Тонус матки в першому триместрі — просто про складне

tonus 0Багато жінок стикаються з таким поняттям, як «матка в тонусі». При вагітності це настільки поширений стан, що закрадається сумнів: «А можливо, це норма?». Особливо лякає майбутніх мам підвищений тонус матки в першому триместрі. Давайте разом розберемося: тонус матки — це норма чи патологія і що потрібно робити при цьому.

Матка в тонусі. Що це означає?

Матка —- м’язовий орган. Але не простий, а багатошаровий. М’язи переплетені таким чином, щоб навіть сильне розтягування на останніх термінах вагітності не могло б порушити цілісність цього зберігача плода. Поки людина жива, всі її м’язи знаходяться в тонусі, у тому числі і матка у жінок. Цей тонус називається нормальним (нормотонус). Коли розвивається вагітність, то м’язи матки виконують свою пряму роль: оберігають плід і забезпечують його нормальний розвиток. Звичайно, м’язи матки не існують окремо від організму. Їх тонус регулюється нервовою і гормональною системами. Основний гормон, який відповідає за збереження вагітності — прогестерон. На його найменші коливання і реагують м’язи матки, приходячи в стан підвищеного тонусу і знову розслабляючись. Тому поняття «матка в тонусі» ще не означає наявність патології.

Підвищений тонус матки в першому триместрі 

Стан, який лякає лікарів і майбутніх мам — підвищений тонус матки (гіпертонус), який буває різного ступеня вираженості. Іноді жінка з подивом дізнається про нього на УЗД або в кабінеті лікаря, а іноді відчуває сама у вигляді тяжкості внизу живота і досить сильного болю. І якщо в другому випадку допомога лікаря, звичайно, необхідна, то в першому — не факт.

При вагітності матка може відреагувати гіпертонусом в наступних ситуаціях: 

• жінка понервувала

Наприклад, вона не любить відвідувати лікаря, та ще й піддаватися огляду. Або, поки вона добиралася до поліклініки, виникла якась неприємна ситуація (автобус запізнився, машина зламалася і т.п.). А може бути і так, ощ чоловік був недостатньо уважний, або ж з’явилися проблеми у старшої дитини. Причини завжди знайдуться!

• жінка перенапряглась фізично

Наприклад, ніхто не поступився місцем у громадському транспорті, довелося нести важку сумку або «наздоганяти» автобус. Жінка могла не встигнути помочитися перед обстеженням, у неї запор або підвищене газоутворення в кишечнику. Сечовий міхур і кишечник, давлячи на матку, викликають її рефлекторний гіпертонус. А ще у вагітної міг бути секс напередодні огляду. Подібний підвищений тонус матки пройде самостійно. Все, що потрібно зробити — відвідати туалет, а потім лягти і розслабитися, відпочити.

Якщо ж підвищений тонус матки турбує жінку, то потрібно звернутися до лікаря і обстежитися.

Підвищений тонус матки: тактика лікаря 

Грамотний лікар, перш ніж виставити діагноз, обов’язково ретельно поговорить із жінкою і проведе обстеження, і тільки впевнившись в тому, що гіпертонус є, призначить лікування. До речі, багато лікарів, запідозривши підвищений тонус матки, особливо в першому триместрі, відразу направляють жінку на збереження. Це робиться для того, щоб позбавити жінку від повсякденних турбот і забезпечити їй спокій з можливістю відпочинку і розслаблення. Та й відпадає необхідність кілька днів ходити на дослідження — в стаціонарі все поруч.

Підвищений тонус матки в першому триместрі: профілактика

Профілактика підвищеного тонусу матки в першому триместрі проста:

• правильне харчування, що забезпечить правильну роботу кишечника, а отже — відсутність підвищеного газоутворення і запорів;

• раціональне фізичне навантаження (краще під контролем досвідченого тренера) забезпечить правильний тонус всім м’язам організму і зміцнить їх.

• прогулянки — їх можна «призначити» собі самостійно і отримати масу користі.

• спокійне настрій і здоровий гумор допоможуть впоратися з будь стресовою ситуацією без ліків.

Не хворійте!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...