ВІДПОЧИНОК НА ПРИРОДІ: ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД КЛІЩІВ?

З приходом літа все більше людей прямує в ліс, до річки або на дачу. І для того, щоб відпочинок не був зіпсований, необхідно убезпечити себе від подібних неприємностей. Укус кліща не завдає болю, однак може привести до серйозних проблем зі здоров’ям. Які хвороби може спровокувати укус кліща, і які заходи профілактики потрібно прийняти перед виїздом на лоно природи? Далі про це детально.

Кліщі можуть виступати переносниками різних видів інфекції – починаючи від грибка і закінчуючи надзвичайно небезпечними вірусами. Рана, залишена на місці укусу кліща, особливої небезпеки для людини не представляє. Вона практично непомітна і швидко затягується. Але проблема в тому, що в результаті укусу можливе зараження складними інфекційними хворобами: висипним тифом, кліщовим енцефалітом, вірусною лихоманкою. Подібні захворювання надзвичайно небезпечні, наприклад, енцефаліт характеризується ураженням головного або спинного мозку. В результаті це може призвести до тяжких психічних розладів або навіть летального результату. Тому бажано убезпечити себе перед виїздом на природу. Звичайно, не всі кліщі є переносниками хвороби, багато хто з них абсолютно безпечний. Але все ж ризикувати не варто. Тому, щоб з користю і задоволенням провести вихідні і не заразитися кліщовими інфекціями, ми розповімо, як уберегтися від укусів небезпечних комах і що робити в разі укусу кліща.

Захист від укусу: рекомендовані заходи профілактики

Збираючись до лісу, слід певним чином до цього підготуватися: як правило, кліщі мешкають у високій траві і чагарниках і з легкістю можуть перебратися на одяг, після чого знайти незахищену ділянку тіла і вкусити. З цієї причини, плануючи на вихідних відпочинок на дачі, бажано попередньо позбутися густої трави на ділянці.

Наступний крок – ретельний вибір одягу. Продумане екіпірування здатне майже на 100% захистити від нападу кліщів. Добре, якщо предмети одягу будуть з гладких тканин – за них кліщу важче зачепитися. Светр або куртка повинні бути заправлені в штани, а штани – в шкарпетки. Рукава щільно прилягати до зап’ястя. Куртку краще вибирати на блискавці, а не на ґудзиках – це утруднить проникнення комах. Добре, якщо одяг буде світлим – на ньому легше виявити небезпечних членистоногих. Бажано вибирати закрите взуття. Головний убір теж обов’язковий, краще якщо це буде капюшон, що закриває голову і шию.

Під час перебування на природі бажано якомога частіше оглядати себе на предмет кліщів. Потрібно не менше півгодини, щоб комаха знайшло відповідну область тіла з тонкими, а також м’якими тканинами для укусу. Тому, якщо проявити уважність, є можливість своєчасно його зняти. А після повернення з відпочинку слід знову себе оглянути – чи немає на тілі кліщів? Особливо ретельно рекомендується обстежити «улюблені» зони кліщів – область живота, вух, паху, внутрішньої сторони колін, а також ліктів. Перед виїздом на пікнік бажано обробити шкірні покриви і одяг репелентами – засобами, здатними відлякувати кліщів, а також інших комах. Репеленти мають властивість розчинятися у воді, з цієї причини після купання в річці або дощу їх потрібно наносити знову. Подібні засоби виробляються в формі спреїв і кремів і придбати їх можна в будь-якій аптеці.

Перша допомога при укусах

Якщо, незважаючи на всі запобіжні заходи, укус кліща все-таки був, головне в цій ситуації – не панікувати. Зазвичай самого укусу потерпілий не відчуває, тому що кліщ прикріплюється до шкірних покривів за допомогою своєї слини, що володіє ефектом знеболення. Якщо не вдалося своєчасно помітити і зняти небезпечну комаху, укус його можна розпізнати за певними тривожними ознаками: висока температура, збільшені лімфовузли, біль в голові і м’язах, почервоніння в області укусу, поява висипу. Безпечного кліща від зараженого візуально відрізнити не можна. Але чим більше він смокче кров, тим імовірніше ризик інфікування. Тому перша допомога при укусах – це швидке вилучення членистоногого.

Для цього потрібно:

  • пінцетом або щипцями захопити комаху і, обережно повертаючи, витягнути його;
  • інший варіант – захопити кліща петлею, зробленою з міцної нитки і витягувати, обережно розгойдуючи, такі маніпуляції зазвичай займають близько трьох хвилин;
  • якщо в процесі вилучення тіло комахи відірвалося, а голова залишилася в тканинах шкіри, потрібно продезінфікувати область укусу і витягнути її за допомогою голки; залишати голову кліща під шкірою не можна, тому що це може призвести до продовження інфікування або запалення;
  • рану після укусу кліща обробити антисептиком – спиртом або йодом; крім того, необхідно продезінфікувати руки, тому що кліщовий енцефаліт здатний передаватися побутовим способом;
  • якщо витягнути кліща самостійно не вдається або при собі немає антисептика – для надання першої допомоги при укусах необхідно звернутися до фахівця;
  • витягнутого кліща рекомендується відправити в санепідемстанцію для дослідження на предмет зараження.

Таким чином, щоб укус небезпечної комахи не став несподіванкою і не затьмарив приємні враження від відпочинку, потрібно своєчасно підготуватися до заходу і вжити відповідних заходів профілактики. В такому випадку вихідний на природі принесе тільки задоволення.

Крім того, якщо в плани на літо входять регулярні вилазки на лоно природи, краще захистити себе від зараження кліщовими інфекціями за допомогою щеплення. Дія вакцини починається через 21 день, тому подбати про це бажано завчасно.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...