• Без категорії

Успіх сімейного виховання. Досвід сім’ї Нікітіних

Успіх сімейного виховання. Досвід сім'ї НікітінихБагатодітна сім’я Нікітіних (7 дітей) – вірогідно, одна з найзнаменитіших в світі. Їх метод виховання дає надію на здійснення заповітної, іноді несвідомої мрії багатьох батьків – мати фізично міцну, інтелектуально обдаровану дитину, талантом і успіхами якого можна пишатися.

Діти Нікітіних, кожен в своїй професійній області, вважаються класними фахівцями. Крім того, всі вони прекрасні сім’янини. Жоден з Нікітіних не розлучився, не кинув сім’ю, не залишив дітей.

Чим же пояснюється успіх їх сімейного виховання?

На глибоке переконання Бориса і Олени Нікітіних, саме сім’я формує на 80% розумовий розвиток дитини. Розуміючи це, батьки повинні з усією відповідальністю покладати на себе головні турботи про виховання і здоров’я своїх дітей.

Узагальнивши знання науки і народний досвід по проблемах очікування дитини, її народження, виховання в ранньому і дошкільному віці, Нікітіни вказують на сучасні небезпеки, загрозливі здоров’ю і розвитку дитини в перший рік.

До них відносяться:

* Штучне і змішане вигодовування. Через недооцінку загрози цього чинника лікарями і батьками, ця підступна небезпека повільно, але безперервно розповсюджується. У чому її загроза?

Суміші на основі коров’ячого молока різко знижують опірність до хвороб, пригноблюють мікрофлору кишечника, ведуть до проносів, помітно затримують розвиток мозкової тканини, стимулюють ожиріння. Кількість дітей, що ожиріли, неухильно зростає (приблизно на 1% щорічно), і 80% відносять це ожиріння в дорослість зі всім "букетом" супроводжуючих хвороб, у тому числі і ранньою імпотенцією.

"Штучники" в 10 разів частіше за "природників" схильні до алергії. У перших можливий рахіт, вони частіші хворіють ГРВІ, а нерівні зуби у них зустрічаються на 40% частіше, ніж у других. Крім того, помічено, що дівчинка -"штучниця", ставши матір’ю, теж часто не хоче годувати своїх дітей грудьми. Тому кожна жінка повинна знати, який відстрочений "подаруночок" вона може піднести своїй дитині, якщо піддасться бажанню зберегти форму дівочих грудей, виправдовуючи себе тим, що і штучні суміші не гірші, а навіть кращі і зручніші для малюка.

Дитина на природному вигодовуванні, тобто одержуючи тільки груди до прорізання першого зуба (до 5-8 місяців), як правило, не хворіє до року і вільна від всіх перерахованих хвороб і неприємностей.

* Пізнє докладання до грудей матері (через 1-2 діб), тобто позбавлення дитини молозива, а матері – сильного біологічного сигналу (смоктання грудей). Шкода цього грандіозна: у матері знижується лактація, зростає вірогідність захворювання маститом, ослабляється прихильність до дитини (унаслідок відсутності фізичного, емоційного і біоенергетичного контакту з ним в найважливіший перші години і дні після народження).

У дитини порушується робота кишечника, в 8-10 разів збільшується вірогідність появи діатезу і алергії, частішають випадки жовтяниці новонароджених, ослабляється імунітет і відчуття прихильності до матері.

* Перекутування дитини в години неспання і термостатичне утримання (постійний термокомфорт) ведуть до згортання за непотрібністю механізмів терморегулювання і частим простудним захворюванням (ГРЗ, ГРВІ). Саме це породжує до 80-90% всіх хвороб дитини.

* Стерилізація їжі, пиття, посуду, пелюшок, іграшок затримує природний розвиток і зміцнення імунітету дитини, приводить до хворобливості, коли навіть непатогенні мікроби стають інфекцією, а у дітей, що виросли, формується протиприродний страх перед мікробами, аж до виникнення психогенних захворювань.

* Приречення на нерухомість в перші 6 місяців (лежання "мумією", загорненим в 7 одежин і ковдру) і недостатність руху пізніше ведуть до недорозвинення м’язової системи і разом з тим до слабкості всіх внутрішніх органів і навіть до затримки розумового розвитку. Дитину, що вміє ходити, возять в колясці, що залишає без навантаження серце. Через пасивну бездіяльність не розвивається стопа, вона залишається плоскою.

* Оберігання дитини від небезпек, замість знайомства з ними, приводить до помітного збільшення вірогідності травматизму і фобій (страхів).

* Обмеження свободи і можливостей пізнання світу після 6-7 місяців (саджання дитини, що уміє повзати в ліжечко або в манеж) затримує розвиток творчої сторони інтелекту. Величезна кількість заборон, що роблять дитину зручною для дорослих, але нерозвиненою.

Дві крайнощі в спілкуванні з дитиною:

1. Заорганізованість (у тому числі і наддбайливе доглядання) – безперервні заняття, розваги, ігри і відсутність часу для самостійної діяльності дитини – помилка, що виникає частіше у звільнених від інших справ мам, бабусь, нянь, виховательок.

2. Занедбаність – зведення спілкування тільки до догляду за дитиною (нагодувати, напоїти, спати укласти). Це веде до депривації (психологічному голодуванню), госпіталізму (затримці в емоційному і психічному розвитку) і, у результаті, до розумової відсталості.

Цікаві досить радикальні способи і прийоми поводження з новонародженим.

Перші діти Нікітіних страждали діатезом, а на холоді їм робилося краще: пропадав висип, закінчувався свербіж, малюки спокійно спали. Система гартування привела до того, що хлоп’ята майже позбавилися всіх простуд (тих самих ГРЗ, які складають, за деякими даними, 91% всіх дитячих хвороб). Що залишилися 9% хвороб їх турбували настільки мало, що четверо малюків в дитинстві навіть не взнали і смаку ліків. Ефективність цієї системи гартування підтвердили не тільки діти і онуки Нікітіних, але і тисячі інших дітей після того, як їх батьки побачили і повірили: так, можна, добре, не шкідливо…

Основні рекомендації:

* Як сповивати дитину? Загортати в одну – дві пелюшки треба тільки для сну, залишаючи дитину в сорочечці або голою в години неспання.

У перший, другий день корисне триразове занурення в холодну воду 6-10°, що забезпечує запуск терморегуляторів організму (із запасом). У подальшому температура в кімнаті повинна бути 17-19° (не вищий 20°).

Годування і гуляння в кімнаті голеньким або в сорочечці, підмивання холодною водою (з долоні з-під крана), після купання обливання холодною або прохолодною водою (18-20°) В результаті цього на першому році життя дитина, як правило, ні на що не хворіє.

* Яким чином позбавитися прання пелюшок або відмовитися від памперсів? Лікарі і педагоги радять: змиріться (у Росії до 6-8 місяців; у Франції до 1 року; у США до 2-3 років, а іноді і до школи!). У дитини виробляється шкідливий навик нетримання сечі, тим більше міцний, чим довше продовжується "навчання".

Може навіть затриматися зростання сечового міхура. Відучувати від цього шкідливого навику тим важче, чим старша дитина, до того ж не всі можуть відучитися. Близько 14% дітей потім страждають від енурезу, у них розвиваються неврози і може виникнути комплекс неповноцінності.

З перших днів, коли мати відчуває, що дитині "треба", вона може надати йому зручну позу, сказати "пс-с-с" і, якщо він все зробив, винагородити його чим-небудь приємним (тобто виробляє умовний рефлекс).

Гігієнічні навики виробляються тим швидше, чим краще мати розуміє дитину. Свого часу Олена Нікітіна розсудила так: "Невже людське дитя дурніше за котенят або щенят, яких вже з перших днів можна привчити до порядку?". І взагалі, де логіка дорослих? Спочатку вони привчають дитину "ходити під себе", а потім починають відучувати, топаючи і виказуючи незадоволеність за те, що заохочували (в усякому разі, ніяк не реагували) більш ніж півроку, а то і довше! (Для порівняння: у Індії, Африці і деяких інших країнах навчання гігієнічним навикам закінчується до 4-6 місяців).

Основні принципи виховання, якими керувалися Нікітіни:

По-перше, це легкий одяг і спортивна обстановка в будинку; спортснаряди увійшли до повсякденного життя хлоп’ят з раннього віку (стали для них як би середовищем незаселеного нарівні з меблями і іншими домашніми речами).

По-друге, це свобода творчості дітей. Ніяких спеціальних тренувань, зарядок, уроків. Хлоп’ята займалися стільки, скільки хотіли, поєднуючи спортивні заняття зі всіма іншими видами діяльності. Але в них постійно стимулювався і підтримувався пізнавальний інтерес.

По-третє, неодмінна батьківська участь в іграх, змаганнях, заняттях і самому житті хлоп’ят (до того, що і як у них виходило).

Джерело: edu.rin.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...