• Без категорії

Трудові права вагітних

Трудові права вагітних

Дуже хочеться, щоб жінкам ніколи не доводилося відстоювати свої законні права і інтереси, тому що працедавці б про них завжди пам’ятали і дотримували.

Деякі працедавці вже при прийомі на роботу обумовлюють питання звільнення співробітниці у разі її вагітності. Такі вимоги грубо суперечать нормам чинного трудового законодавства.

Згідно статті 184 звільнення вагітних за ініціативою власника або уповноваженого їм органу (працедавця) не допускається, окрім випадків повної ліквідації підприємства.

Згідно тої же статті трудового кодексу заборонено відмовляти в прийнятті на роботу і знижувати заробітну платню по мотивах, пов’язаних з вагітністю.

Хоча на практиці дістати таку відмову нелегко, оскільки він може бути оскаржений жінкою в судовому порядку.
Тому працедавець мотивує своє рішення причинами, не пов’язаними з вагітністю, а, наприклад, відсутністю належного досвіду роботи за фахом, недостатньою кваліфікацією і т.д.

Працюючі вагітні відповідно до ст. 178 повинні бути переведені на легшу роботу. Їм згідно медичного висновку знижуються норми вироблення, норми обслуговування, тобто надають роботу, яка виключає вплив несприятливих виробничих чинників, із збереженням середньої заробітної платні.

До ухвалення рішення про надання відповідно до медичного висновку іншої легшої роботи, вагітна жінка підлягає звільненню з роботи із збереженням середнього заробітку за всі пропущені робочі дні за рахунок підприємства, установи, організації.

Також законодавством заборонено привертати вагітних до роботи в нічний час, до переробок, роботи у вихідні дні, направляти їх у відрядження (стаття 176).

Відпустка по вагітності і пологам (так названа декретна відпустка) є однією з гарантій, пов’язаних з охороною материнства, і надається вагітним співробітницям для підготовки до пологів, а також зміцнення здоров’я після народження дитини. Кожна жінка має право на таку відпустку (126 календарних днів, 70 – до пологів і 56 – після) на підставі лікарняного листу, який видається з тридцятого тижня вагітності. Жінкам, потерпілих унаслідок аварії на ЧАЕС, лікарняний лист у зв’язку з вагітністю і пологами видається з двадцять сьомої тижні вагітності на 180 календарних днів.

Допомога по вагітності і пологам надається жінці у розмірі 100 % середньої заробітної платні (доходу) незалежно від страхового стажу і виплачується за період відпустки по вагітності і пологам.

У разі непрацездатності у зв’язку з необхідністю лікування патології вагітності видається лікарняний лист – підстава до виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності. При страховому стажі до п’яти років сума виплати складає 60 % середньої заробітної платні застрахованої особи; тим, хто має страховий стаж від п’яти до восьми років, – 80 % середньої заробітної платні; понад вісім роки – 100 % середньої заробітної платні.

Надаючи відпустку по вагітності і пологам, власник або уповноважений їм орган зобов’язаний за заявою жінки приєднати до нього щорічний основна і додаткова відпустки, незалежно від тривалості її роботи на даному підприємстві, в установі, організації в поточному робочому році (стаття 180).

Слід нагадати, що згідно частини третьої статті 179 жінці по її бажанню надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку. Цю відпустку (частина перша статті 18 Закону України “Про відпустки”) жінка може одержати після закінчення відпустки по вагітності і пологам.

Пам’ятайте свої права, це застава справедливості.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...