Ворушіння плоду

Ворушіння плодуПершим найдовгоочікуванішим трепетним моментом під час вагітності для майбутньої мами є ворушіння плоду. Прийнято вважати, що у першородящих дитина починає ворушитися в 20 тижнів, а у повторнородящих в 18 тижнів.

Але це не повна інформація. Насправді, рухова активність у малюка з’являється вже на 8-9 тижні вагітності, коли утворюються ручки і ніжки. Але от відчувати ці рухи майбутня мама починає лише, коли малюк підросте. Деякі мами говорять, що почали відчувати ворушіння в 13 тижнів. Багато що залежить від індивідуальної чутливості і сприйнятливості до різних подразників. Ймовірність появи  цього процесу приходить до 22 тижнів вагітності. Відповідно, діапазон для початку відчуття ворушінь плода досить великий і не варто впадати у відчай, якщо в 20 тижнів ще незрозуміло – ворушиться чи ні. Можливо, ви ще не зрозуміли, що це таке, а через кілька днів все стане очевидним.

Ворушіння відчуваються також індивідуально. Це може бути булькання, «перекочування» в животі, легкі поштовхи. Перші дні ви не завжди можете звертати на це увагу, тому не варто лякатися, якщо здається, що дитина ворушиться не кожен день. Більш ретельно варто стежити за ворушіннями дитини після 30 тижнів вагітності. Це можуть бути легкі рухи, поштовхи або перекидання. Дитина може затихати на 3-4 години, а потім дає про себе знати. Нормою вважається наявність не менше 10 епізодів ворушінь в день.

Доведено, що помилковим є думка про те, що активні ворушіння можуть бути ознакою гіпоксії плоду. Набагато більшу увагу слід приділяти поганому ворушінню дитини. Можливо, у малюка просто менш активний день. Але погані ворушіння можуть бути й ознакою погіршення його стану, що може привести до важкої гіпоксії і навіть загибелі дитини. Тому, якщо дитина після 30 тижнів вагітності ворушиться рідко, мляво і слабо – це привід для термінової консультації лікаря.

Недостатньо просто вислухати серцебиття дитини стетоскопом. Найбільш інформативним методом для оцінки стану плода є кардіотокографія (КТГ). У плановому порядку дане дослідження лікарі-акушери починають проводити з 34 тижнів вагітності, але при необхідності можна і раніше. При нормальному протіканні вагітності дослідження проводиться 1 раз на тиждень. Протягом 30-60 хвилин записується серцебиття малюка, а потім проводиться оцінка результатів кардіотокограм по 5 параметрам. У нормі частота серцебиття у плода не монотонна, а варіабельна, змінюється від 120 до 160 ударів в 1 хвилину. Реакцією на ворушіння плоду (або інші зовнішні подразнення) в нормі є почастішання серцебиття до 170-190 ударів в 1 хвилину. Монотонність серцевого ритму, епізодичне більш рідке серцебиття до 60-90 ударів є ознакою важкої гіпоксії плоду і вимагає негайного кесаревого розтину. Можливі незначні відхилення даних КТГ від норми. У таких випадках проводиться терапія, спрямована на поліпшення матково-плацентарного кровотоку з щоденним записом КТГ. Додатковим методом оцінки стану дитини є допплерометрія. Але основне – це КТГ.

В даний час кардіотокографія проводиться практично у всіх жіночих консультаціях та медичних центрах. Проте, недостатньо однократного дослідження. У плановому порядку воно повинно проводитися 1 раз на тиждень, починаючи з 34 тижнів. Якщо ви не маєте можливості проводити КТГ регулярно – не забувайте стежити за ворушіннями дитини. 10 і більше ворушінь в день говорять про те, що важкої гіпоксії немає, і дитина почуває себе добре.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...