Відновлення жіночого організму після пологів

Відновлення жіночого організму після пологів
Всім без винятку системам і органам, «які брали участь» у виношуванні плоду, потрібен якийсь час на відновлення. Що ж трапляється в організмі жінки після пологів, і яких запобіжних заходів дотримуватися молодим мамам? Розвиваючись в материнській утробі, плід змінив положення безлічі внутрішніх органів, і тепер їм необхідно повернутися до свого колишнього режиму роботи. Акушери-гінекологи називають післяпологовим періодом час, протягом якого закінчується інволюція (зворотний розвиток) органів і систем, які зазнали змін у зв’язку з пологами і вагітністю.

Даний період, як правило, триває 6-8 тижнів. Функції практично всіх органів за цей час поступово відновлюються, винятком можуть стати хіба що функції молочних залоз і гормональної системи, яким в зміненому режимі ще належить «працювати» на протязі всього періоду лактації.

Стан матки після пологів
Відразу ж після відділення плаценти матка значно скорочується і має кулясту форму. Після пологів матка вже важить приблизно 1 кг, через тиждень – 500 г, а до кінця післяпологового періоду вона знаходить свою колишню (допологову) вагу і розміри – близько 50 г

Ці зміни ніколи не проходять непоміченими жінкою:  ​​мама відчуває ниючі болі внизу живота, особливо в період годування. Це пов’язано, перш за все, з тим, що коли дитина смокче груди своєї матері, у неї виділяється гормон окситоцин, який надає на її матці скорочений вплив.

Відновлення жіночого організму після пологів 

Повернення шийки матки до свого попереднього стану проходить повільно. Завершується її остаточне формування приблизно на 13-му тижні після пологів. Проте, до кінця не відновлюється первісна (округла) форма зовнішнього вічка (винятком можуть бути жінки після кесаревого розтину).

Сама шийка матки після перших пологів вже матиме не конічну, а циліндричну форму. В принципі, ці зміни абсолютно не позначаються на здоров’ї жінки, і помітити їх може тільки ваш лікар.

Для прискорення процесу скорочення матки можуть бути призначені внутрішньом’язові ін’єкції окситоцину. Для затятих супротивників лікарського впливу на організм матері-годувальниці може бути запропонований простий масаж матки.

Місячні після пологів
У післяпологовому періоді виникають кров’янисті виділення зі статевих шляхів, які називаються лохіями. Вони набагато рясніше звичайних місячних і мають специфічний (прілим) запах. Лохії змінюють свій характер, з часом стають все більш прозорими, і на шостому тижні післяпологового періоду мають той же вигляд, що і виділення до настання вагітності.

У перші шість тижнів, поки шийка матки і сама матка ще не скоротилися, в матку можуть проникнути хвороботворні мікроорганізми, тому слід бездоганно дотримуватися гігієни зовнішніх статевих органів. Для даного періоду ідеально підійдуть спеціальні післяпологові прокладки, що мають розмір, що задовольняє всім потребам післяпологових виділень. Незалежно від своєї наповненості, прокладки потрібно міняти через кожні 2 години.

Відновлення жіночого організму після пологів

Відновлення менструальної функції у мам, які відмовилися від грудного вигодовування, відбувається приблизно через півтора місяці, а у жінок, що годують – через 6 місяців. Але наведені цифри – середньостатистичні. Звичайно, організм будь-якої жінки індивідуальний, тому зміни термінів приходу першої після пологів менструації цілком припустимі.

Поступово місячні знову стають регулярними і менш болючими, як стверджує безліч мам. Даний факт пов’язаний з нормалізацією обмінних процесів в гіпоталамусі – залозі внутрішньої секреції, що знаходиться в головному мозку. Пологи – це завжди стрес, але не всі стресові ситуації представляють шкоду для організму людини. І пологи якраз є найбільш наочним прикладом. Якщо вони проходять нормально, без можливих ускладнень, в гіпоталамусі відновлюється обмін речовин, які зменшують сприйнятливість до болю.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...