Вітрянка при вагітності: проблема в цяточку

Вітрянка при вагітності проблема в цяточкуБудь-яка інфекція під час вагітності становить загрозу як для самої жінки, так і для майбутньої дитини, навіть таке невинне захворювання, як застуда. Що вже говорити про інфікування під час вагітності вітрянкою! Але, як казав Карлсон: спокій, тільки спокій. Безперечно, неприємно заразитися вітряною віспою в період виношування плоду, однак і несмертельно. У першу чергу, практично 90% дорослих людей перехворіли вітрянкою в дитинстві і мають стійкий імунітет до даної інфекції. А по-друге, зараження вітрянкою, за даними статистики, являє 0,2 – 5 випадків на 1000 вагітних.

Вітряна віспа – це інфекційне захворювання вірусної природи, яке характеризується папульозно-везікулярним висипом. Заразитися вітрянкою може вагітна від хворого даним захворюванням і від хворого оперізувальним лишаєм.

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Збудник потрапляє в організм через верхні дихальні шляхи, проникає в кров, потім у шкіру, викликаючи характерний висип.

Як протікає вітрянка при вагітності

Вітряна віспа у вагітних, як і у всіх дорослих (на відміну від дітей) протікає в середньо-важкій або важкій формах. Набагато сильніше виражені симптоми інтоксикації (слабкість, млявість, висока температура, головний біль) і характерна рясна висипка.

У вагітних частіше діагностуються атипові форми вітрянки (геморагічна, гангренозна і вісцеральна). Крім того, приблизно у 30% вагітних розвивається герпетична пневмонія (причому, чим більше термін вагітності, тим вище ризик появи тяжкої дихальної недостатності).

Також у вагітних, хворих на вітряну віспу, частіше виникають неврологічні ускладнення (енцефаліт і мозочкова атаксія – нестійка хода).

Ризик зараження плода

Заразиться плід, чи ні, залежить від терміну вагітності:

  1. ризик зараження плода, якщо жінка захворіла на вітрянку до 13 тижнів незначний і становить не більше 0,5% розвитку внутрішньоутробних ускладнень;
  2. ризик ураження плода вірусною інфекцією збільшується до 1% в терміні 13-20 тижнів вагітності;
  3. в терміни гестації 20-36 тижнів ризик інфікування плода мізерно малий і прирівнюється до нуля (проте у дитини зберігається шанс захворіти на оперізувальний лишай в перші роки життя);
  4. зростає ризик інфікування плода після 36 тижнів і досягає 50%, але ознаки захворювання у нього після народження можуть бути відсутні внаслідок отримання від матері антитіл;
  5. і, безумовно, самим небезпечним часом вважається зараження вітрянки за сім днів до пологів, так дитина не встигне отримати необхідну кількість антитіл (саме тому лікарі в подібних випадках відтягують пологи на 5-7 днів).

Вплив вітряної віспи на плід

В першу чергу слід зазначити, що зараження вітрянкою не є показанням для переривання вагітності.

Але на ранніх термінах вагітності зростає ризик її мимовільного переривання і розвитку важких вроджених вад плоду, аж до його загибелі. Зараження вітряною віспою в пізні терміни вагітності небезпечно появою у дитини вродженого захворювання.

Вроджені вади плоду проявляються у вигляді ураження нервової та кісткової систем (недорозвинення кінцівок, пальців і ребер, атрофія кори головного мозку і очей, аномалії сітківки ока, сліпота). Крім того, можлива поява у дитини шкірних рубців.

Профілактика вітрянки у вагітних

Безперечно, починати профілактику зараження вітряної віспи краще ще на етапі планування вагітності. Якщо жінка не хворіла вітрянкою, то їй необхідно вакцинуватися, і протягом трьох місяців оберігатися від вагітності. Під час виношування дитини слід виключити або знизити контакти з хворими на вітрянку і оперізувальний лишай (щеплення під час вагітності не проводяться).

Поділитися в...

Вас може зацікавити...