ТОП-5 КНИГ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: ДОБІРКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ

Найкращі книги, які допоможуть вивчити та вдосконалити українську мову. Прості та доступні самовчителі української мови: з гумором, у картинках, на прикладах з життя.

Так склалося, що в Україні багато російськомовних людей. Через війну багато хто з них прагне перейти на українську. Щоб полегшити це завдання, ми підібрали «правильні» книги, в яких просто, доступно та головне – цікаво розкрито тонкощі та нюанси української мови. Такі книги не треба зазубрювати, як словники: навички мовлення прийдуть до вас у процесі читання.

«100 експрес-уроків української». Олександр Авраменко   

Цей кишеньковий самовчитель ґрунтується на відеоуроках української мови, які виходили на каналі «1+1» протягом кількох років. Уроки стали настільки популярними серед глядачів, що було прийнято рішення випустити їх у паперовій формі. Автор уроків, відомий філолог Олександр Авраменко, спробував в одному виданні охопити всі неточності та «русизми», які часто трапляються в українській мові.

Із книги ви дізнаєтеся не тільки різницю між «литка» та «гомілка» або «розстрочка» та «виплата». Тут ви знайдете прості правила побудови фраз і здивуєтеся яскравим та точним аналогам популярних російських прислів’їв. Тих, хто не любить академічний склад, ця книга порадує своєю легкою подачею матеріалу та оригінальним оформленням. Всі розділи написані коротко, лаконічно та з відмінним почуттям гумору, а кожен приклад супроводжується кумедною ілюстрацією. Загалом книга залишає після себе враження цікавого чтива, проте інформація, яку ви прочитаєте, дивовижним чином відкладеться в голові.

«Українська легко!» Наталія Клименко, Павло Мельник-Крисаченко

Неймовірно легка для читання та сприйняття книга, в якій у форматі коміксів викладено базові правила побудови української мови. Головний герой книги – Лепетун чи Язичок, вказує на поширені помилки, якими повне наше повсякденна мовлення: це кальки з російської мови, суржик та неправильні фразеологічні звороти.

У багатьох людей після прочитання книги трапиться «розрив шаблону». Наприклад, відкриттям стануть наголос у слові Овен (на другий склад), відсутність в українській мові слова «співпадати» та різниця між словами «рибалка» та «риболовля».

Книжка дуже зручно розбита на розділи. Серед них є «Антисуржик», «Правопис», «Пароніми та омоніми», «Синоніми», «Фразеологізми», «Наголос».

Читача порадують не лише простота та доступність інформації, а й веселі картинки. А тим, хто полюбить Лепетуна та захоче продовжити це
знайомство – пряма дорога на сайт «Мова – ДНК нації», де можна знайти ще більше цікавостей та корисностей про українську мову.

«Антисуржик. Вчимося вічливо поводитися і правильно говорити». Олександра Сербенська

Якщо ви вже освоїли комікси та експрес-уроки української, але при цьому ніяк не змусите себе взяти до рук серйозний підручник, зверніть увагу на книгу «Антисуржик» за редакцією Олександри Сербенської. У ній ви знайдете багато корисної інформації щодо вживання слів та словосполучень в українській мові. Помилки та приклади структуровані дуже нетипово: не за лексичним значенням, а за сферою їх найчастішого застосування. Наприклад, у розділі «Правильно неправильно» є підрозділи «Освіта», «У ділових документах», «На вулиці», «На ринку», «Спілкування з дітьми».

Окремий бонус книги – цілий розділ, присвячений не лише мовленнєвому етикету, а й правилам поведінки у суспільстві. Автор розбирає особливості та нюанси людської комунікації з давніх-давен і до наших днів. Щоправда, у чомусь ці принципи можуть здатися сучасному читачеві застарілими, але їх не завадить знати, якщо ви претендуєте на звання культурної людини.

Третю частину книги займає великий розділ, присвячений калькуванню з російської, некоректному перекладу та суржику. Також тут є словник наголосів та майже 70 сторінок фразеологізмів. Насамкінець автор пропонує читачеві пройти тестові завдання, які допоможуть перевірити, наскільки запам’ятався матеріал.

«Уроки державної мови». Борис Рогоза

Ця книга цілком може відлякати потенційних «мовників» своїм значним виглядом і серйозною назвою. Але не поспішайте відставляти її убік і пролистайте кілька сторінок. «Уроки державної мови» викладав не нудний академік, а відомий публіцист та журналіст Борис Рогоза. Багато років поспіль він вів у газеті «Хрещатик» рубрику, присвячену лексиці та орфографії української мови. У своїй колонці автор відповідав на питання читачів і намагався подати корисну інформацію простими словами. З цих текстів здебільшого складено книгу.

Відразу варто відзначити, що коміксів та картинок ви тут не знайдете. Але це компенсується масою справді частих мовних помилок. З книги можна дізнатися різницю між «відміною» та «скасуванням», «відношенням» та «ставленням», «результатом» та «наслідком». Ви розберетеся, як назвати людину «із родзинкою» (спойлер: «з живчиком») і дізнаєтесь багато нового у вживанні прийменників та відмінків. Єдина складність – у поданні матеріалу. Інформація в книзі розбита на уроки, причому в одному уроці може бути намішено і лексичне клацання слів, і відмінювання по відмінках. Проте спочатку є дуже докладний зміст, за допомогою якого можна знайти те, що буде цікаво саме вам.

«Культура слова. Мовностилістичні поради». Олександр Пономарів

Ще один книжковий «важкоатлет», який, тим не менш, допоможе вам суттєво прокачати свої базові знання української мови. У книзі зібрані статті та шпальти найвідомішого українського мовознавця, доктора філології Олександра Пономаріва. Автор досліджує різні стилі української мови, починаючи від побутової та закінчуючи офіційно-бюрократичною. До кожного з цих стилів у нього є маса рекомендацій щодо вибору «правильних» та «неправильних» слів, словосполучень та стійких виразів.

Вдумливого читача чекає цікавий екскурс у правила постановки наголосів у словах, морфологічні «нетрі» побудови слова та тонкощі його лексичного значення. Також можна дізнатися (і потім похвалитися ерудицією) про багато споконвічно українських аналогів запозичених слів. Якщо «литовищем» чи «світлиною» ви вже нікого не здивуєте, то ось слово «первина» у значенні «елемент» або «шапкувати» у значенні «вітати» стане для ваших співрозмовників несподіванкою.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...