ВПЕВНЕНІСТЬ У СОБІ – ЩО ЦЕ ТА ЯК ЇЇ ДОСЯГТИ?

У 2014 році професор психології з Лос-Анджелеса Хел Хершфілд поставив питання тисячі чоловік: «Як ви думаєте, хто ваш найгірший ворог?» І половина з них відповіли: «Я сам». Якщо ви теж вважаєте, що ваші власні страхи і забобони – це найбільша перешкода в вашому житті, то ця стаття спеціально для вас.

Без віри в себе і без почуття власної гідності наші страхи замикають нас в зоні комфорту і заважають отримати те життя, про яке ми мріємо. А засоби масової інформації і соціальні мережі тільки посилюють цю проблему, постійно порівнюючи нас з іншими.

Що таке почуття впевненості в собі?

Це почуття складається із сукупності переконань, цінностей і наших уявлень про самого себе. Крім того, самооцінка має кілька захисних психологічних функцій, що іноді працюють проти нас:

– задовольнити потребу відчувати себе добре і спокійно;

– знизити ймовірність невдач, щоб не страждати;

– захистити себе від страху і невпевненості.

Ви можете бути найрозумнішим, найкрасивішим і найбагатшим, але, як показали дослідження, самооцінка не залежить від того, що ви знаєте або маєте. Вона залежить від того, як ми самі себе сприймаємо і усвідомлюємо.

Мати сильну самооцінку не означає бути зарозумілим. Сильна самооцінка – це прийняття ваших сильних і слабких сторін, що дозволяє визнати свою власну цінність.

Ми не народжуємося з низькою або високою самооцінкою, вона розвивається в процесі отримання нових вражень від життя. І існує ряд подій, які мають найбільший вплив на нашу впевненість. Ключові ролі тут грають батьки, вчителі та друзі. Це як пророцтво: якщо ви не відчуваєте себе цінним, то рано чи пізно ви будете і вести себе таким же чином. Низька самооцінка може змінити поведінку людини, щоб підтвердити його підозри про свою цінність, створюючи порочне коло, яке дуже важко порвати.

5 кроків до підвищення впевненості в собі

  1. Знайдіть джерело вашої низької самооцінки

Який сенс намагатися лікувати щось без розуміння причини? Наша впевненість в собі розвивається в дитинстві і на її відсутність можуть вплинути дуже різні фактори. Для того, щоб знайти джерело вашої низької самооцінки, спробуйте виконати вправу «Чому?» Запитайте себе принаймні три рази: чому у вас ті чи інші страхи?

  1. Не заважайте собі діяти! Навіть якщо здається, що вас чекає невдача

Дуже часто причина невпевненості криється в тому, що ми продовжуємо сидіти склавши руки. Коли ми відчуваємо себе в небезпеці, то автоматично починаємо шукати шляхи до втечі. Здається, що так ми зменшуємо нашу стурбованість. Проблема в тому, що таке уникання поведінки може в кінцевому підсумку стати звичкою. Працюйте зі страхами і дійте! І тоді ви припините ходіння по колу низької самооцінки. Кожен раз, уникаючи виходу із зони комфорту, ми робимо собі тільки гірше.

Гарна новина полягає в тому, що наука довела: самооцінка не залежить від результатів ваших дій. Вона збільшується, коли ви активно дієте, стикаєтеся з обставинами, і зменшується, коли уникаєте труднощів.

3. Замініть мету на цінності

У питанні впевненості вам потрібно спиратися на щось більш тверде, ніж просто мета. Щось, що вас надихає продовжувати шлях, коли ви відчуваєте втому, занепокоєння, депресію або зневіру. Щось настільки потужне, що мотивує вас вийти із зони комфорту, щоб протистояти тому, чого ви боїтеся.

Для цього потрібно керуватися вашими цінностями. Цінності – це як наша дорожня карта. На відміну від цілей, ваші цінності завжди будуть актуальні для вас, щоб дотримуватися їх і пишатися собою.

  1. Визначте ваші справжні сильні сторони

На додаток до ваших цінностей, щоб збільшити самооцінку, вам потрібно визначити, що у вас є хорошого. У всіх нас є сильні сторони, проблема полягає в тому, що люди з низькою самооцінкою просто не знають, як їх визначити (в той час як самозакохані знаходять їх в надлишку).

Згадайте свої 5 досягнень – чого ви класного зробили у своєму житті. Не обов’язково ці досягнення повинні бути вселенського масштабу. Наприклад, навчилися готувати самостійно, змінили погану роботу на хорошу і т. д.

Тепер подумайте, які позитивні особистісні характеристики в нагоді вам для кожного з цих досягнень. Це може бути завзятість, цікавість, ініціатива … Це і є ваші сильні сторони.

  1. Перетворіть негативні думки в раціональні відповіді

Тепер у вас є свій список цінностей і сильних сторін, щоб почати вірити в себе. Але наші минулі переживання як і раніше впливають на наше життя у вигляді «внутрішнього голосу».

У людей зі здоровою самооцінкою, як правило, цей внутрішній голос – приємний, добрий, заспокійливий. Але у тих, чия самооцінка не дуже висока, внутрішній голос стає гіршим критиком, постійно осуджуючи за помилки і ігноруючи досягнення. Цей постійний неприємний внутрішній діалог зі внутрішнім критиком викликає тривогу і замикає нас в зоні комфорту. І зазвичай інтерпретує будь-яку ситуацію в найгіршому світлі, навіть коли немає ніяких об’єктивних доказів. Тому дуже важливо обкладати свої думки на відповідність реальності. Чи справді це реальна загроза або чергові фантазії?

У кожного з нас є щось унікальне і цінне, щоб зробити свій внесок. Ніхто не знає, що саме ви можете в кінцевому підсумку створити і зробити, тому не закривайте себе в пастці низької самооцінки. Світ потребує вас!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...