Судоми під час вагітності

Судоми під час вагітностіБагатьом жінкам знайомий цей хворобливий судомний спазм в литкових м’язах, і дуже часто судоми в ногах виникають під час вагітності. Ця стаття допоможе нам розібратися, що призводить до судом під час вагітності, і які існують способи профілактики судом.

Причини виникнення судом у вагітних умовно діляться на кілька груп.

Порушення обміну мікроелементів, або так званий електролітний дисбаланс

що виникає в результаті:

  • загального зневоднення організму як наслідок сильного токсикозу, що супроводжується блювотою або посилене виділення сечі на тлі прийому сечогінних засобів для боротьби з набряками або для зниження тиску;
  • незбалансованого харчування, нестачі в щоденному раціоні вітамінів і найважливіших мікроелементів, таких як калій, магній, кальцій.

До продуктів, багатих калієм, відносяться курага, урюк, печена картопля, банани, брокколі, печінка (особливо яловича), молоко, горіхи і насіннячка.

Джерела магнію – це горіхи і насіннячка, всі бобові продукти, крупи, висівки, морква, фініки, зелена цибуля, шпинат, петрушка, кріп.

Кальцій містять: молочні продукти, горіхи, капуста (броколі, білокачанна, цвітна), інжир, кропива, шипшина, петрушка.

Важливо знати, що існують продукти, які перешкоджають всмоктуванню кальцію або ж сприяють його підвищеного виведення, у зв’язку з чим їх не рекомендується вживати разом з джерелами кальцію. До таких продуктів відносяться: джерела щавлевої кислоти (шпинат, щавель, ревінь); фосфати (консерви, особливо рибні, ікра, зелений горошок); газовані напої; какао, шоколад, кава.

Порушення кровообігу, у тому числі синдром нижньої порожнистої вени

До основних факторів, що викликають порушення кровообігу, відносяться:

Варикозна хвороба

При цьому захворюванні відбувається порушення відтоку крові з вен нижніх кінцівок. Пацієнти скаржаться на неприємне відчуття тяжкості в ногах, набряки ніг, особливо гомілок і стоп, більш виражене у вечірній час, і судоми в литкових м’язах. Необхідно додатково зазначити, що при варикозній хворобі глибоких вен може бути відсутнім видиме варикозне розширення підшкірних вен.

Синдром нижньої порожнистої вени

Нижня порожниста вена розташовується праворуч від хребта і збирає кров від вен нижніх кінцівок. У третьому триместрі вагітності, особливо після 30 тижнів, вагітна матка починає тиснути на нижню порожнисту вену. Відтік крові від вен нижніх кінцівок при цьому порушується і з’являються симптоми, схожі з варикозної хворобою, описаної вище. Інші судинні порушення, такі як порушення мікроциркуляції крові при діабеті, атеросклерозі, призводять до недостатнього постачання тканин поживними речовинами і, як наслідок, викликають судоми.

Еклампсія вагітних

Еклампсія вагітних, або “пізній токсикоз”, – це грізне ускладнення вагітності та пологів, яке виникає після 20-го тижня вагітності і супроводжується судомами з втратою свідомості. Розвитку еклампсії передує прееклампсія – стан, що характеризується підвищенням тиску, набряками і протеїнурією (виявленням білка в сечі).

До інших чинників ризику виникнення судом під час вагітності належать:

  • куріння;
  • малорухливий, сидячий спосіб життя;
  • надлишкова маса тіла до вагітності;
  • значна надбавка у вазі під час вагітності.

Профілактіка судом у литкових м’язах під час вагітності

1. Збалансоване харчування, вживання їжі, багатої вітамінами і мікроелементами, додатковий прийом вітамінно-мінеральних комплексів за порадою лікаря.

2. Рухомий спосіб життя – уникайте тривалого сидіння і стояння.

3. Носіння еластичних панчіх. Панчохи потрібно надягати вранці після пробудження і знімати ввечері перед сном!

4. Масаж литкових м’язів. Масаж необхідно робити у напрямку від стопи до коліна і ні в якому разі не навпаки! Масаж у зворотному напрямку, від коліна до стопи, ще сильніше ускладнить відтік венозної крові і може викликати набряки.

5. Придбання звички спати на лівому боці.

6. Ретельне дотримання рекомендацій лікаря з метою запобігання, раннього виявлення та лікування прееклампсії та еклампсії.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...