Вагітність після кесаревого розтину

Вагітність після кесаревого розтинуПісля операції кесаревого розтину на матці залишається рубець, який під час наступної вагітності і пологів може розійтися, приводячи до катастрофи – загибелі плоду і матері. Тому після кесаревого розтину лікарі рекомендують утримуватися від повторної вагітності 2 роки, протягом яких формується повноцінна тканина рубця.

Після кесаревого розтину особливо важливо, щоб повторна вагітність була запланованою і протікала правильно. Ще до її настання жінка повинна звернутися до лікаря для того, щоб дати об’єктивну оцінку рубця. З існуючих методів практичну значимість мають гістерографія і гістероскопія.

Гістерографія – це рентгенівські знімки в прямій і бічній проекціях, отримані після введення в матку контрастної речовини. Виконується це дослідження не раніше, ніж через 6 місяців після операції, а іноді й пізніше.

Гістероскопія – це візуальний огляд і вивчення рубця на матці. Проводиться гістероскопія за допомогою ендоскопа, введеного в порожнину матки через 8-12 місяців після операції.

Найбільш сприятлива картина, коли рубця на матці практично не видно. Це свідчить про максимальне відновлення організму.

Лікарі оцінюють і інші показники, наприклад, з якої тканини сформувався рубець. Краще, коли переважає м’язова тканина, а не змішана і тим більше не сполучна.

В кінці першого року після операції бажано провести обидва ці дослідження або хоча б одне з них. Вважається, що рубець остаточно формується до кінця першого року після кесаревого розтину, і далі не змінюється.

Однак при плануванні повторної вагітності провести гістероскопію потрібно обов’язково – тільки після цього обстеження стане ясно, чи можлива вагітність взагалі. Нагадаємо, що вагітність жінки з рубцем зі сполучної тканини небезпечна для життя як матері, так і майбутньої дитини.

Якщо причина першого кесаревого розтину не усунена (наприклад, сильна короткозорість), то зрозуміло, що другі пологи будуть тільки оперативними. Якщо причиною кесаревого розтину було неправильне положення дитини, то другі пологи можуть бути самостійними, але рішення про спосіб пологів приймає ваш акушер. Через небезпеку вагітності з рубцем на матці, лікарі вважають, що 3 кесаревих розтини – це максимум. Кожна наступна операція протікає важче першої як для хірурга в технічному плані, так і для мами з дитиною. Якщо планується зробити другий кесарів, і з обома дітьми все гаразд, то лікарі зобов’язані запропонувати жінці перев’язку труб – стерилізацію.

У той же час, повторний кесарів розтин у вагітної з рубцем на матці при відсутності абсолютних показань до цієї операції зовсім не є безпечною альтернативою природним пологам. Більш того, саме природні пологи після кесаревого розтину на даному етапі розвитку медицини вважаються безпечнішими як для матері, так і для дитини.

Перевага повторних природних пологів після кесаревого розтину полягає в тому, що при вагінальних пологах не виникає ризику післяопераційних ускладнень. Крім того, процес відновлення організму після звичайних пологів проходить швидше. Зрозуміло, мова йде тільки про ті випадки, коли абсолютні показання до кесаревого розтину в даній вагітності відсутні. Можливість природних пологів після кесаревого розтину залежить від типу кесаревого розтину, зробленого при перших пологах.

Вагітність у жінки, яка перенесла кесарів розтин, протікає практично так само, як і у тих, хто народжував природним шляхом. Зрозуміло, важливо відразу ж знайти свого лікаря, який підтримає бажання майбутньої матері народжувати природним шляхом. Причому це має бути не лише лікар з жіночої консультації, але і лікар зі стаціонару, бажаніше за все, той лікар, який і буде приймати пологи.

Під час вагітності методи дослідження рубця на матці обмежуються УЗД, яке проводиться з 35 тижнів, приладом, оснащеним вагінальним датчиком. Крім того, непряме підтвердження спроможності чи неспроможності рубця на матці може отримати лікар з консультації, при проведеному регулярно пальцевому обстеженні рубця на предмет його хворобливості.

Після 35 тижнів вагітності вже можна говорити про те, чи є можливість пологів природним шляхом. За допомогою УЗД оцінюються розміри плоду, його положення, передлежання, а також спроможність рубця і розташування плаценти відносно до внутрішнього маткового зеву і рубцю.

Частіше за все питання про природні пологи після кесаревого розтину вирішується позитивно, якщо повторна вагітність настає безпосередньо після тієї, яка закінчилася операцією. Оптимальний термін між першою і другою вагітністю – не менше 2-3 років. Проте великий часовий проміжок між першою і другою вагітністю (10 років і більше), може, навпаки, стати вирішальним аргументом на користь повторного кесаревого розтину через вік майбутньої матері.

Якщо під час вагітності питання про можливість пологів природним шляхом вирішено позитивно, то, як правило, проводяться планові пологи. З приводу цього моменту пологів після кесаревого розтину теж не вщухають суперечки.

В акушерській практиці прийнято заздалегідь госпіталізувати таку вагітну в пологовий будинок, а на терміні, близькому до розрахованого терміну пологів, їй проколюють міхур і штучно викликають пологи. Це робиться для того, щоб пологи пройшли в денний час, коли на місці знаходиться вся лікарська бригада. Постулюється, що такий перебіг пологів необхідний для безпеки породіллі і плоду, при цьому операційний знаходиться в стані повної готовності до того, що доведеться робити екстрений кесарів розтин.

Опоненти такого підходу до пологів після кесаревого розтину стверджують, що для жінки з рубцем на матці особливо важливо, щоб пологи не були стимульовані, і важливо це саме для того, щоб запобігти можливим ускладненням.

Справа в тому, що єдиним, але смертельно небезпечним ускладненням подібних пологів може бути розрив матки по рубцю. І його ризик мінімальний при плавному розкритті шийки матки, тобто при максимально природних пологах без медичного втручання. Звичайно, протікають такі пологи довше звичайних, вести їх потрібно дуже дбайливо. Після народження плаценти рубець обстежується зсередини під загальним знеболенням.

Природні пологи після кесаревого розтину зараз починають широко пропагуватися, що можна тільки вітати. Однак насправді в Україні тільки 30% жінок народжують після кесаревого розтину природним шляхом (для порівняння, в деяких клініках на Заході кількість таких жінок наближається до 70%).

За матеріалами сайтів: www.med2000.ru та www.akusherstvo.policlinica.ru
фото з сайту

Поділитися в...

Вас може зацікавити...