Відновлення після кесарева

Відновлення після кесареваПісля такого оперативного втручання як кесарів розтин, проблеми у жінки можуть бути дуже серйозними і різноплановими.

Залежно від того, була операція кесаревого розтину планова або екстренна, прийнятною для жінки або вимушеним заходом, у молодої мами можливе виникнення проблем різного плану і різної складності, вирішити які жінка не завжди здатна самостійно, а часом і зовсім соромиться у них зізнатися. Але ми з вами обговоримо всі проблеми і обов’язково знайдемо вихід!

Вибираючи, з яких проблем почати розглядати цю тему: з фізичних чи моральних, довго не могли визначитися, що важливіше. У підсумку, вирішивши, що для нас, жінок, емоційна сторона справи завжди переважала над всіма іншими, почнемо вирішувати проблему саме «з голови».

Значна більшість жінок, близько 80%, в тій чи іншій мірі переживають печаль, розчарування або пригнічений стан після кесаревого розтину.

Найважливішою причиною депресії стає відсутність контакту з дитиною в перші хвилини життя, неможливість дати груди, потримати на руках, відчути тепло маленького тільця на своєму животі, загалом, все те, про що мариться жінці довгі 9 місяців. Часом пережити це потрясіння жінці в сто крат складніше, ніж пережити фізичний біль після операції. Молода мама звинувачує себе в нездатності народити самостійно, глибоко шкодує про те, що назавжди позбавила свою дитину перших крапель молозива, жалкує і злиться на поспішність «лікарів-перестраховиків».

Добре, якщо жінка розуміє і усвідомлює необхідність операції кесаревого розтину. Але найчастіше, якщо породілля впевнена, що доктор перестрахувався і провів КС «про всяк випадок», позбавивши тим самим її простих материнських радощів, жінку долає гнів, злість, відчай і навіть лють, які дуже заважають емоційному відновленню.

А відновлюватися необхідно! Адже з вами дитина, якій потрібна ваша турбота, любов і увага. Тому геть нудьгу! Ось наші поради, як відновити емоційну рівновагу:

  1. По-перше, найважливіше: знайте, що ви не самотні у своїх переживаннях! Кожна друга мама мучиться своєю, як їй здається, «неповноцінністю». Ви, як ніхто інший, в даний момент маєте право на емоції!
  2. Не тримайте в собі вашу душевну біль! Якомога більше проговорюйте її. Слухачів знайти нескладно – мама, подруга, колишні сусідки по палаті в пологовому будинку (краще, якщо це будуть матусі, що перенесли КС, адже з ними у вас більше спільних тем на даний момент).
  3. Не соромтеся плакати! Саме через сльози йде емоційне зцілення від болю після зірваних самостійних пологів.
  4. Ваш порятунок – ваша дитина! Повністю поринете в догляд за нею. Це врятує вас від поганих думок, адже перебуваючи поруч з довгоочікуваним малюком, який так солодко сопе, просто нерозумно думати про те, що вже позаду.
  5. Знайте, що у вас ще є можливість відчути радість природних пологів, адже зараз все частіше жінки, які мають рубець на матці, успішно народжують самостійно, але під чуйним медичним контролем.
  6. Дуже важливо прийняти свій досвід пологів як доконаний факт, який змінити ви вже не в силах. Якщо ви не зможете це зробити, велика ймовірність, що ви емоційно «застрягнете» в тих негативних спогадах, почуттях, які не дають вам спати нині.

Фізичне відновлення після кесаревого розтину набагато більш складне і тривале, ніж після природних пологів. Для того щоб воно пройшло максимально гладко й ефективно, слід знати основні важливі моменти.

  1. Після анестезії необхідно перебувати в ліжку не менше 3-12 годин. Вставати після цього потрібно дуже обережно, але по-іншому у вас і не вийде, і обов’язково в присутності кого-небудь з медперсоналу. Сідати після операції можна на другий день, але намагаючись не «передавлювати» шов, тобто злегка відкинувшись назад.
  2. Брати малюка на руки вам можна і потрібно! Це важливо для налагодження лактації. Але ось щось важче ваги вашої дитини піднімати небажано ще хоча б 2-3 місяці.
  3. Часто жінки роблять помилку через незнання. Дуже страшно поворухнутися, коли на животі ще лежить міхур з льодом. Здається, що від найменшого руху шви розійдуться! Не хвилюйтеся. Шви здатні витримати і не такі навантаження. А ось потроху ворушитися, рухатися дуже важливо – це допоможе уникнути або зменшити число спайок. Це є однією з причин того, що вже через пару годин після операції доктор дозволить вам встати і самостійно дійти, скажімо, до туалету.
  4. Будьте готові до того, що перший час болі, можливо, будуть дуже сильними і схваткоподібними. Це скорочується матка. Тому бажано, щоб в перший тиждень після вашого повернення додому з вами поруч знаходилась хоча б одна доросла людина, яка могла б взяти на себе всі домашні клопоти.

Як відновити фігуру після пологів?

Звичайно, будь матусі хочеться скоріше повернутися в форму. Але тим, хто переніс кесарів розтин, слід бути особливо обережними. Вправи слід починати тільки після консультації з лікарем, УЗД шва та висновку про його спроможності. Як правило, раніше ніж через 6 місяців займатися ризиковано.

Не варто сильно переживати через обвислого животика. Він поступово втягнеться сам. Цьому дуже сприяє і сон на животі. Обов’язково носіть післяопераційний бандаж. Однак зловживати їм все ж не варто, хоча, безумовно, пересуватися з ним набагато легше. Адже м’язи повинні поступово працювати самі.

Чудово допомагають скинути вагу тривалі піші прогулянки. Особливо «з навантаженням», наприклад малюком в слінгу або в рюкзаку.

Підіб’ємо підсумок: не важливо, чи був для вас кесарів розтин шоком та екстреною необхідністю або ви заздалегідь знали точний день і час довгоочікуваної операції. Природні пологи тому й називаються так, що задумані природою, і весь «механізм» відновлення налагоджений століттями. А кожній жінці після кесерева доводиться «протоптувати свою стежку» на щастя, здоров’я та добробуту. Але топтати її вам вже ніколи не доведеться одній, адже зовсім скоро поруч з вами будуть топати маленькі ніжки. А значить, що всі ваші муки були точно не даремно!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...