Таємниці вагітності

Таємниці вагітностіВагітність – делікатна і трепетна тема, про яку говорять пошепки або із значущим виразом обличчя. Будь-яка майбутня матуся не відкриватиме свій секрет материнства всім і відразу. Це – таємниця! І, дійсно, це таємниця життя.

Що ж відбувається в організмі жінки при вагітності?

ОРГАНИ ДИХАННЯ.

Зростають дихальний і хвилинний об’єми, pH крові і споживання кисню, а резервні об’єми вдиху і видиху, залишкові об’єм і місткість легенів і pCO2 в плазмі зменшуються. Життєва місткість легенів і pО2 в крові не змінюються. Коло грудної клітини збільшується на 10 см. Часто вагітні відзначають утруднення носового дихання, тимчасову блокаду слухових труб, зміну тону і звучання голосу. При фізичному навантаженні звичайно розвивається легка задишка; глибокі вдихи стають частішими.

СЕРЦЕВО-СУДИННА СИСТЕМА.

Сердечний викид збільшується на 30-50 %, частота серцевих скорочень збільшується до 80-90 ударів в хвилину. Артеріальний тиск звичайно знижується в 2 триместрі в міру посилення матково-плацентарного кровообігу. Матковий кровотік збільшується до 1 л в хвилину (20% серцевого викиду). З’являються функціональні шуми і посилюються тони серця. За даними рентгенографії і ЕКГ виявляють зсув серця в горизонтальне положення, поворот його вліво і збільшення поперечного діаметру. Можуть з’являтися передсердні і шлуночкові екстрасистоли.

КИШКОВО-ШЛУНКОВИЙ ТРАКТ.

Тиск збільшеної матки на пряму кишку і нижню частину товстої кишки може викликати замки; гіперпродукція прогестерону знижує перистальтику кишечника, що погіршує стан. Печія і відрижка виникають унаслідок сповільненого спорожнення і розслаблення нижнього сфінктера стравоходу (відбувається занедбаність шлункового вмісту в стравохід – шлунково-стравохідний рефлекс), але вироблення соляної кислоти знижується.

СЕЧОВА СИСТЕМА.

Прогестерон розширює сечоводи, також збільшена матка тисне на сечоводи. Активація функцій нирок викликає зниження азоту сечовини в крові менше 10 мг% і зниження концентрації креатініна до 0,7 мг%. Швидкість клубочкової фільтрації зростає на 30-50%, збільшується швидкість ниркового кровообігу.

ЕНДОКРИННА СИСТЕМА.

В організмі вагітної жінки з’являється новий ендокринний орган – плацента, яка синтезує ХГТ (хоріонічний гонадотропін), прогестерон, соматомамотропін і інші гормони. ХГТ забезпечує функціонування жовтого тіла і запобігає овуляції. Стимулюються функції щитовидної залози (тахікардія, напади серцебиття, підвищене потовиділення, емоційна лабільність і збільшення залози). Підвищується концентрація гормонів наднирковиків. Підвищені концентрації глюкокортикоїдів, естрогену і прогестерону, плацентарного лактогена і супутній вагітності стрес збільшують потреба в інсуліні – можлива поява прихованого цукрового діабету.

КРОВ.

Зростає ОЦК (об’єм циркулюючої крові), об’єм плазми збільшується більшою мірою, майже на 50%, ніж маса еритроцитів (приблизно на 25%), тому можливе зниження рівня гемоглобіну унаслідок розрідження крові. Може спостерігатися помірний лейкоцитоз або виражений лейкоцитоз під час пологів і в перші декілька днів після них. Потреба в залозі збільшується до 6-7 міліграмів в добу.

ШКІРНІ ПОКРИВИ.

На обличчі з’являються коричневі пігментні плями – хлоазма, посилюється пігментація навколососкових кружків і виникає темна смуга по серединній лінії живота.

МАСА ТІЛА.

Збільшення маси тіла, що викликається вагітністю, складає звичайно 9-13,6 кг, на плід доводиться 3400, на плаценту з плодовими оболонками – 680 г, амніотична рідина – 900 г, збільшення маси матки – 1130 г, збільшення об’єму крові – 1600 г, молочні залози – 900 г, збільшення кількості рідини в нижніх кінцівках – 900 – 1300 р. Обчислення приведені приблизні.

Джерело: doctor

Поділитися в...

Вас може зацікавити...