• Без категорії

Вагітність: їмо рибу і морепродукти

080Риба і морепродукти (молюски і ракоподібні) важлива складова харчування під час вагітності. Ці продукти містять білок, безліч корисних мікроелементів, багаті омега-3 поліненасиченими жирними кислотами (які є незамінними для організму, їх недолік може призвести до розвитку різних захворювань, зокрема – захворювань серцево-судинної системи).

Ртуть в рибі – причина для занепокоєння?

Існує думка, яку необхідно враховувати при плануванні здорового харчування для вагітних або що збираються завагітніти жінок. Річ у тому, що майже вся риба і морепродукти містять деяку кількість ртуті. Ртуть, що міститься в цих продуктах, не представляє ніякої небезпеки для здоров’я більшості людей. В той же час, при вагітності або годуванні грудьми потрібно враховувати, що певна риба може містити значніші кількості цього хімічного елементу, який здатний завдати значної шкоди нервовій системі плоду. Природно, ризик, пов’язаний з ртуттю, прямо залежить від кількості риби, що вживається, і морепродуктів, а також – від рівня вмісту ними ртуті.

Тому вагітним або тим що збирається завагітніти жінкам, молодим матерям і маленьким дітям рекомендується уникати деяких видів риби і морепродуктів. Серед найбагатших ртуттю видів риб можна назвати акулу, рибу-меч, макрель, гребнеголова – їх вживання категорично не рекомендований. Натомість варто звернути увагу на таких риб як тунець, лосось, сьомга, сайда, сом, а також – на креветки. Рибу, спійману самостійно, можна їсти не частіше, ніж раз на тиждень.

Чи потрібно повністю виключати рибу з раціону харчування при вагітності?

Діти матерів, які регулярно вживали рибу і морепродукти під час вагітності, демонструють вищий рівень інтелектуального розвитку. Ці дані опублікували після дослідження, проведених в 2005 році Гарвардською медичною школою. Особливо важливе вживання риби в другому триместрі вагітності. Оптимальною кількістю риби і морепродуктів є трохи більше 340 грамів в тиждень (два блюда з риби).

Ще одне дослідження щодо користі або шкоди риби і морепродуктів було проведене в 2007 в Англії. Виявилося, що діти жінок, які при вагітності їли менше 340 грамів риби в тиждень, з більшою вірогідністю можуть мати проблеми з мовою і спілкуванням у віці трьох років, а також – проблеми з поведінкою і дрібною моторикою у віці 7-8 років. З другого боку, ніяких негативних наслідків для жінок, що вживали рибу і морепродукти в кількостях, значно перевищуючих 340 грамів в тиждень, не спостерігалося.

Вчені, які проводили ці дослідження, заявляють, що обмеження вживання риби і морепродуктів під час вагітності може принести більше шкоди, ніж користь.

Як правильно готувати рибу?

Уникай вживання сирої риби, устриць, а також будь-якої риби, яка могла бути спіймана в забрудненій воді. У сирій рибі висока вірогідність наявності бактерій або вірусів, які можуть нашкодити дитині. Враховуючи стан нашої екології, слід, по можливості, уникати вживання риби, в безпеці якої ти не упевнена.

Копчена морська або річкова риба під час вагітності також украй небажана.

Готуй рибу правильно. В процесі приготування риба повинна проходити термічну обробку. При цьому температура нагрівання повинна бути не нижчою 67С. Креветки, устриці і ракоподібні слід готувати до тих пір, поки вони не небудуть рівномірний молочно-білий колір. А також слід знати безпечні рецепти приготування мідій.

Риб’ячий жир під час вагітності? Не обов’язково!

Деякі дослідження указують на той факт, що вживання риб’ячого жиру під час вагітності може поліпшити координацію рухів у майбутньої дитини. Проте ці дані є попередніми. Важливо пам’ятати, що капсули риб’ячого жиру, як правило, не перевіряються на зміст ртуті. Безпека риб’ячого жиру при вагітності не до кінця вивчена, і вимагає подальших досліджень.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...