Вагітність як метод лікування в гінекології: правда чи вигадка

"Вагітність
Якщо вам хоча б за 25, то напевно не раз доводилося виправдовуватися перед гінекологом. «Вагітність була? Ні? А чому?» Якщо ж у вас виявляється гормональнозалежне захворювання, то іноді лікар може навіть «прописати вагітність». При яких діагнозах можна отримати таку рекомендацію і як саме вагітність може допомогти здоров’ю в цих випадках.
Народжувати сьогодні можна практично в будь-якому віці завдяки розвитку репродуктивних технологій. Однак емансипація привела сьогоднішніх жінок в репродуктивний кут: вік вступу в першу вагітність змістився від фізіологічних норм.

На першому місці у молодих жінок сьогодні кар’єра, тому до моменту планування вагітності у жінки є два-три захворювання. Найчастіші захворювання пов’язані з нерегулярними менструаціями.

З моменту першої менструації до зачаття в середньому у жінки можливі 270 менструальних циклів, що неприродньо.
Доказ того, що природою задумано інакше – це як раз ті гормонозалежні захворювання, які найчастіше виникають у жінок, які відкладають вагітність.

Однак не можна категорично зв’язати виникнення цих захворювань з відсутністю вагітності, оскільки патогенез ендометріозу і міоми, наприклад, до цих пір невідомий. Можна лише сказати, що відкладання вагітності об’єктивно створює додаткові ризики для розвитку таких гормонозалежних захворювань, як ендометріоз, міома, мастопатія, функціональні утворення яєчників.

«Вимикаємо» небезпечні коливання
Розглянемо на прикладі ендометріозу, як вагітність або її відсутність можуть вплинути на перебіг захворювання.

Так, медицині відомі випадки цього захворювання у дівчаток (до настання першої менструації) і зрілих жінок (після клімаксу і припинення менструацій), але в більшості випадків ендометріоз – хвороба жінок репродуктивного віку.

Відповісти на питання, чому виникає ендометріоз, неможливо. Механізми його розвитку на сьогоднішній день залишаються багато в чому незрозумілими. Це може бути гормональний або імунний дисбаланс, стрес, екологія, спадкова схильність.

Ендометріоїдніє гетеротопії (освіти з атиповою локалізацією) хоча і вельми «живучі», проте можуть регресувати (зменшуватися в розмірах).

У жінок під час вагітності та після пологів симптоми ендометріозу можуть навіть повністю зникнути.
Понад 35 років тому американськими клініцистами було виявлено, що аменорея (відсутність менструації протягом декількох менструальних циклів) зменшує проліферативну активність (розростання тканини) вогнищ захворювання.

Як це працює, стало зрозуміло після відкриття найважливішої особливості гетеротопії: виявилося, що вони також регулярно «менструюють», як і нормальний ендометрій. Щомісячні кров’янисті виділення поза фізіологічного розташування сприяють поширенню ендометріозу. Тому в ньому знаходять схожі риси з пухлинним процесом.

Якщо «вимкнути» щомісячні гормональні коливання, клітини ендометрія (і здорового, і атиповий розташованого) припиняють розростатися – і клініка згасає.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...