Ступінь зрілості плаценти

Ступінь зрілості плацентиОдним з показників стану плаценти і ознак плацентарної недостатності є ступінь зрілості плаценти. Цей показник дозволяє оцінити структурні зміни в плаценті як фізіологічного, так і патологічного характеру, починаючи з другого триместру вагітності.

Дозрівання плаценти – це природний процес для плаценти, що розвивається таким чином, щоб вчасно і повноцінно забезпечувати постійно змінюючіся потреби плоду. Розрізняють чотири ступені зрілості плаценти при нормально протікаючій вагітності:

Ступені зрілості плаценти:

  • нульовий ступінь зрілості плаценти (0) в нормі до 30 тижнів вагітності. Плацента має однорідну структуру.
  • перший ступінь зрілості плаценти (I) з 27 по 34 тиждень вагітності. У тканині плаценти з’являються окремі ехогенності часточки, хоріальна пластина стає злегка хвилястою.
  • другий ступінь зрілості плаценти (II) c 34 – 39 тиждень вагітності. Хвилястість хоріальної пластини збільшується; видно множинні дрібні ехопозитивні включення.
  • третій ступінь зрілості плаценти (III) після 37 тижня вагітності. Виражена звивистість хоріальної мембрани, плацента набуває гранульовану структуру.

В кінці вагітності наступає так зване фізіологічне старіння плаценти, що супроводжується зменшенням площі її обмінної поверхні, появою ділянок відкладення солей. А наступання III стадії до 35-37 тижнів вагітності зазвичай розцінюють як передчасне (раннє) дозрівання плаценти – один з показників плацентарної недостатності, що вимагає постійного ретельного спостереження за станом плоду.

Причини передчасного дозрівання плаценти різні: внутрішньоутробні інфекції, гестоз, кров’янисті виділення у першому триместрі вагітності, гормональні порушення (наприклад, цукровий діабет мами), загроза переривання вагітності, вагітність двійнею та інші.

При виявленні передчасного дозрівання плаценти лікуючим лікарем призначається комплексне лікування за допомогою лікарських препаратів (наприклад, актовегін, курантил, есенціале) по поліпшенню функції плаценти і профілактики гіпоксії плода. Також рекомендується доплерометрія, КТГ – в 33-34 тижні і повторне УЗД через 1 міс.

Пізніше дозрівання плаценти зустрічається рідше і характерне найчастіше для вроджених вад розвитку плоду. Проте факторами ризику можуть бути наявність цукрового діабету у майбутньої мами, резус-конфлікт, куріння під час вагітності. При затримці дозрівання плаценти підвищується ризик народження мертвої дитини.

Однак не можна забувати про те, що критерії оцінки зрілості плаценти дуже суб’єктивні і можуть відрізнятися у кожного лікаря УЗ-діагностики.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...