Темперамент дитини: що слід знати про нього батькам?

Темперамент дитини що слід знати про нього батькамТемперамент багато в чому визначає поведінку дитини, здатності до навчання і розвитку, реакції на зовнішні подразники. Знаючи темперамент дитини, батьки можуть вибирати найбільш відповідні для нього гру і методики навчання, правильно реагувати на прояв його почуттів та емоцій – радості, гніву, страху, захвату, втоми і т.д. Що потрібно знати батькам про темперамент своєї дитини?

Що таке темперамент дитини і чим він визначається?

Темперамент дитини: що слід знати про нього батькам? Чому одні діти із задоволенням збирають конструкції з кубиків в повній тиші, а іншим необхідно носитися по квартирі, розкидаючи все на своєму шляху? Чому одні діти в галасливій компанії відчувають себе як риба у воді, а інші намагаються відійти в тихий куточок, щоб грати в повній самоті? Всі дітки різні, і в даному випадку мова йде про дітей з різними темпераментами.

Темперамент дитини, або його тип вищої нервової діяльності, є вродженою стійкою характеристикою і рідко змінюється в міру дорослішання дитини. Темперамент визначає інтенсивність нервових процесів людини, особливості балансу між збудженням і гальмуванням, врівноваженість і швидкість зміни настрою.

Що впливає на формування темпераменту дитини? Так як темперамент не формується протягом усього життя, а є вродженою характеристикою людини, то і зовнішні чинники на нього істотно вплинути не можуть. Зазвичай дитина успадковує темперамент мами чи тата, або в ньому проявляються риси обох батьків в рівній мірі.

З якого віку проявляється темперамент дитини?

Темперамент дитини починає проявлятися з самого народження. Це виражається в тій швидкості, з якою малюк переходить від посмішки до плачу і навпаки, в його реакції на близьких і малознайомих людей і навіть у тому, наскільки швидко і легко дитина засинає. Але все це значною мірою пов’язано і з фізіологічним станом малюка, тому точно визначити темперамент дитини можна тільки в період початку становлення його особистості – близько трьох років.

Типи темпераментів в психології

У класичній психології розрізняють чотири основних типи темпераменту:

  1. Cангвінікі. Характеризуються жвавістю, збудливістю, швидкою зміною настроїв і легкістю в переживанні невдач.
  2. Холерики. Також як і сангвініки, холерики відрізняються швидкістю нервових реакцій, збудливістю, різкою зміною настроїв, але при цьому вони неврівноважені і схильні до тривалих переживань.
  3. Меланхоліки відрізняються повільністю нервових реакцій, тривалістю переходу з одного настрою в інший. Легко ранимі й довго переживають будь-які, навіть незначні, неприємності.
  4. Флегматики, також як і меланхоліки, характеризуються повільністю нервових реакцій. При цьому вони незворушні, врівноважені, слабо схильні до впливу зовнішніх факторів.

Темперамент дитини і особливості виховання

Визначивши темперамент дитини і знаючи його позитивні та негативні властивості, батькам буде простіше виховувати і навчати малюка.

Дитина – сангвінік …

Темперамент дитини: що слід знати про нього батькам? … Зазвичай рухливий, активний, довірливий, спокійно і доброзичливо ставиться навіть до малознайомих людей, пристрасно захоплюється кожним новим справою. Діти-сангвініки, як правило, досить швидко починають говорити, вони красномовні і товариські. Дитина-сангвінік довірливий і відкритий, йому вкрай важлива думка оточуючих. Він готовий робити необдумані вчинки, щоб заслужити похвалу. При цьому і критику малюк сприймає цілком спокійно, легко переживає невдачі, швидко забуває образи. Взагалі дитина-сангвінік в ранньому дитинстві заподіює батькам мінімум незручностей – він життєрадісний, легко захоплюється будь-якої запропонованої грою і швидко заспокоюється, навіть якщо щось його засмутило.

Недоліком дітей-сангвініків є мінливість. Захоплюючись новою для себе діяльністю, дитина може буквально «згорнути гори», але надовго запала зазвичай не вистачає.

Як допомогти дитині не кидати розпочату справу? Лаяти і критикувати малюка марно – діти-сангвініки НЕ будуть довго переживати і ображатися, а просто забудуть про неприємний розмові. А ось щира похвала за справу, доведене до кінця, може бути дуже сильною мотивацією. Заохотити дитину можна не тільки ласкавим словом або обіймами, але і додаванням нового «почесного значка» в таблицю успіхів, вивішену на самому видному місці.

Виховуючи дитину-сангвініка, батькам слід спілкуватися з ним на рівних, не допускати в спілкуванні з малюком поблажливого тону, будувати відносини виключно на взаємоповазі, а не на батьківському авторитеті.

Дитина-холерик …

… Активний і рухливий, красномовний і переконливий, рішучий і цілеспрямований. Діти-холерики часто успішні в навчанні, вони наполегливі, виразні, товариські.

При цьому діти-холерики злопам’ятні й агресивні, схильні до частої зміни настрою і важко піддаються переконанню.

У дитинстві дитина-холерик часто вередує, плаче, кричить без видимої причини і влаштовує оглушливі істерики. Він швидко втомлюється, але важко засинає. Такі діти, як правило, не реагують на заборони, вони часто сваряться з однолітками і ображаються на дорослих. При цьому дитина-холерик рідко буває одинаком: сварячись з приятелями і задираючи їх, він, тим не менш, завжди залишається в центрі уваги і часто стає в компанії лідером.

Якщо темперамент дитини – холерик, в дитинстві він може доставляти батькам безліч неприємностей через свою гарячковість і дратівливості. Батькам доводиться постійно стримувати дитину, направляти його енергію в мирне русло, займати його різними ігровими або розвиваючими активностями. І це дає позитивний ефект: захоплюючись новим заняттям, дитина-холерик докладає всіх зусиль і домагається приголомшливих результатів.

Дуже корисні для дитини-холерика заняття спортом: спорт дозволяє вихлюпувати надлишок енергії, стабілізує нервову систему. Крім того, амбітні та цілеспрямовані діти-холерики зазвичай досягають високих спортивних результатів.

Дитина – меланхолік …

… М’який, доброзичливий, схильний до прояву співчуття, чутливий і сердечний.

Разом з тим дитина-меланхолік дуже ранимий і сором’язливий, не впевнений у собі, легко піддається чужому впливу, насилу переживає критику і образи.

У дитинстві дитина-меланхолік примхливий і плаксивий. Діти-меланхоліки дуже «ручні», ні на крок не відпускають батьків і бояться сторонніх. Вони дуже швидко втомлюються, особливо від спілкування з великою кількістю людей.

Дорослішаючи, дитина-меланхолік стає сором’язливим і образливим. Будь-яка дрібниця здатна вивести його з рівноваги, будь-яка критика сприймається як трагедія. Меланхолікам складно дається навчання, так як вони розсіяні, швидко втомлюються і відволікаються. Зате саме серед меланхоліків зустрічається найбільший відсоток творчих натур.

Виховуючи дитину з меланхолійним темпераментом, слід захищати його від стресових ситуацій. Стомлюючись при іграх і спілкуванні з однолітками, переживаючи критику і образи, дитина прагне додому, як в притулок, і він повинен твердо знати: «Мій дім – моя фортеця!», Бути впевнений, що вдома його зрозуміють і захистять.

Для дитини-меланхоліка особливо важливі будь-які прояви батьківської любові: ласкаві слова, обійми, поцілунки, маленькі сімейні традиції, такі, як спільні прогулянки по вихідних чи казки на ніч.

Якщо навчання дається дитині з працею, не лайте і не критикуйте його. Діти-меланхоліки дуже стараються досягти успіхів, але їм не завжди це вдається через неуважності і підвищеної стомлюваності.

Зате у творчості потенціал дитини-меланхоліка проявляється в повну силу. Допомагаючи дитині підібрати хобі, потрібно, звичайно, орієнтуватися на його інтереси. Вибір досить широкий: це може бути скульптура чи музика, живопис або рукоділля, танці або художня гімнастика – головне, щоб заняття приносило дитині задоволення.

Дитина-флегматик …

… Миролюбний і урівноважений, стрессостійкий, розважливий, чарівний і цілеспрямований. Домагається свого за будь-яких обставин, однаково спокійно ставиться як до критики, так і до похвал.

З іншого боку, дитина-флегматик інертний і малорухомий, упертий і консервативний, насилу приймає рішення і не схильний до яскравого прояву емоцій.

Дитина-флегматик не доставляє батькам турбот: він мало вередує, йому не потрібно постійну увагу, він спокійно грає один. Єдине, що може турбувати батьків дитини-флегматика – низька адаптованість малюка. Він насилу звикає до дитячого саду і взагалі до нового режиму, йому не подобаються нові страви та нові товариші. Але, звикнувши до змін, дитина-флегматик стає настільки ж спокійний і незворушний, як колись.

Навчання дитини-флегматика просувається повільно, але вірно. Інформація, хоч іноді і запам’ятовується насилу, залишається в голові малюка мало не на все життя. Крім того, флегматики зазвичай володіють величезним потенціалом у сфері точних наук, легко вирішують логічні завдання.

Батькам, які виховують дитину-флегматика, не потрібно квапити малюка. У нього все вийде, нехай і не одразу! У своєму неквапливому і розміреному темпі він здатний не тільки наздогнати своїх більш енергійних однолітків, але і залишити їх далеко позаду.

Якщо дитина виявляє схильність до спорту, зверніть його увагу на дисципліни, що вимагають точності і витривалості. Також багато дітей-флегматики захоплюються шахами.

Яким би темпераментом не володіла Ваша дитина, головне – слухати і чути його, враховувати його думку й інтереси. Бажаємо Вашим малюкам нових успіхів і перемог!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...