ТОКСОПЛАЗМОЗ ВАГІТНИХ: ЧИ ВСІ КІШКИ НЕБЕЗПЕЧНІ І ЯК МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ

Чим небезпечний токсоплазмоз під час вагітності? Чи можна його підхопити від домашньої кішки? Що потрібно робити, щоб не заразитися токсоплазмозом

Які небезпеки можуть чатувати на вагітну жінку вдома, в рідних та затишних стінах?

Одна з головних страшилок, якими лякають майбутню маму – токсоплазмоз. Якщо у вас кішка, до неї категорично заборонено підходити до пологів, лякають сусіди та знайомі. А ще краще, віддати тваринку родичам на ПМП. Чи так це? У яких випадках токсоплазмоз може бути небезпечним для вагітної? На це ми постаралися відповісти в нашому матеріалі.

Що таке токсоплазмоз і для кого він небезпечний?

Жарти убік, токсоплазмоз – справді вкрай небезпечне захворювання. Однак небезпечне воно не для людини, яка захворіла, а для плода у разі, якщо інфекція причепилася до вагітної жінки. Його збудник може передаватися від матері до малюка під час внутрішньоутробного розвитку. Коли це трапляється, дуже великий ризик викидня або виникнення вад та аномалій у майбутньої дитини. При цьому токсоплазмоз небезпечний для плода у будь-якому триместрі, але найбільший відсоток аномалій у розвитку малюка виникає, якщо мама заразилася у першій половині вагітності.

Однак, наскільки значний ризик такого зараження у вагітної жінки? Для цього потрібно розібратися в особливостях хвороби. За даними ВООЗ, токсоплазмоз –  дуже поширене захворювання. Наприклад, у Європі ним заражаються близько 2 млн. чоловік щорічно. Воно протікає майже безсимптомно, рідко з невеликим підвищенням температури та залишає після себе довічний імунітет.

Передається токсоплазмоз переважно через кішок, а точніше через фекалії молодих тварин. Тому, якщо в дитинстві ви любили гладити дворових кошенят, то з ймовірністю в 90% ви вже перехворіли на цю заразу і маєте в організмі антитіла. Ці антитіла не дозволять виникнути вторинному зараженню та захистять вашу майбутню дитину під час вагітності.

Дізнатись, чи у вашому організмі є потрібні антитіла, можна за допомогою лабораторного аналізу крові на токсоплазмоз. Його можна здати окремо, але взагалі він обов’язково входить до скринінгу на TORCH-інфекції, який в ідеалі потрібно здавати на етапі планування вагітності. За результатами аналізу можна визначити відсутність антитіл, первинне зараження (у крові лише антитіла IgM) саме воно становить небезпеку для майбутньої дитини. Або кров покаже латентне носійство (антитіла IgG) це означає, що у вас до токсоплазмозу сформований імунітет.

Чи можна заразитися токсоплазмозом від домашньої кішки?

Якщо у вас антитіла до токсоплазмозу, можете спати спокійно, не відселяти свою домашню улюбленицю до родичів і не оминати кожну дворову кішку десятою дорогою. Якщо аналіз показав наявність IgM, почекайте з вагітністю півроку та обов’язково перездайте аналіз. Якщо IgM і при цьому ви вже вагітні,  не панікуйте, але негайно вирушайте до свого гінеколога. Лікування токсоплазмозу у вагітних потрібно проводити не завжди, а лише за доведеної гострої стадії інфекції.

Що робити, якщо антитіл до токсоплазмозу у вас немає і при цьому в будинку водиться потенційний рознощик інфекції? Давайте розберемося, коли можна заразитися хворобою від домашньої кішки. По-перше, для цього вона сама повинна захворіти, і теоретично це можливо навіть якщо ваша улюблениця не виходить на вулицю. Токсоплазму в будинок ви можете принести самі на взутті чи пакеті з м’ясного магазину. Так-так, токсоплазмозом можуть хворіти і корови, і свині якщо, наприклад, вони з’їли траву, на яку нагадила хвора кішка. Вирішивши побалувати свою вихованку шматочком сирого м’яса, ви спровокуєте зараження.

Навіть якщо кішка хвора на токсоплазмоз, контакт з нею безпечний для людини: гладити, носити, спати поруч цілком допустимо для вагітної жінки. Єдиний ризик це фекалії тварини. І те, якщо вони не забиралися вже багато днів. Справа в тому, що токсоплазма виходить з кишечника кішки в стадії ооцисти (простіше кажучи, дитинча), яка ще не здатна заражати оточуючих. Дозріває ооциста у ґрунті протягом тижня, і лише після цього становить небезпеку.

Тому з медичної точки зору вагітна жінка не може заразитися токсоплазмозом від хворої кішки, навіть якщо вона забирає лоток самостійно, але відразу в день випорожнення. Щоправда, багато лікарів рекомендують перестрахуватися і прибирати котячий туалет у рукавичках, а то й зовсім доручити цю справу комусь. У всьому іншому, повторимося, хвора кішка чисто фізично не здатна заразити людину.

Які ще шляхи зараження токсоплазмозом?

З метою профілактики токсоплазмозу не годуйте свою кішку сирим м’ясом. Те саме стосується і вас – не їжте його самі. Як би не хотілося під час вагітності стейка з кров’ю, пам’ятайте: токсоплазма гине тільки при тривалій термічній обробці. З цієї ж причини протягом найближчих 9 місяців перестаньте пробувати сирий фарш «на сіль». Більше того, лікарі рекомендують перед приготуванням м’ясо і фарш заморожувати. Можливо, це буде не так смачно, але низькі температури шкідливо впливають на життєстійкість токсоплазми.

В обов’язковому порядку перемивайте всі овочі та фрукти. Особливо ті, які прямо з грядки. Гарантії того, що під кущиком помідорів не сідала хвора кішка, вам ніхто не дасть. Якщо ви самі любите покопатися на городі, обов’язково вдягайте рукавички. Ще краще дві пари. А ще безпечніше, якщо цей щорічний ритуал цього року один раз обійдеться без вашої участі.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...