Вагітним вхід до басейну дозволений

Вагітним вхід до басейну дозволенийКоли вагітна жінка питає у лікаря жіночої консультації дозвіл на відвідини басейну, той, як правило, перелякано махає руками: “Що ви, що ви! Це дуже шкідливо! Ви Застудитеся, підчепите інфекцію. Плавання може призвести до викидня!” Працівники басейнів теж побоюються вагітних – народять тут ще! Тим часом у всьому світі практика водних занять при підготовці вагітних жінок до пологів існує вже з початку 80-х років нашого століття. Більш того, акушери наполягають на обов’язковості відвідин таких занять.

Що ж до думки, що традиційно склалася у нас, з приводу плавання для вагітних, то воно виходить з деяких вельми помилкових припущень. Перше припущення торкається ставлення до вагітної жінки як до хворого з тими, що відповідно накладаються на неї численними не “можна”.

Принаймні вагітність не є протипоказанням до перебування у воді, адже ніхто ж не забороняє вагітним приймати ванну. (Більш того, добре відомий випадок, коли спортсменка, приховавши шостий місяць своїй вагітності, встановила олімпійський рекорд, що, звичайно ж, зовсім не є прикладом для наслідування, але добре ілюструє помилковість відношення до вагітності як до хвороби.)

Друге припущення відноситься до самого поняття “плавання”, з яким звичайно асоціюються інтенсивні рухи і великі фізичні навантаження. У нашому ж випадку йдеться не про спортивне плавання, а про спеціально розроблені вправи для вагітних, що проводяться у воді, включають і особливі плавальні рухи, строго дозовані по навантаженню і носять загальнозміцнюючий, оздоровчий характер. Різноманітність вправ і дозування навантаження дозволяють будь-якій жінці і на будь-якому терміні вагітності одержати користь від занять у воді.

Що ж дає вода вагітній жінці?

Перш за все вода володіє вираженою розслабляючою дією, якщо застосований умягчитель воды. Із зростанням дитини збільшується не тільки вага і розмір живота, але все тіло стає менш рухомим. У воді відбувається розслаблення, тому дуже важливо хоча б раз на тиждень давати тілу можливість відпочити. Всі вправи, які виконують жінки, виходять у воді легко і невимушено. Перша вправа, з якого можна почати заняття у воді, – це розтяжки.

Інша корисна для вагітних вправа називається “поплавець”. Жінка робить великий повний глибокий вдих, згортається в позу ембріона, охоплює коліна руками, опускає розслаблену голову у воду. Прагне протриматися в цьому стані якомога довше. Періодично повторюючи цю вправу, жінка переконується, що з кожним разом їй вдається все довше затримувати під водою дихання. Найголовніше – прагнути тримати тіло розслабленим і ні про що не думати.

Якщо у жінки є страх перед водою, якщо до вагітності вона ніколи не пірнала або навіть боялася опускати обличчя в воду, ця вправа спеціально для неї.

Стан психологічної “наближеності” до дитини (психологічного регресу) цікавий не тільки можливістю тіснішого спілкування з майбутнім малюком, але і можливістю опрацьовування ряду підсвідомих програм і внутрішніх конфліктів жінки.

У цьому значенні хороший той же поплавець, якщо його виконувати разом з чоловіком. Є ще вправи на розслаблення, коли жінка лягає у воді на спину і закриває очі, а чоловік “катає” її по басейну. Дуже ефективні домашні заняття у ванні, коли чоловік “купає” дружину (бажано, щоб вода була теплою, а світло – пригашеним).

Взагалі показником відсутності страху перед водою є якраз здатність пірнати і затримувати дихання. Дуже багато цивілізованих людей бояться води. У підсвідомості людини вода – це безопорний стан, темна невідомість (не зрозуміло, що там, оскільки нічого не видно). Це голе тіло, не захищене одягом, а значить, і страх замерзнути. Але найстрашніше – це неможливість дихати під водою. А дихання в свідомості людини – найважливіший атрибут життя. Саме тому багато людей, які начебто уміють плавати, не уміють пірнати і не хочуть затримати дихання під водою.

Пологи – це завжди подолання страхів, паніки перед уявною неможливістю подолання себе. І водні тренування допомагають підготуватися до цього, виробити правильну реакцію на екстремальну ситуацію, на практиці оцінити свої можливості.

Головну роль тут виконують вправи на затримку дихання. Тому що від багатократних занурень під воду йде страх, а разом з ним і напруженість. Тіло розслабляється і починає “довірятися” воді. З’являється відчуття спокою і упевненості в собі.

Дуже важлива вправа при підготовці до пологів – це затримки дихання на видиху. Занурювання на видиху завжди пов’язане із станом бездумності, тобто майже небуття.

Особливу роль виконує навчання плаванню і пірнанню “дельфіном”. Тут якраз руйнується сприйняття води як небезпеки, невідомості. “Дельфін” – це медитація на тему води. Це стиль, направлений на повну взаємодію з водою. Не потрібно відштовхувати воду або бити по ній, навпаки, потрібно відчути природний рух води і підкорятися йому. Цю вправу можна повною мірою назвати репетицією пологів. Вона вчить довіряти процесу і направляти свої дії відповідно до нього.

Важлива задача передпологової підготовки – це додання жінці впевненості в своїх силах, створення у неї глобального відчуття готовності до пологів. І ці задачі багато в чому розв’язуються в процесі водних занять. Якщо на початку курсу майбутня мама боялася опустити обличчя і не могла зробити жодної вправи, а до кінця занять навчилася пропливати “дельфіном” півбасейну, у неї з’являється відчуття, що вона може дуже багато чого звичайно ж, зможе народити. Вона готувалася до пологів – і ось які успіхи!

Джерело: mamawelcome

Поділитися в...

Вас може зацікавити...