Вагітність і робота

Вагітність і робота

Завагітнівши, наші сучасниці все одно продовжують працювати, причому іноді – до самих пологів.

За статистикою 73?% працюючих вагітних жінок проводять трудовий день в офісі. Офісне життя має свої особливості, які вагітній співробітниці необхідно відкоригувати з урахуванням її стану.

Сьогодні працююча вагітна жінка нікого не дивує – це загальноприйнята норма практично в будь-якій країні. Але, безумовно, вагітність вносить свої корективи в усі сфери нашого життя, в тому числі – і в професійній діяльності. А от наскільки треба змінювати звичний ритм трудових буднів, залежить від наступних факторів:

Тип виробництва. Згідно з чинним у нас в країні КЗПП, виділяються так звані шкідливі виробництва. Сюди відносять, наприклад, фарбувальні цехи, хімічні та фізичні лабораторії. Робота при підвищених або знижених температурах, іонізуючого випромінювання, вібрації, шумах, підвищеному паро- і пилоутворення також визнана шкідливою для майбутньої мами. Здавалося б, при чому тут офіс? Виявляється, і робота в офісі може бути «шкідливим виробництвом» для вагітної жінки – наприклад, якщо її робоче місце знаходиться прямо біля кондиціонера, опалювальної системи, що постійно працює ксерокса або принтера. А ось монітор сучасного комп’ютера, всупереч поширеній помилці, не робить ніякого шкідливого випромінювання і для вагітної зовсім безпечний.

Режим робочого дня. Має значення не тільки його тривалість, але і час початку і закінчення роботи, наявність перерв. Необхідність роз’їздів протягом дня, відряджень, понаднормової роботи – робочих нюансів, звичних для вас до вагітності, – тепер може несприятливо позначитися на вашому з малюком здоров’ї. Важливий тут і загальний графік роботи (щодня, через день і т. д.), кількість вихідних.

Місце роботи. Безумовно, кількість пересадок, як і час, проведений в пробці, має значення для майбутньої матері.

Здоров’я при вагітності. Дуже велике значення має як перебіг самої вагітності, так і наявність спільних проблем зі здоров’ям, які можуть погіршитися в період очікування дитини.

Звичайно, точні рекомендації з організації трудового дня для вагітних зможе дати тільки лікар, добре знайомий з особливостями вашої роботи і перебігом вагітності. Однак є загальні правила, які варто дотримувати всім офісним співробітницям під час вагітності.

Не приховуйте вагітність

Ні в якому разі не слід приховувати свою вагітність. На жаль, більшість вагітних співробітниць чинять навпаки, намагаючись максимально довго маскувати свою вагітність. З яких міркувань це робиться, зрозуміти важко; хтось боїться бути звільненим у зв’язку з вагітністю, хтось вважає, що розголос неминуче викличе втрату зарплати і преміальних, а хтось приховує просто через забобони – про всяк випадок. Насправді всі перераховані страхи абсолютно безпідставні, а ось замовчування факту вагітності позбавляє співробітницю можливості користуватися великою кількістю привілеїв, по праву призначених працюючій вагітній жінці.

Насправді звільнення вагітній ніяк не загрожує – за законом робітницю під час вагітності звільнити не можна. Більше того, жінці в положенні не мають права відмовити в прийомі на роботу. Те ж стосується і поширеного страху, що при вагітності переводять на легшу роботу, і зарплата при цьому зменшується. Йдеться про одну з пільг, призначених вагітній працівниці. Якщо професійна зайнятість майбутньої мами відноситься до категорії «шкідливого виробництва», вона тимчасово переводиться на іншу посаду, не небезпечну для нормального перебігу вагітності. Однак, відповідно до трудового кодексу, при цьому повністю зберігається вихідна заробітна плата – на весь період тимчасової роботи на новому місці.

На жаль, далеко не всі знають, що насправді цікаве положення дає майбутній мамі масу правових пільг і переваг на робочому місці. Наприклад, працюючій вагітній жінці дозволяється «зсувати» час початку і кінця робочого дня на більш зручні години – щоб висипатися, встигати на прийом до лікаря або уникати тисняви у громадському транспорті по дорозі на службу.

Графік роботи при вагітності

Ніякої «сверхурочки»: вагітність і аврал – поняття несумісні. Для працюючої вагітної жінки дуже важливий здоровий режим дня, правильне чергування роботи і відпочинку, тому не слід працювати без вихідних і в нічний час. Відрядження з усіма незручностями – вокзалами, поїздами, літаками зміною часових поясів і сумнівними готелями – теж краще поступитися невагітним колегам. Безумовно, вагітна жінка може продовжувати працювати, але вже в «полегшених» умовах.

Шкідливі фактори виробництва і вагітність

Звичайно, офіс це не галаслива друкарня або гарячий цех, однак і тут є свої маленькі шкідливості, здатні отруїти життя майбутньої мами. Робоче місце вагітної співробітниці не повинно розташовуватися:

  • біля працюючого обігрівача (ризик перегрівання) або вентилятора (ризик переохолодження), а також – на протязі (біля вікна, з якого «дме», або навпаки постійно відкривається двері в коридор і на вулицю);
  • під кондиціонером; крім ризику переохолодження у цього невід’ємного атрибуту офісного комфорту є ще один мінус – у ньому концентруються збудники різних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом (бактерії, віруси і грибки);
  • безпосередньо поруч із загальним офісним принтером, сканером і ксероксом: вони практично постійно працюють, створюючи шкідливі для вагітної шум і вібрацію.

Незмінно актуальним для вагітних співробітниць є питання про шкідливість роботи за комп’ютером. Думки лікарів на цей рахунок часом вельми суперечливі. Передбачається, що небезпека для розвитку дитини при даному виді роботи виходить від відеотерміналів – моніторів; мається на увазі електромагнітне випромінювання. Деякий час тому вивчалася взаємозв’язок між впливом цього випромінювання і мимовільним перериванням вагітності у жінок, які працюють за комп’ютером. Однак проведені серйозні медичні дослідження на сьогоднішній день не підтвердили цього зв’язку.

Але знаючи про те, що робота з комп’ютером сама по собі не загрожує розвитку дитини, будь ласка, не забувайте про навантаження на зір і гіподинамії, пов’язаних з нею!

Режим робочого дня для майбутньої мами

Основна проблема, пов’язана з роботою в офісі, – тривале вимушене положення (сидячи за комп’ютером або стоячи за стійкою адміністратора), яке неминуче веде до загального погіршення кровотоку. Працюючи під час вагітності, потрібно використовувати декілька нескладних способів, які дозволяють істотно поліпшити «якість життя».

Частіше влаштовуйте маленькі перерви протягом робочого дня. Наприклад, кожні годину-півтори відкидайтеся на спинку сидіння, покладіть руки на живіт, розслабтеся, закрийте очі і пару хвилин подихайте глибоко і розмірено, роблячи вдих через ніс, а видих – через рот.

Робота в офісі пов’язана з тривалим стоянням або сидінням, тому намагайтеся частіше розминатися. Постійно міняйте позу, в перервах спробуйте виконувати легкі фізичні вправи на розтяжку м’язів спини і грудей, почергове напруження і розслаблення окремих груп м’язів на тлі спокійного глибокого дихання. А можна і просто потягнутися або походити по приміщенню.

При можливості, кілька разів протягом робочого дня виходьте на п’ять хвилин на вулицю. Все це допоможе вам зберегти працездатність, хороше самопочуття і настрій на весь день.

Харчування вагітних на роботі

Раціон працюючої вагітної жінки повинен бути насиченим та різноманітним – це необхідно для нормального перебігу вагітності та повноцінного розвитку плоду, а також, що важливо, і для нормальної працездатності!

У період вагітності особливо важливо приділяти увагу корисним продуктам натурального походження: вони краще засвоюються, рідше викликають алергічні реакції і проблеми з травленням, а головне – містять найбільшу кількість речовин, яких потребує зростаючий плід. До таких речовин в першу чергу відносяться натуральні білки, жири і вуглеводи рослинного і тваринного походження. Потрапляючи в організм майбутньої мами з їжею, вони надходять у кровоносну систему і з током крові доставляються плоду. Ці речовини відіграють роль біологічного палива – джерела енергії, необхідної маляті для росту і розвитку. При недостатньому надходженні з їжею білків, ліпідів і цукрів у малюка може сповільнитися дозрівання і фізичний розвиток, тому до насиченості раціону вагітної слід поставитися з усією серйозністю.

Не менше значення для розвитку плода мають вітаміни і корисні мікроелементи, що містяться в натуральних продуктах: ці речовини є свого роду каталізаторами обмінних процесів в організмі матері та плоду. Від надходження вітамінів і мікроелементів залежить кровотворення і дихання плоду, правильне формування і робота серцево-судинної, нервової і гормональної системи крихти.

Нестача вітамінів в організмі в період вагітності може призвести до дуже серйозних наслідків для мами і малюка; серед найпоширеніших ускладнень авітамінозу – загроза невиношування, формування вад розвитку нервової трубки і серця, вроджених захворювань щитовидної залози плода. Загалом, правильне харчування дійсно необхідно для майбутньої мами; грамотно підібраний і збалансований раціон є гарантованою медичною страховкою для нормального перебігу вагітності, здоров’я мами і малюка.

Для складання «ідеального меню» працівниці «в положенні» слід враховувати основні правила планування раціону:

  • часте дробове харчування протягом дня;
  • вживання в їжу тільки натуральних продуктів;
  • рівномірний розподіл в раціоні білків рослинного і тваринного походження;
  • достатня кількість в меню фруктів, сухофруктів, ягід і овочів;
  • щоденне вживання кисломолочних продуктів;
  • не забувати про крупи і мюслі.

Співробітниці під час вагітності можна часто перекушувати протягом робочого дня, не чекаючи регламентованої обідньої перерви. І соромитися тут знову-таки нічого: майбутній мамі необхідно харчуватися правильно, а головне – часто, дрібно і потроху. Для досягнення цієї мети найкраще брати з собою домашню їжу: котлети, курку, овочевий салат, фрукти, горіхи, сухофрукти.

Безумовно, майбутня мама повинна скласти для себе «заборонений список», до якого відправляться всі свідомо шкідливі для здоров’я продукти. Ця тема особливо актуальна для працівниці офісу – адже найчастіше в рамках «перекусу» колеги використовують не найкорисніші продукти. У «забороненому списку» на весь період вагітності виявляються чіпси, хімічні солодкі напої, продукти харчування з смаковими добавками і штучними барвниками, консерви. Це продукти, які не варто вживати і не під час вагітності: вони містять шкідливі речовини, що утрудняють процес травлення, знижують функцію печінки та нирок і токсичні для організму в цілому.

У період вагітності ці сумнівні ласощі потрапляють під жорстку заборону: організм матері відчуває подвійне навантаження, і неправильне харчування в цей період може набагато швидше привести до серйозних проблем зі здоров’ям, які негайно позначаться на стані плода. Крім того, під час вагітності не слід вживати каву і міцний чай – ці продукти можуть спровокувати підйом артеріального тиску і підвищення тонусу матки.

Робоче місце вагітної

Оскільки більша частина офісного часу проводиться сидячи за столом, варто звернути увагу – як і на чому ви сидите! Адже від цього теж багато в чому залежить самопочуття і працездатність вагітної співробітниці: у період вагітності і так зростає навантаження на суглоби і хребет, погіршується кровообіг в області тазу і нижніх кінцівок; тому незручна поза на робочому місці дає про себе знати набагато швидше.

Якщо правила компанії дозволяють, можна обзавестися особистим офісним кріслом з ортопедичною спинкою, регульованими підлокітниками, підголівником і висотою сидіння. Інший варіант – піддати оновленню штатні офісні меблі, доповнивши їх зручними ортопедичними подушечками – їх можна без зусиль знайти в ортопедичних салонах і автомагазинах. Щоб спина майбутньої мами не втомлювалася, спинка стільця повинна доходити хоча б до середини лопаток, а руки від ліктів повинні вільно поміщатися на робочій поверхні столу. Придбати такі столи і аксесуари можна тут.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...