УЗД простати

Ультразвукове дослідження (УЗД) знайшло широке застосування в урології взагалі і діагностиці захворювань передміхурової залози зокрема ( УЗД простати).

Для проведення УЗД простати принципово можуть бути використані 4 підходи:

  • зовнішній через передню черевну стінку ( УЗД простати абдомінально),
  • зовнішній через промежину,
  • через пряму кишку – УЗД простати трансректально,
  • внутрішньопорожнинно трансуретрально (у цьому випадку спеціальний датчик вводиться через сечовипускальний канал).

УЗД простати абдомінально – зовнішнє дослідження через передню черевну стінку, є найбільш доступним і необтяжливим для лікаря і пацієнта. Протипоказань до проведення такого дослідження немає (детальніше можна прочитати тут zdravitel.ru), але можуть бути обмеження, як то, наявність в досліджуваній області післяопераційної рани, дренажної трубки (цистостоми), неможливість достатнього для дослідження наповнення сечового міхура.

Для проведення УЗД простати через передню черевну стінку через наповнений сечовий міхур необхідно фізіологічне наповнення сечового міхура, який служить «акустичним вікном» для візуалізації передміхурової залози. Як при малому, так і при надмірному наповненні сечового міхура візуалізація передміхурової залози ускладнюється. Ультразвукове дослідження простати проводиться датчиком в горизонтальному положенні пацієнта. Сканування виконується в стандартній поперечній і поздовжній площинах, а при необхідності для кращої візуалізації певних відділів простати – у косих і в будь-яких довільно вибраних площинах. Одночасно проводять дослідження сечового міхура і сім’яних бульбашок.

На поперечних зрізах простата виглядає як симетричне утворення округлої, овальної, трикутної або півмісяцевої форми, розташоване безпосередньо за задньою стінкою сечового міхура. При поперечному скануванні вимірюють переднь-озадній розмір простати (товщину) і поперечний розмір (ширину), які в нормі рівні відповідно 1,6 – 2,5 см і 2,7 – 4,2 см. На поздовжніх зрізах простата відображається у вигляді овального тіла, витягнутого в напрямку від основи залози до верхівки. У цьому перетині вимірюють верхньо-нижній розмір простати (довжину), який в нормі дорівнює 2,4 – 4,1 см. Контури нормальної передміхурової залози рівні й чіткі.

Знаючи три розміру, отримані при ультразвуковому дослідженні простати можна розрахувати об’єм простати. У нормі він не перевищує 30 см3 (зазвичай 20 – 26 см3). Для визначення маси простати об’єм необхідно помножити на 1,05 (коефіцієнт питомої щільності передміхурової залози).

Недоліком зовнішнього сканування є низька роздільна здатність. Його можливості в дослідженні передміхурової залози обмежуються оцінкою її форми, розмірів, симетричності, взаємин з оточуючими органами. Додатково визначають кількість залишкової сечі в сечовому міхурі, що має значення як при аденомі простати, так і в певних ситуаціях при простатиті.

У зв’язку з низькою чутливістю зовнішнього сканування, що не дозволяє виявити незначні початкові зміни структури передміхурової залози, вважається доцільним проведення ТРУЗД простати – трансректального (через пряму кишку) ультразвукового дослідження передміхурової залози. Останній метод, завдяки можливості використання високочастотних датчиків, володіє набагато більшою чіткістю, ніж зовнішнє сканування. Перевагою цього доступу є можливість дослідження передміхурової залози при ненаповненому сечовому міхурі.

ТРУЗД простати дозволяє оцінити залозу по часточкам, виявити її зональну диференціювання, а також визначити стан парапростатичного венозного сплетення і перипростатичної клітковини. У чоловіків старше 40 років, навіть при відсутності вказівок на перенесені інфекційні захворювання сечостатевої сфери, в передміхуровій залозі часто виявляються патологічні зміни: камені, звапніння, ретенційні кісти, а також ознаки аденоми передміхурової залози.

Умовою повноцінного УЗД простати в даний час є ДОППЛЄРОГРАФІЧНА оцінка її судин, що переважно проводиться з трансректального доступу.

Ультразвукове дослідження сім’яних бульбашок технічно виконується також, як і передміхурової залози з використанням зовнішнього трансабдомінального (через передню черевну стінку) і трансректального (через пряму кишку) доступів.

Розвиток запалення в передміхуровій залозі пов’язано з характерними змінами її структури та мікроциркуляторного русла. Всі фази перебігу простатиту супроводжуються змінами структури і знаходять своє відображення при проведенні ТРУЗД простати.

При гострому простатиті при ТРУЗД визначається дифузне або вогнищеве зниження ехогенності передміхурової залози, як правило, збільшення її розмірів і об’єму, при залученні в запальний процес сім’яних бульбашок – їх розширення і неоднорідність вмісту. За допомогою енергетичної доплерографії при гострому простатиті визначається локальне або дифузне посилення судинного малюнка, а у разі супутнього везикулита – посилення судинного малюнка навколо сім’яних бульбашок.

Дуже інформативно ТРУЗД в діагностиці деструктивних форм гострого простатиту. При цьому на тлі збільшення і набряку передміхурової залози визначаються зони зниженої ехогенності, частіше неправильної форми, з нечіткими нерівними контурами і локальним посиленням судинного малюнка по периферії запального вогнища. Сформований абсцес передміхурової залози виглядає у вигляді гіпоехогенних, наближеного по ехогенності до рідини, неоднорідного аваскулярного освіти.

Хронічний простатит має неоднорідну картину. Спостерігаються дифузні і вогнищеві зміни структури у вигляді кальцинатів та ділянок фіброзу з зубожінням судинного малюнка.

При застійному (Конгестивний) простатиті та наявності венозного застою в малому тазу визначається розширення вен, оточуючих передміхурову залозу. Велике значення УЗД простати в поєднанні з допплерографією може мати при запальних захворюваннях передміхурової залози і сім’яних бульбашок в якості контролю за перебігом захворювання і контролю за проведеним лікуванням.

Таким чином, УЗД простати і його варіант ТРУЗД є важливим об’єктивним методом діагностики і контролю результатів лікування різних фаз перебігу запального процесу в передміхуровій залозі і сім’яних бульбашках.

Якщо Ви знаєте розміри передміхурової залози при УЗД простати (переважно ТРУЗД простати), Ви можете самостійно обчислити об’єм простати за формулою еліпсоїда :

Об’єм = 0,52 х поперечний розмір (см) х передньо-задній розмір (см) х верхньо-нижній розмір (см)

Поділитися в...

Вас може зацікавити...