Вік «чомучок»

Baby with microscope.Якщо ви нарахували, що ваша п’ятирічна дитина задала за день більше десяти питань, то вітаємо! Вона увійшла у вік чомучок. Вітаємо і одночасно попереджаємо: тепер вам доведеться дуже непросто!

Дитина в цьому віці задає щодня мало не сотню питань. Її цікавить абсолютно все: значення почутих слів, призначення предметів, причини різних явищ природи, особливості людських взаємин і просто суть речей. Це пречудовий вік, бо невгамовний чомучка, проявляючи допитливість, тренує свої пізнавальні здібності (адже в 4-5 років дитина знає ще так мало і хоче дізнатися побільше!). Дуже важливо не пропустити цей момент: не загасити спрагу знань різким «відчепися, не до тебе зараз!» Адже допитливість розвиває і пам’ять, і творчу жилку. Від неї ж залежить і інтерес до людей, а отже, вміння спілкуватися.

Це – момент «вибухового» розвитку активного словникового запасу малюка. Тільки від дорослих, які його оточують, залежить, наскільки поповниться словник. В цей час формуються основи уявлень про світ, закладається стереотип поведінки і навчання на все подальше життя.

І, нарешті, саме в цей момент розвивається навчальна пізнавальна мотивація, без якої в школі – як без рук. Без інтересу пізнавати нове шкільні роки не перетворяться в свято, а стануть суцільною низкою сумовитих буднів. Навряд чи ви хочете для своєї дитини такого майбутнього.

Допитливість – це очі, спрямовані в світ. Тому не закривайте ці очі, а краще постарайтеся спрямувати погляд у потрібну сторону. Хваліть дитину за всякий інтерес, за будь-яке питання, за кожну спробу досліджувати світ, навіть якщо це дослідження дорого вам обходиться.

Безмовні питання

Що ж відбувається, якщо на запитання почемучки ви не знаходите відповідей, і малюк звикає ставити риторичні запитання? Малюк дуже скоро засвоїть, що вам це нецікаво, а оскільки ви – беззаперечний авторитет для дитини, він вирішить, що дізнаватися нове – нецікаво і втомлююче. І коли ви поскаржитеся сусідці: «Його ніщо не цікавить!» – Врахуйте, що в цьому ви винні самі. Його дослідницький запал згас через ваше холодне «мені ніколи».

Звичайно, деколи п’ятирічний малюк питанням хоче привернути до себе увагу. Питання можуть бути механічними, і ваше роздратування іноді зрозуміле – справді набридає! Але будьте на сторожі, не пропустіть серед дріб’язкових питань цінне.

Є особливий закон дитинства: скільки уваги ви приділяєте своєму дошкільникові, стільки душевності і теплоти він поверне вам в підлітковому віці. Коли хочеться відмахнутися, промовчати, згадайте про це.

Технологія «тому що»

П’ятирічного малюка деколи цікавлять такі речі, від яких високоосвічена мама просто за голову хапається. Ну як йому пояснити, чому зірки світять, з чого зроблене скло і чому вимерли динозаври? Запам’ятайте: відповіді навіть на «технологічно складні» питання повинні бути прості, доступні для малюка, інакше після декількох анекдотичних ситуацій типу «тато, ти з ким розмовляєш?» він взагалі перестане що-небудь у вас питати.

Не варто заглиблюватися в складні подробиці. Дайте відповідь, наприклад, що скло роблять з піску. Якщо малюк поставить наступне питання – «а як?» – Розкажіть, що якщо пісок сильно нагріти, він стає прозорим, перетворюється на однорідну масу. А вже якщо виникне ще якесь питання, можна відкрити дитячу енциклопедію – тепер навіть складні подробиці малюк прочитає або почує із задоволенням. Саме зараз на книжкових полицях повинні рядами вибудовуватися барвисті дитячі енциклопедії – і з історії, і з астрономії, і з фізики. Тоді і в школі дитина із захопленням читатиме не лише параграф в підручнику «від сих до сих», а й будь-яку додаткову інформацію, яку ви їй підсунете.

Не бійтеся сказати дитині «я не знаю». Ваша маска непогрішності і всезнання не допоможе дитині в житті, а лише нашкодить. Якщо ви чогось не знаєте, скажіть про це, але неодмінно спробуйте знайти відповідь в книзі, можливо навіть разом з малюком.

Можна втішити себе тим, що настане колись час, коли дитина стане не тільки питати, а й розповідати, і тоді з нею буде цікаво іншим людям. Ось для того, щоб цей момент швидше настав, потрібно провокувати дитину на власні роздуми. І тут прийшла пора вам поставити найголовніше питання: «А як ти думаєш?» Може бути, вона допоможе і тим батькам, які ніде не знаходять відповідь на якесь хитромудре «чому?». Будьте спокійні: дитина цілком здатна пояснити все що завгодно, а заодно розвине фантазію і потренується мова. Слухайте малюка дуже уважно: частенько в таких міркуваннях він видає назовні затаєні тривоги, страхи або заповітні бажання.

Можливо, малюк не втримає в пам’яті пояснення на всі «чому?», які у нього виникли, але він надовго запам’ятає ваш емоційний стан: радієте ви розвитку його невгамовної спраги знань або вас це дратує.

Ну а якщо дитина вже дуже мучить вас питаннями, спробуйте переключити її увагу: адже вік чомучок – найпрекрасніша пора для прилучення до книги.

Де ж ви, запитання? 

Моя дитина була абсолютно невгамовним чомучкою, мені навіть ночами снилися величезні знаки питання, що обступили мене з усіх сторін. Так що переживання моєї подруги Оленки здавалися мені дивовижними і неправдоподібними.

– Уявляєш, – розповідала мені Оленка, – я начиталася спеціальної літератури ще під час вагітності, і як тільки Вадюша народився, почала тонами скуповувати всілякі дитячі енциклопедії. Навіть придумала, як пояснити йому функцію еритроцитів – сусідку Ірку просто в тупик поставило таке питання улюбленого синочка. А Вадик мовчить! Тобто, звичайно, він говорить, але ніяких питань не задає! ..

Так, буває й таке: вік чомучки прийшов, а дитина не задає питань. Що робити?

По-перше, без паніки. Якщо дитина побачить вашу стурбованість, то сама може насторожитися, не кажучи вже про те, що деякі діти «використовують» тривогу батьків. Якщо дитина задає неправильні питання «чому трава?» або «навіщо мураха?», то, можливо, вона провокує вас на те, щоб ви звернули на неї увагу і виправили неправильно поставлене запитання. Проаналізуйте своє спілкування з малюком. Можливо, ви мало приділяєте часу «розмовам по душах».

По-друге, підсовуйте йому будь-які дитячі енциклопедії. Благо, зараз такої літератури можна знайти на будь-який смак, для будь-якого віку. Можете самі прочитати дещо вголос і вигукнути: «ух ти!», «Ну треба ж!», «Як цікаво!», «А я і не знала, що …», «виявляється, що …» Малюк обов’язково зацікавиться і почне вас наслідувати – що ж, похваліть свого розумничка … і починайте все спочатку!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...