Теорія емоційного інтелекту, або чому EQ важливіше, ніж IQ

Теорія емоційного інтелектуРозпізнавати свої і чужі емоції, керувати ними – основа життєвого успіху, говорить теорія емоційного інтелекту, яка ставить коефіцієнт EQ набагато вище традиційного IQ. Як розвинути в дитині такі цінні здібності?

Слідом за теорією множинного інтелекту, розробленої в 1983 Говардом Гарднером, згідно з якою єдиного поняття про «розум» немає і бути не може, адже у кожної людини є переважаючий тип інтелекту, багато вчених намагалися визначити, розвиток якого ж типу компетенції забезпечує життєвий успіх людини.

Виявляється, ще Чарльз Дарвін висловив думку про те, що саме емоційний інтелект був ключовим для виживання людини в доісторичні часи, оскільки він проявлявся в здатності адаптуватися до навколишнього середовища, уживатися і знаходити спільну мову з одноплемінниками і сусідніми племенами. А вже в минулому столітті, на основі теорії Гарднера, найбільш популярною в світі стала змішана модель емоційного інтелекту, створена науковим журналістом Деніелом Гоулманом. Його книга про емоційний інтелект розійшлася рекордними тиражами у всьому світі.

Отже, згідно Гоулману, емоційний інтелект складається з 5 компонентів.

  1. Самопізнання

Або здатність ідентифікувати свої емоції, свою мотивацію при прийнятті рішень, дізнаватися свої слабкі та сильні сторони, визначати свої цілі й життєві цінності.

  1. Саморегуляція

Це здатність контролювати свої емоції, стримувати імпульси.

  1. Соціальні навички

Здатність вибудовувати відносини з людьми, маніпулювати людьми, підштовхувати їх в бажаному напрямку.

  1. Емпатія

Здатність враховувати почуття інших людей при прийнятті рішень, а також здатність співпереживати іншим людям.

  1. Мотивація

Здатність прагнути до досягнення мети заради факту її досягнення.

Теорія емоційного інтелекту2Все це навички, яким можна і потрібно вчитися. Ось як ви можете допомогти в цьому вашій дитині в п’ять простих кроків.

  1. Розпізнавати і приймати всі емоції

Ми, як батьки, хотіли б бачити тільки позитивні емоції в наших дітях. Їх гнів зазвичай викликає гнів і в нас. Їх смуток змушує нас турбуватися і ми хотіли б усунути його швидше. Нам хотілося б ігнорувати розчарування і тривогу в наших дітях, в надії, що так вони пройдуть швидше. Ми хочемо, щоб вони весь час виглядали щасливими. Проблема в тому, що людина не може бути щасливою завжди. І дуже важливо, щоб ваша дитина знала, що переживати відмінні від щастя почуття – цілком нормально. У той же час, дитина повинна розуміти, що не всі її вчинки допустимі: наприклад, не можна жбурляти речі в нападі гніву, але відчувати сам гнів – допустимо. Не ігноруйте ті дитячі емоції, які вам неприємні або незрозумілі. Іноді дітям потрібно, щоб ви просто їх вислухали з розумінням.

  1. Грати в ігри, що розвивають емоційний інтелект

Прекрасним інструментом для «програвання» всього спектру емоцій є читання вголос. І театр: ляльковий (за диваном) або драматичний, в якому провідним актором є ваша дитина. Можна малювати чоловічків з різними виразами облич або складати різні портрети з готових окремих сердитих і задоволених, лукавих і сумних очей, носів і ротів. Так дитина навчиться розпізнавати емоції в собі самому і в інших людях.

  1. Використовуйте конфлікти – в них дитина навчиться вирішувати проблеми

Не карайте дитину, наприклад, за сутичку з братом чи сестрою, а навчіть її знаходити рішення проблеми. «Я розумію, що ти засмучений через брата: він забирає у тебе іграшку. Але я не дозволяю тобі бити його. Давай подумаємо: що ж робити?». Якщо дитина не знаходить рішення самостійно, запропонуйте їй кілька варіантів на вибір: «Грайте цією іграшкою по черзі. Адже це обох влаштує?».

  1. Подавайте хороший приклад

Управляйте власними емоціями, особливо коли на вас дивляться діти. Замість підвищеного тону або крику, будьте прямими і в той же час добрими. «Я страшенно засмучуюсь, коли ти кидаєшся їжею» краще, ніж «Ти тільки й робиш, що влаштовуєш бардак і доводиш мене до сказу!». Будьте чесними в тому, що стосується ваших почуттів, не перебільшуйте і не відмахуйтеся від них. «Зараз мені сумно. Це нормально, смуток проходить» і, звичайно, якщо ви щасливі і розумієте це, скажіть про це вашим дітям!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...