Вагітність та ВІЛ – щасливе материнство можливо!

Вагітність та ВІЛ - щасливе материнство можливо!Людство знайоме з ВІЛ інфекцією вже більше 30 років. За цей час люди з позитивним статусом з рідкісних індивідуумів стали помітною частиною населення. І для них інфікованість – просто особливий спосіб життя, при якому треба дотримуватися деяких правил.

Через особливості зараження вийшло так, що більшість носіїв вірусу – молоді юнаки та дівчата, які мріють про кохання, сім’ю, дітей. ВІЛ не робить це неможливим, потрібно лише знати, як убезпечити себе, і запобігти переходу інфекції від мами до малюка.

Ризик зараження дитини при ВІЛ у вагітних

Якщо покластися на удачу і не робити ніяких профілактичних заходів, з вірусом народяться майже половина дітей – 40-45%. При дотриманні всіх необхідних заходів, штучному годуванні, цю цифру можна знизити до 6-8%, а за деякими даними, до 2%. Більше половини малюків заражається під час пологів, приблизно 20% – у різні періоди вагітності (особливо в другій половині) і при годуванні груддю.

Планування вагітності при ВІЛ

Стара добра істина, що зв’язує здоров’я мами і дитини, права і тут. Якщо жінка знає про свій статус і хоче завагітніти, їй обов’язково потрібно визначити вірусне навантаження в крові і з’ясувати кількість CD4 клітин. При не дуже хороших результатах аналізів (високий вміст вірусів і недостатність – лімфоцитів) спочатку доведеться добиватися їх поліпшення. Так вагітність пройде легше, а ризик передачі ВІЛ буде помітно нижче. Наприклад, при CD4 менше 200 ймовірність зараження малюка стане більше в 2 рази, а вірусне навантаження більше 50.000 вважається небезпечніше в 4 рази. Оцінюється приблизна схема прийому антиретровірусних препаратів під час майбутньої вагітності: якщо стан жінки і лабораторні дані не вимагали ліків до цього, перші три місяці після зачаття краще обійтися без них; при раніше розпочатому лікуванні переривати його небажано. По-перше, різко збільшена кількість вірусів може призвести до передачі їх дитині. Крім того, є ймовірність розвитку опортуністичних інфекцій та розвитку лікарської стійкості; у разі якщо в схему терапії входив іфавіренц, його намагаються замінити іншими препаратами через патологічний впливу на розвиток плоду; не рекомендовано призначати ставудін і диданозин, ця схема нелегко переноситься вагітними, можливі серйозні проблеми з печінкою.

Так як при позитивному статусі статеві контакти повинні проходити захищено (з презервативом), настання вагітності буває проблематичним. Дещо простіше, якщо обидва партнери живуть з вірусом, але і тут є ризик. Крім того, вважається, що при цьому ймовірність передачі дитині інфекції вище. Якщо ж у сім’ї ВІЛ тільки в одного, то треба намагатися не заразити його. Уберегти незараженого чоловіка простіше – досить зібрати його сперму в стерильний посуд і провести самозапліднення за допомогою спеціального набору. Складніше, якщо вірус виявлений тільки у чоловіка. У спермі концентрація ВІЛ зазвичай дуже висока, тому небезпека для жінки вельми вірогідна. Є кілька можливих рішень: знизити вірусне навантаження у чоловіка до мінімуму і вибрати період овуляції у жінок. На жаль, це не може повністю убезпечити жінку. А зараження при зачатті небезпечно і для малюка, адже в перші кілька місяців інфікування кількість вірусів у крові максимальна; провести спеціальну маніпуляцію з очищення сперми у партнера, відділення сперматозоїдів від насінної рідини (місце знаходження вірусів). Отриманий матеріал потім вводять жінці, штучне запліднення. Метод досить складний, дорогий і доступний не всім парам. Виділені окремі сперматозоїди в пробірці з’єднуються з отриманими від жінки яйцеклітинами, потім зародки на ранніх термінах розвитку вводяться прямо в матку; використання донорської сперми зі спеціальних банків. Але деякі чоловіки категорично відмовляються від такої можливості, а для жінок буває важливо народити саме дитину коханого.

Антиретровірусна терапія після трьох місяців вагітності.

Найбезпечніший препарат – зідовуддін, часто застосовується в комбінації з невірапіном. Спостереження у лікарів, достатнє харчування, запобігання передчасних пологів. Недоношена дитина (особливо з терміном менше 34 тижнів) не здатна протистояти вірусу, легко інфікується. Лікування та профілактика опортуністичних захворювань у матері.

Планування виду пологів.

Оскільки більшість дітей заражається під час пологів, кесарів розтин на терміні 38 тижнів може зменшити цю ймовірність. Але якщо до такої операції вдаватися вимушено, через виниклі проблеми, ризик може бути навіть вище. Якщо вдається знизити концентрацію вірусів менше 1000 в 1 мкл, звичайні пологи також стають досить безпечними. Варто уникати розтину оболонок плодового міхура, різних акушерських маніпуляцій. Відмова від годування грудьми. Профілактичне призначення антиретровірусних препаратів для новонароджених в сиропах. Визначити, заражена дитина чи ні відразу після пологів неможливо. Всі тести на ВІЛ у неї можуть бути позитивними до півтора років життя, адже материнські антитіла знаходяться у неї в крові і руйнуються поступово. Якщо після цього терміну результат не змінюється, значить малюк інфікований.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...