктивні системи, інсулінорезистентність, плаценту. Нестача вітаміну Д підвищує ризик виникнення деяких поширених видів раку. Під час вагітності недостатній рівень вітаміну призводить до розвитку гестаційного діабету, преклампсії і збільшує кількість екстрених кесаревих розтинів. У дитини дефіцит вітаміну Д проявляється маленькою вагою при народженні, проблемами з кістковим апаратом в дитинстві, неонатальній гипокальцемії і судомами, а також підвищеним ризиком передачі ВІЛ від зараженої матері.

Рецептори до цього вітаміну були виявлені в 37 різних тканинах. Зазвичай, перша асоціація зі словосполученням «вітамін Д» – «сонячний вітамін», так як виробляється він безпосередньо в шкірних покривах при попаданні ультрафіолетових променів.

Насправді все складніше. Є дві форми: D2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол). Перший виробляється в рослинах і може бути отриманий тільки з їжею (найбагатші їм – хліб і молоко). Другий синтезується якраз в епідермісі людини під дією ультрафіолету з 7-дегідрохолестерол. Також може бути отриманий з риб’ячим жиром і деякими іншими продуктами. У печінці людини вітамін Д перетворюється в 25-гидроксивітаміна Д – кальциферол. Саме його рівень оцінюють у лабораторному аналізі. Аналіз крові на вітамін Д3 і Д2 призначають набагато рідше через сильну залежність рівня на момент дослідження від дієти. Кальциферол – попередник активного метаболіту 1,25-дигидроксивітаміна Д (кальцитріолу), який є гормонально активним.

На жіночу фертильність вплив робить вітамін D3. Рецептори до вітаміну Д присутні у всіх репродуктивних тканинах, включаючи ендометрій, міометрій, яєчники, цервікальний канал. Виявилося, що вітамін в достатній кількості позитивно впливає не тільки на імплантацію ембріона, а й на фолікулогенез, зменшує ризик раку молочної залози. При прийомі вітаміну Д підвищується рівень антімюллерова гормону (АМГ), але не варто плутати цей ефект із збільшенням кількості антральних фолікулів. Кальцитріол бере участь у виробленні 13% прогестерону, 9% естрадіолу і 21% естрону.

У клініках ЕКО проводилися дослідження, які показали статистично значущу залежність якості і кількості одержуваних ооцитів і відсотка вагітностей від рівня кальциферола. Кожен наномоль збільшував вірогідність настання вагітності на 2,4%.

Найсвіжіше дослідження було проведено в Мілані. За 90 днів до підсадки 335 жінкам виміряли рівень 25-гидроксивітаміна Д. У 154 був недолік кальциферола – нижче 20 нг / мл (група А), у решти (група Б) – вище цього рівня. Всім перенесли однакову кількість ембріонів. У 29 пацієнток групи Б (16%) отримали 3 і більше «відмінників» у порівнянні з 9 жінками (6%) з групи А. Кількість імплантацій в групі Б склало 70 (21%), у групі А – 37 (13%) . Зрештою клінічна вагітність настала у 31% жінок з групи Б і 20% – з групи А. Чим вище був рівень вітаміну Д, тим більше була вірогідність того, що програма ЕКО закінчиться народженням дитини. Але, незважаючи на обнадійливі результати, дослідники попереджають, що безпосередньо пов’язувати недостатність кальциферола і безпліддя – не можна.

Також є інформація про позитивний вплив прийому вітаміну Д в комплексі з кальцієм перед протоколом ЕКЗ у жінок з синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ). Був виконаний пілотний проект, в якому 60 таких жінок крім звичайної терапії метформіном отримували впродовж трьох місяців ще й кальцій з вітаміном Д. Відповідь яєчників на стимуляцію був кращим, ніж на одному метформіну.

Вплив вітаміну Д на жіночу репродуктивну систему залишається ще багато в чому спекулятивної темою. Зокрема, не визначено оптимальний рівень вмісту вітаміну в організмі. Серед негативних ефектів – підвищений рівень кальциферола може викликати ендометріоз, а його високий вміст в рідині фолікулів знижує якість ембріонів. Одне з останніх досліджень, яке виробляється прямо зараз у Брюссельському центрі репродуктивної медицини, – чи впливає кількість кальциферол на АМГ і кількість антральних фолікулів? При позитивному результаті дослідження жінки з виснаженим фолікулярним запасом отримають відчутне підвищення шансів на хорошу відповідь яєчників на стимуляцію при ЕКЗ.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...