Вагітність та ВІЛ

Вагітність у ВІЛ-інфікованоїБільшість ВІЛ-позитивних жінок хочуть мати дітей. Сучасні методи медичного втручання в передпологовий і родової період допомагають знизити ризик передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини практично до нуля. І все ж будь-якій ВІЛ-позитивній жінці слід зважити всі “за” і “проти” перш ніж іти на цей крок.

Немає жодних доказів, що вагітність прискорює перебіг ВІЛ-інфекції у безсимптомних жінок. Тому, ВІЛ-позитивній жінці, яка хоче завагітніти, є сенс шукати необхідну інформацію і звернутися за порадою. Знання про передачу інфекції від матері дитині швидко розвиваються. Стає все більш очевидно, що деякі ситуації підходять для зачаття краще, ніж інші, для того, щоб мінімізувати (але не усунути) ризик передачі ВІЛ-інфекції плоду.

Деяких турбує проблема, що дитина (навіть якщо і не буде інфікований) може залишитися сиротою (через смерть одного або обох батьків) до досягнення повноліття. Важливо, щоб мати (і її партнер, якщо це має значення) приймала рішення сама, а не перекладала його на плечі медиків. Для ВІЛ-позитивних жінок, що приймають комбіноване лікування, важливо обговорити питання зачаття (або контрацепції) з медичним або іншим фахівцем. По можливості, це обговорення слід провести до зачаття.

Деякі жінки хочуть припинити лікування або до вагітності, або в момент, коли вони розуміють, що вагітні. Це питання необхідно детально обговорити. Як правило, важливо, щоб жінка продовжувала курс лікування. У разі припинення лікування існує ризик швидкого відновлення вірусного навантаження, і це може підвищити ризик так званої вертикальної передачі. Викликає побоювання і ризик ненормального розвитку плоду, хоча сьогодні єдиним свідченням побічної дії є ризик передчасних пологів у матерів, що проходять курс подвійної або потрійної терапії.

Проблеми ВІЛ-позитивних жінок, що бажають завагітніти від ВІЛ-негативних чоловіків

Під час незахищеного статевого акту існує незначний ризик інфікування чоловіка-партнера. Цього можна уникнути, якщо жінка використовує набір для самостійного запліднення. У ході цієї простої процедури жінка запліднює себе під час овуляції спермою свого партнера, зібраною в стерильний посуд. Більшість лікарень та організацій з питань жіночого здоров’я можуть запропонувати консультації і необхідне обладнання.

Проблеми ВІЛ-негативних жінок, які бажають завагітніти від ВІЛ-позитивних чоловіків

Передача інфекції дитині відбувається в той момент, коли вірус від інфікованої матері передається дитині в утробі, під час пологів або грудного вигодовування. Якщо батько ВІЛ-інфікований, а мати – ні, дитина не буде прямо інфікована через батьківську сперму. Якщо жінка буде інфікована під час зачаття, існує значний ризик передачі інфекції дитині, оскільки вірусне навантаження жінки під час сіроконверсії, швидше за все, буде високим. Хоча і бували випадки, коли жінки вагітніли від ВІЛ-позитивних чоловіків і не інфікувалися, немає ніякої надійної інформації, що пояснює, чому це стало можливим.

Деякі пари, які бажають зачати дитину, можуть спробувати мінімізувати ризик інфікування жінки, займаючись незахищеним сексом тільки тоді, коли шанси завагітніти високі, і можливість інфікування ВІЛ низька. Це буває під час овуляції у жінок, або в той момент, коли вірусне навантаження її партнера не визначається. Однак, теорія про те, що в цей період ризик передачі ВІЛ знижується, поки не доведена.

Очищення сперми

Одним з можливих варіантів є очищення сперми. Сперматозоїди не містять рецепторів CD4 або CCR5, які можуть допустити інфікування ВІЛ, хоча і можуть містити рецептори CXCR4, які можуть допустити проникнення ВІЛ.

Зразок сперми можна “очистити” шляхом відділення сперми від насінної рідини, після цього сперма поміщається в інкубатор, де жива сперма відділяється від мертвої, і після цього може використовуватися для запліднення. Цей метод ефективний для чоловіків, у спермі яких середній або високий вміст сперматозоїдів. Результати обстеження 11 ВІЛ-позитивних чоловіків показали, що зазначена техніка сепарації скорочувала вірусне навантаження до рівня, коли вірус не виявлявся (хоча це не виключає наявності ВІЛ в дуже малій кількості), а в зразках сперми не виявлялося вбудованої вірусної ДНК.

При використанні цього методу не було відзначено жодного випадку передачі ВІЛ жінкам-партнерам. За повідомленнями італійської групи, яка вперше почала використовувати цей метод, було проведено 1000 спроб запліднення в групі з 350 пар, у результаті чого 200 жінок завагітніли. Зараз цей метод вивчається в лікарнях Челсі і Вестмінстер в Лондоні.

Жінка, що бажає зачати дитину таким способом, буде знаходитися під спостереженням, яке допоможе визначити момент початку овуляції, після чого партнер повинен надати сперму для очищення перед тестуванням на ВІЛ. Якщо зразок виявиться негативним, можна приступати до штучного запліднення. Фахівці лікарень Челсі і Вестмінстер попереджають подружжя, які бажають використовувати цей метод, що навіть після очищення близько 5-6% зразків залишаються ВІЛ-позитивними (що підтверджують результати тестування). Також слід нагадати що ця процедура далеко не безкоштовна.

Штучне запліднення

Іншим варіантом для ВІЛ-негативної жінки, партнер якої інфікований, може стати штучне запліднення спермою іншого чоловіка – анонімного донора або кого-небудь, відомого обом партнерам (наприклад, члена сім’ї чоловіка-партнера). Цей варіант використовують багато жінок, чоловіки яких безплідні, можуть передати інфекцію або вроджені захворювання.

Проблеми ВІЛ-позитивних подружніх пар

Якщо обидва партнери ВІЛ-позитивні, незахищений секс може становити ризик для здоров’я жінки, наприклад, зараження іншими штамами ВІЛ. Якщо кожен з партнерів, або обидва партнери проходять комбіноване лікування, існує теоретичний ризик передачі стійких до ліків видів вірусу між подружжям, або дитині, якщо він також інфікований. Це може обмежити варіанти лікування для членів сім’ї в майбутньому. Проте, основною (і доведеною) небезпекою залишається ризик передачі ВІЛ плоду. Дуже важливо, щоб медичні фахівці обговорили проблеми зачаття дітей з такими парами.

Проблеми продовження вагітності у разі виявлення ВІЛ-позитивного статусу

Жінки, які під час вагітності дізнаються, що інфіковані ВІЛ, повинні обміркувати багато найрізноманітнішої інформації і досить швидко ухвалити важливі рішення. Для прийняття цих рішень важливо дати жінкам достатньо часу, точну інформацію та гарну підтримку, а також можливість вивчити всі можливі варіанти. Які б рішення вони не прийняли, результати їх можуть бути як позитивними, так і негативними. Жінки, що знали про свій ВІЛ статус до зачаття, повинні вивчити нижченаведені питання.

Ризик вертикальної передачі

На підставі результатів сучасних досліджень, дитина залишиться негативною в шести з семи випадків (в одному випадку з семи вона буде позитивною, і цю ймовірність можна знизити ще більше за умови отримання антиретровірусної терапії, кесаревого розтину і штучного вигодовування дитини). Ключовими факторами передачі є вірусне навантаження матері, кількість клітин CD4, а також загальний розвиток хвороби, викликаної ВІЛ.

Дослідження показали, що ВІЛ може бути переданий плоду навіть на терміні 8 тижнів, оскільки його знаходили в абортованому плоді. Однак дослідники впевнені, що, в основному, передача вірусу відбувається на пізніх термінах вагітності або близько періоду пологів. Ця впевненість частково базується на тому факті, що деякі немовлята не мали ознак ВІЛ-інфекції при народженні, і це дозволило припустити, що вони були інфіковані прямо перед народженням або в процесі пологів. Існує три періоди, під час яких інфікована мати може передати вірус дитині.

Період виношування плоду

Під час вагітності мати може передати вірус зі свого кровотоку через плаценту плоду. Плацента – це орган, що з’єднує матір і плід під час вагітності. Плацента дозволяє поживним речовинам з організму матері надходити в організм плоду, і в нормі захищає плід від інфекційних агентів, таких як ВІЛ, що знаходяться в материнській крові. Однак, якщо мембрана плаценти збуджена або ушкоджена, вона вже не так ефективно захищає від проникнення вірусів. У цьому випадку ВІЛ-інфекція може передатися від матері плоду. Фактори, що підвищують або змінюють ризик допологової передачі вірусу під час виношування плоду:

 • високий материнський вірусний титр (кількість вірусу в крові матері);
 • материнські нейтралізуючі антитіла (материнські антитіла можуть інактивувати ВІЛ у плода);
 • запалення плацентарної мембрани (в цьому випадку вона не така ефективна проти проникнення вірусу);
 • умови під час пологів, що призводять до посилення впливу на плід материнської крові
 • раннє відділення плаценти від матки, пошкодження шкіри немовляти (акушерські щипці);
 • при наркотичній залежності: використання загальних голок для введення наркотиків під час вагітності;
 • інші інфекційні захворювання (інші інфекції ослабляють імунну систему матері, що збільшує ризик інфікування дитини ВІЛ).

Родовий період

Під час проходження по родовому каналу, немовля піддається впливу крові та вагінального секрету інфікованої матері. Раннє відділення плаценти з материнської матки, а також все те, що призводить до пошкодження шкірних покривів дитини, (наприклад, застосування акушерських щипців) можуть привести до підвищення впливу на дитину материнської крові.

Післяпологовий період

Після пологів мати може передати вірус своїй дитині при годуванні груддю. Цьому може сприяти кілька передумов:

 • грудне молоко – основне живлення новонародженого, яке досить багате лейкоцитами, у тому числі CD4 клітинами;
 • шлунково-кишковий тракт новонародженого не досконалий і активно поглинає альбуміни;
 • під час годування грудьми дитина може зазнати впливу крові, якщо у матері пошкоджена шкіра навколо соска.

Перераховані вище можливі способи зниження ризику передачі інфекції дитині мають на меті знизити вірусне навантаження матері і звести до мінімуму можливий контакт дитини з інфікованими біологічними рідинами матері, такими, як секреторні виділення із шийки матки або піхви, кров, грудне молоко. Якщо жінка приймає всі ці запобіжні заходи, можливо знизити ризик в значній мірі. Однак, ризик, пов’язаний з проходженням пологів з кесаревим розтином, як для матері, так і для дитини, існує і має обговорюватися. Довготривалі наслідки прийому сильнодіючих препаратів ВІЛ-негативною дитиною до цих пір невідомі. Крім того, не можна недооцінювати важливість грудного вигодовування з емоційної та культурної точки зору для деяких матерів.

Можливість переривання вагітності

Жінка повинна розуміти, що для прийняття рішення у неї є чітко визначений час, і розуміти, з чим це пов’язано. Так, наприклад, існує значна різниця між перериванням вагітності на ранніх і на пізніх термінах. На жаль, жінка, яка проходить тестування в жіночій консультації, не зможе дізнатися результату, поки термін вагітності не досягне 14 тижнів. Це може означати пізніше переривання вагітності за допомогою штучних пологів. А що вона сама думає про переривання? Чи є у неї певні релігійні переконання, які можуть вплинути на її рішення? Яку підтримку вона зможе отримати у разі переривання вагітності? ВІЛ-позитивні жінки, які вирішують перервати вагітність, потребують широкої допомоги та консультування. Так само, як і інші жінки, які нещодавно пережили переривання вагітності, їм не можна негайно пропонувати пройти стерилізацію.

Якщо ця вагітність перервана, які шанси знову завагітніти? Наскільки важливо для цієї жінки мати дітей? Чи є у неї інші діти? Чи знає її партнер (якщо він є) про її ВІЛ статус? Що він думає з приводу продовження вагітності? Яку підтримку може запропонувати? Тестувався чи він сам? Чи хоче він пройти тестування? Яку підтримку вона отримає, якщо продовжить вагітність? Що це може означати для її майбутнього? Хто подбає про дитину, якщо вона чи її партнер будуть погано себе почувати? Як вони впораються зі своїм нездоров’ям?

Поділитися в...

Вас може зацікавити...

1 Коментар

 1. 23/01/2014

  […] що не менш важливо, як не завагітніти і не заразитися ВІЛ-інфекцією при […]