ТОП-5 способів перестати відкладати важливі справи на потім

ТОП-5 способів перестати відкладати важливі справи на потімТи постійно відкладаєш справи на потім? Лінуєшся почати будь-яку справу, лінуєшся її закінчити і довести до кінця? Ти любиш відтягувати час і завдання? Давайте тоді поговоримо про прокрастинацію і способи, як з нею боротися.

Що таке прокрастинація?

Якщо говорити простою мовою, то прокрастинація – це звичка відкладати справи на потім. Наприклад, тобі необхідно вивчити 20 нових слів англійською мовою. Ти, замість того, щоб сісти і вивчити їх, починаєш вигадувати собі заняття: “От візьму поп’ю чай, а потім приступлю до завдання”. Після чаю ти розумієш, що вчити англійську в брудній кімнаті не комільфо. Після прибирання тобі треба прийняти душ, а після душу треба подзвонити подрузі. Закінчується все тим, що опівночі вчити англійську вже немає сенсу, і завдання ти не виконуєш взагалі. Або інший приклад – ти знаєш, що треба вивчити 20 слів, але відкладаєш це важливе завдання на кінець дня і потім не встигаєш зробити все, що запланувала.

Причини

У чому ж причини такої поведінки? Чому людина, яка розуміє, що їй необхідно зробити якесь завдання або зробити будь-які інші дії, відкладає їх на потім? Ось кілька найбільш поширених причин.

Якщо мова йде про навчання або роботу, то тут причиною може бути просто відсутність інтересу. Наприклад, тобі абсолютно не цікаво вчити економічну теорію, ти розумієш, що вона в житті тобі точно ніколи і ні за що не стане в нагоді, але ти зобов’язана це зробити. Відповідно, підготовка до іспиту з економічної теорії відкладається, або іншими словами – прокрастинується.

Ще однією причиною прокрастинації може бути невміння розставляти пріоритети. Людина не вміє планувати свій час, логічно розставляти по значущості ті чи інші справи.

Ну і остання з найпоширеніших причин – це страх. Страх зганьбитися, страх бути незрозумілим, страх щось зробити не так. Саме тому багато людей відкладають старт важливих проектів, важливі рішення в особистому житті або важливі придбання.

Як боротися з прокрастинацією?

  1. Розклад

Згадай, як в дитинстві в школі вчили робити розклад дня? 7 ранку – підйом, 7.05 – умивання, 7.10 – ранкова зарядка, 7.20 – душ і так далі? Складай точно такий детальний список дня і зараз. Як визначити тимчасові рамки? Прикидай середній час, який витрачається на те чи інше завдання, і додавай до нього 5-10 хвилин. Протягом дня звіряй час – чи встигаєш виконувати і йдеш в ногу з часом.

  1. Ранкова жаба

Дуже ефективний і перевірений спосіб, рекомендований практично всіма тренерами по тайм-менеджменту. Що таке з’їсти ранкову жабу? Наприклад, є завдання, яке ти запланувала на сьогодні і за збігом обставин вона найважливіше по виконанню і найбільш неприємне. Наприклад, попросити підвищення зарплати у начальника. Тут важливо те, що мова йде про підвищення ваших доходів, але неприємно, тому що доведеться просити, а начальник при цьому не сама приємна людина.

Зазвичай, страждаючи прокрастинацією, люди відкладають це завдання до самого вечора. Увечері виявляється, що начальник вже давно поїхав додому, на наступний день він взагалі не вийшов на роботу, і твоя жаба, тобто, неприємна справа, живе з тобою цілий тиждень. Так ось, метод полягає в тому, щоб кожен день переглядати список завдань і в першу чергу виконувати найважливіші і найнеприємніші.

  1. Делегування обов’язків

Якщо за службовим обов’язком у тебе є певні обов’язки, які ти повинна робити день у день, але ти постійно їх відкладаєш, то сядь і розберися в причині, зрозумій, що саме тобі не подобається / не підходить у виконанні цих справ. Можливо, є сенс повністю або частково передати їх іншій людині.

  1. Заохочення

У схожу гру з нами грали батьки в дитинстві. Ось зробиш уроки, зможеш піти кататися на велосипеді. Прибереш в кімнаті – отримаєш шоколадку. Спробуй пограти в ту ж гру сама з собою. Заплануй не тільки справи, а й заохочення, якими ти себе нагородиш, коли впораєшся із завданням. Тут дуже важливо бути чесною перед самою собою: зробила роботу – отримай подарунок.

  1. Спрощуй завдання

Дуже часто люди починають відкладати якісь великі справи. Наприклад, зробити ремонт на кухні. Дійсно, таке завдання виконати за день не вдасться і ремонт – це завжди тимчасовий дискомфорт і трата грошей. Тоді розбий свою глобальну задачу на кілька невеликих етапів і починай роби все по черзі. Наприклад, сьогодні купи плитку для підлоги. Завтра – знайди людину, яка буде її класти, післязавтра – замовляй установку нових вікон і так далі. Ну що? Вже не так страшно?

З прокрастинацією можна впоратися, варто тільки усвідомити, що вона у тебе є, проаналізувати причини і прийняти тверде рішення з нею боротися.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...