Туберкульоз і вагітність

Туберкульоз і вагітністьВ даний час відзначається підвищення захворюваності на туберкульоз легенів серед жінок репродуктивного віку, в тому числі і у вагітних. При наявності туберкульозу у вагітної, особливо якщо він несвоєчасно виявлений, можливе інфікування і дитини. Беручи до уваги наявність сучасних і ефективних антибактеріальних препаратів розширилися можливості виношування і пролонгування вагітності у жінок з туберкульозом легень.

Захворювання туберкульозом легень виявляється майже у 2 рази частіше в першій половині вагітності, ніж у другій. Патологічний процес під час вагітності, як правило, починається гостро і протікає менш сприятливо порівняно з таким, який виявлений поза вагітністю. У цілому ряді випадків мають місце тяжкі форми захворювання з розпадом легеневої тканини і виділенням туберкульозної палички, що нерідко поєднується з ураженням структур, що оточують легені, а також трахеї, гортані, бронхів. Однак в основному туберкульоз у більшості жінок виявляється у вигляді обмежених форм. Процес з ураженням однієї частки легені спостерігається у 70-75% хворих.

Загострення туберкульозного процесу в легенях під час вагітності може відбуватися в результаті нераціонального лікування захворювання або взагалі за його відсутності. Певний вплив на перебіг захворювання надають і зміни в організмі, які відбуваються під час вагітності: зниження імунологічної захисту організму, зміни функції нервової, дихальної, серцево-судинної систем, нирок, гормональна перебудова організму жінки у зв’язку з функціонуванням плацентарного комплексу. Крім того, внаслідок підвищених потреб у кальцію під час вагітності цей елемент може виводитися з вогнищ туберкульозу, які при цьому розм’якшуються, що є причиною нового прогресування патологічного процесу.

Загострення туберкульозу легень у післяпологовому періоді часто буває обумовлено як неефективним лікуванням або його відсутністю під час вагітності, так і тим, що пологи викликають швидку перебудову всіх основних функцій організму, а грудне вигодовування дитини супроводжується підвищенням щоденної витрати організмом жінки білків і жирів. Крім того, після пологів через опускання діафрагми може відбуватися потрапляння інфекції з патологічних вогнищ легенів в їх неуражені відділи. Перебіг вагітності у жінок з туберкульозом легень також носить, відповідно, ускладнений характер. Підвищена частота розвитку раннього токсикозу буває пов’язана з туберкульозною інтоксикацією, що веде до недостатньої функції кори надниркових залоз та до порушення електролітного обміну. Більш висока частота анемії викликана туберкульозною інтоксикацією і витратою заліза, необхідного для розвитку плоду. Поява буває обумовлена зміною рівноваги між системою перекисного окислення ліпідів та системою антиоксидантного захисту, а також порушеннями центральної гемодинаміки, які мають місце в абсолютної більшості хворих на туберкульоз легень. При активній формі туберкульозу частота ускладнень вагітності вища, ніж при неактивній.

Через недостатнє насичення крові киснем і гіпоксії у вагітних з туберкульозним процесом внаслідок легенево-серцевої недостатності виникає фетоплацентарна недостатність, відбуваються передчасні пологи. Туберкульозна інтоксикація підсилює ці процеси.

Одним з найбільш частих ускладнень в пологах є несвоєчасне виливання навколоплідних вод, що обумовлено інфікуванням плодових оболонках і зменшенням їх міцності. Загальна тривалість пологів при туберкульозі легенів менше, ніж у здорових жінок.

В даний час клінічна картина перебігу загострень туберкульозного процесу легень та знову виниклих вогнищ інфекції при вагітності має досить стертий характер і може маскуватися токсикозами вагітності або респіраторними захворюваннями.

Найчастіше туберкульоз легень виявляється у вагітних при їх зверненні до лікаря зі скаргами на слабкість, кашель, підвищення температури тіла.

Група ризику

Пацієнтки з нещодавно перенесеним туберкульозом – менше 1 року після закінчення лікування.

Пацієнтки молодше 20 років і старше 35 років з туберкульозом будь-якої локалізації.

Вагітні з поширеним туберкульозним процесом незалежно від його фази.

Вагітні, які мають контакти з особами, в яких встановлено туберкульоз з виділенням або без виділення туберкульозної палички.

Вагітні з вперше встановленим віражем, наростаючою туберкуліновою чутливістю (за пробою Манту з 2 ТО).

Вагітні, які мають такі супутні захворювання, як: цукровий діабет, хронічні неспецифічні захворювання органів дихання, нирок, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки; вживають алкоголь, нікотин і наркотичні речовини, ведуть асоціальний спосіб життя.

Симптоми та діагностика туберкульозу легень у вагітних

Підозра на наявність туберкульозу легенів при обстеженні вагітної зазвичай викликають такі скарги, як: кашель з мокротою або без неї, кровохаркання, біль в грудній клітці, задишка. Іншими не менш важливими симптомами захворювання є слабкість, пітливість, втрата апетиту, відсутність зростання чи зниження маси тіла, тривале підвищення температури до субфебрильних цифр у вечірній час, дратівливість. У подібній ситуації слід уточнити дані про можливе перенесений туберкульоз в минулому або про можливий контакт з туберкульозними хворими, випадки захварювання на туберкульоз в сім’ї, наявності супутньої патології.

При підозрі на активний туберкульоз легень необхідне проведення рентгенологічного дослідження незалежно від терміну вагітності. Боязнь застосування цього методу у вагітних може привести до запізнілої діагностики туберкульозного процесу. У процесі рентгенологічного дослідження грудної клітини у вагітних використовуються спеціальні методики і захисні засоби, які зводять до мінімуму можливість рентгенологічного пошкодження плоду.

У хворих, що виділяють бактерії туберкульозу до початку терапії захворювання, в процесі лікування необхідно щомісяця контролювати динаміку їх виділення шляхом мікроскопічного дослідження мокротиння і її посіву на живильні середовища. Динаміку стану вогнищ інфекції в легенях можна простежити за результатами рентгенологічного дослідження органів грудної клітини, проведеного всім жінкам протягом 1-3 діб після розродження.

Лікування туберкульозу легенів під час вагітності

В даний час для лікування туберкульозу легенів під час вагітності застосовують ізоніазид, рифампіцин, піразинамід етамбутол. Як свідчать проведені дослідження, перелічені препарати не належать до групи субстанцій, що викликають потворності у плоду. Тим не менше, їх не слід застосовувати в ранні терміни вагітності в період органогенезу (з 3-го по 12-й тижні).

Тривалість лікування туберкульозу легенів може зачіпати не тільки весь період вагітності і продовжуватися під час лактації. Особливо це стосується тих пацієнток, у яких захворювання виявлено під час вагітності. У тому випадку, якщо своєчасно розпочате раціональне лікування, то до терміну пологів і в післяпологовому періоді, як правило, спостерігається позитивна клініко-рентгенологічна динаміка перебігу захворювання. При цьому спостерігається припинення бактеріовиділення, закриття патологічних вогнищ в легенях, розсмоктування інфільтратів і зникнення патологічного скупчення рідини при плевриті.

Діти, які народжені від матерів, хворих на туберкульоз легень, народжуються, як правило, з малою масою тіла, що обумовлено як фетоплацентарною недостатністю під час вагітності, яка супроводжується затримкою розвитку плода, так і великою частотою передчасних пологів.

У таких новонароджених спостерігаються порушення періоду адаптації в перші дні після народження, що супроводжується змінами з боку центральної нервової системи, розвитком дихальних розладів, великою первісною втратою маси тіла і пізнім її відновленням. Ці явища, в першу чергу, бувають обумовлені туберкульозною інтоксикацією матері, дефіцитом маси тіла при народженні, недостатньою кількістю висмоктуваного молока. У ранньому періоді після народження у цих дітей частіше спостерігаються порушення з боку центральної нервової системи гіпоксичного походження, підвищення рівня білірубіну, аспіраційний синдром, порушення кровообігу, крововиливи і набряки.

Новонароджені від матерів з активним туберкульозом повинні бути ізольовані відразу після первинної обробки. Грудне вигодовування новонароджених дозволяється всім породіллям з неактивним туберкульозом. Питання про можливість вигодовування новонароджених породіллями, у яких є активний туберкульозний процес, але припинилося виділення збудників захворювання, вирішується індивідуально консиліумом лікарів з обов’язковою участю фтизіатра, акушера-гінеколога і педіатра. У тому випадку, якщо прийнято позитивне рішення про годування новонародженого грудьми, то протягом усього періоду вигодовування проводиться антибактеріальна терапія одним або двома препаратами. Дотримуються всі заходи, спрямовані на запобігання зараження дитини: використання стерильної маски або марлевої пов’язки в 5-6 шарів і косинки на голову, ретельно миють руки.

Внутрішньоутробне зараження плоду туберкульозом відбувається рідко. Однак такі випадки мають місце при занесенні збудників захворювання від матері до плоду. Виникнення вродженого туберкульозу частіше відбувається у новонароджених, матері яких захворіли вперше під час вагітності і не отримували відповідного лікування.

Жінки, хворі на туберкульоз легенів, повинні спостерігатися з ранніх сроків вагітності спільно акушером-гінекологом і фтизіатром і повинні бути госпіталізовані при виникненні ускладнень.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...