Вірусна інфекція Епштейна-Барр при вагітності

Вірус Епштейна-Барр при вагітностіЗахворювання, асоційовані з вірусом Епштейна-Барр, в даний час активно вивчаються. Поліморфізм клінічних проявів даного збудника вкрай високий і привертає до себе увагу клініцистів різних спеціальностей. Вірус Епштейна-Барр – збудник хронічної персистуючої інфекції з групи герпес-вірусних представників (вірус герпесу 4-го типу). Джерелом зараження ВЕБ є хвора людина або носій. Передача вірусу може відбуватися повітряно-крапельним, статевим і контактно-побутовим шляхом через слину, мокроту, вагінальні і уретральні виділення, кров. За наявними даними близько 90% населення інфіковані ВЕБ.

Особливості інфекції

Захворювання, викликані ВЕБ, як правило, зустрічаються у дітей і молодих людей. Однак можуть спостерігатися в будь-якому віці. Особливо небезпечно зараження жінок під час вагітності. Клінічні прояви інфекції вкрай різноманітні і відрізняються строкатою симптоматикою, що значно ускладнює діагностику. Як правило, прояви ВЕБ розвиваються на тлі зниження імунітету, що властиво всім герпес-вірусним інфекціям. Первинні форми захворювання та його рецидиви завжди пов’язані з вродженим або набутим імунодефіцитом. У людей з вираженим імунодефіцитом спостерігаються генералізовані форми інфекції з ураженням центральної нервової системи, печінки, легенів і нирок. Нерідко важкі форми інфекції ВЕБ можуть асоціюватися з ВІЛ-інфекцією. В даний час встановлено, що ВЕБ також асоційований з цілим рядом онкологічних, переважно лімфопроліферативних і автоімунних захворювань (класичні ревматичні хвороби, васкуліти, неспецифічний виразковий коліт та ін.) Крім того, ВЕБ викликає маніфестні і стерті форми захворювання, що протікають по типу гострого та хронічного мононуклеозу.

Перебіг ВЕБ-інфекції у вагітних

У жінок з нормальним імунітетом після зараження ВЕБ можливі два варіанти розвитку захворювання. Інфекція може протікати безсимптомно, або проявлятися у вигляді незначних ознак, що нагадують грип чи інше гостре респіраторне вірусне захворювання. Однак у випадку зараження на тлі вже наявного імунодефіциту у пацієнтки може розвинутися картина інфекційного мононуклеозу.

У разі розвитку гострого інфекційного процесу під час вагітності можливі кілька варіантів результату захворювання:

– Одужання (ДНК вірусу можна виявити тільки при спеціальному дослідженні в одиничних В-лімфоцитах або епітеліальних клітинах);

– Безсимптомне перенесення вірусу або латентна інфекція (вірус визначається в слині або лімфоцитах лабораторно);

В подальшому може спостерігатися хронізація інфекційного процесу з розвитком більш серйозних захворювань.

– Розвиток хронічного рецидивуючого процесу:

а) хронічна активна ВЕБ-інфекція за типом хронічного інфекційного мононуклеозу;

б) генералізована форма хронічної активної ВЕБ-інфекції з ураженням ЦНС, міокарда, нирок та ін;

в) стерті або атипові форми ВЕБ-інфекції: тривалий субфебрилітет неясного генезу, рецидивуючі бактеріальні, грибкові, часто мікст-інфекції респіраторного та шлунково-кишкового тракту, фурункульоз;

г) розвиток онкологічних захворювань (лімфома Беркітта, назофарингеального карцинома та ін);

д) розвиток автоімунних захворювань;

е) ВЕБ-асоційований синдрому хронічної втоми.

Вихід гострою інфекцією, викликаної ВЕБ, залежить від наявності та ступеня вираженості імунного дефіциту, а також від наявності низки зовнішніх чинників (стреси, супутні інфекції, операційні втручання, гіперінсоляція, переохолодження тощо), здатних порушувати імунну систему.

Ризики при вагітності

Особливу небезпеку вірус представляє не тільки для організму жінки, але і для самої вагітності. Вірус Епштейна Барр може привертати до передчасного переривання вагітності, гіпотрофії плода, а у народжених дітей викликати ураження нервової системи (28%), органів зору (7%), рецидивуючий хроніосепсіс (13%), гепатопатію і синдром дихальних розладів. При інфікуванні вірусом під час вагітності або активації латентної інфекції висока ймовірність внутрішньоутробного інфікування плода, що в подальшому житті дитини може бути причиною синдрому хронічної втоми, тривалого субфебрилитета, лімфаденопатії, збільшення печінки та селезінки.

На сьогоднішній день кожен бажаючий може первірити себе на наявність вірусу Епштейна Барр у сучасних лабораторіях Invitro, відділення яких розташовані в більш ніж 10 містах України.

Симптоми ВЕБ – інфекції при вагітності

Прояви, викликані ВЕБ, багато в чому залежать від гостроти перебігу захворювання. Також має значення первинність інфекційного процесу або виникнення клінічної симптоматики хронічної інфекції. У разі розвитку гострого інфекційного процесу при зараженні ВЕБ у жінок спостерігається картина інфекційного мононуклеозу. Розвиток даного захворювання призводить до появи наступних клінічних ознак: підвищення температури, збільшення різних груп лімфовузлів, ураження мигдалин і гіперемія зіва. Досить часто спостерігається набряклість обличчя і шиї, а також збільшення печінки та селезінки. Досить часто хронічна ВЕБ інфекція у вагітних протікає стерто або може нагадувати інші хронічні захворювання. При стертих формах інфекції пацієнтку може турбувати хвилеподібно що виникають: субфебрильна температура, болі в м’язах і лімфовузлах, слабкість, порушення сну. У разі перебігу інфекційного процесу під маскою іншого захворювання найбільш важливими ознаками є: тривалість симптоматики і стійкість до терапії.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...