Вагітність і робота

Вагітність і роботаУ нашій країні жінка часто вимушена суміщати бажання бути мамою, дружиною і одночасно колегою. Природно хочеться зберегти за собою робоче місце, відстояти свої права і заробити грошей без шкоди існуючим і майбутнім діткам.

Особливої уваги заслуговує питання про працюючих вагітних – їх права щодо виконання своїх трудових обов’язків, відпустки і лікарняних, розмір і порядок розрахунку декретних і інші нюанси.

Так, згідно ст. 33 Кодексу законів про працю України працедавець не має права перевести вагітну жінку на іншу роботу без її згоди.

У випадку, якщо жінка, що знаходиться в положенні, сама виявляє бажання звільнитися, то працедавець зобов’язаний звільнити її в термін, вказаний в заяві про звільнення (навіть якщо він складає менше 2 тижнів).

Крім того, забороняється привертати вагітних жінок до робіт в нічний час і до позаурочних робіт, до робіт у вихідні дні, і відправляти у відрядження. Ст.176, 62

Керуючись ст. 56 вагітна може просити працедавця про неповний робочий день і неповний трудовий тиждень. Оплата праці у такому разі рахується пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Робота в умовах неповного робочого часу не є причиною для яких-небудь обмежень об’єму трудових прав співробітників.

Окрім права на скорочення робочого дня для вагітних жінок відповідно до медичного висновку знижуються норми вироблення, норми обслуговування або вони переводяться на іншу роботу, легшу і виключає вплив негативних виробничих чинників, із збереженням середньої заробітної платні на попередньому місці роботи. При цьому до ухвалення рішення про перевід жінки на легшу роботу вона має право на звільнення від існуючої роботи із збереженням середньої зарплати за всі пропущені внаслідок цього дні за рахунок підприємства.

Що стосується відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами, то на підставі медичного висновку вагітним надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більш дітей і у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дати пологів.

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами обчислюється сумарно і складає 126 календарних дні й (140 календарних днів – у разі народження двох і більш дітей і у разі ускладнення пологів). Він надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів (навіть якщо мала місце вагітність, що переношує, і дитина народився після закінчення 70 днів з дати початку відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами).

За бажанням жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку з виплатою за ці періоди їй допомоги відповідно до законодавства. Проте в тому випадку, якщо дитина вимагає домашнього догляду, жінці у обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної платні тривалістю, вказаною в медичному висновку, але не більш ніж до досягнення нею шестирічного віку. Вище вказані відпустки можуть бути використані повністю або частинами також батьком дитини, бабусею, дідусем або іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.

Ellvy.ru – онлайн журнал для женщин

Джерело http://www.4kids.com.ua/publications/267/

Поділитися в...

Вас може зацікавити...