• Без категорії

Страх перед пологами

Страх перед пологамиМайже завжди сучасна жінка боїться того, що при пологах щось піде не так. Вона підшукує лікаря, який зуміє правильно зреагувати якщо щось. Вона взнає, як з мінімальними втратами вийти з тієї або іншої ситуації. Вона умовляє себе, що у неї все буде добре. І все одно боїться.

Чому ж так лякають будь-які відхилення від ідеального сценарію пологів?

Безумовно, тому, що в найсерйозніших випадках на карту поставлене життя і здоров’я її і малюка. Але ж найсерйозніші випадки звичайно не "вискакують" з пологів, які благополучно розвиваються, а є наслідком ряду послідовних відхилень, перше з яких саме по собі не критичне.

Чому ж ми думаємо, що за першим незначним відхиленням неодмінно послідують серйозніші?

Щонайменший відступ від ідеалу обов’язково приведе нас до серйозних проблем? Адже думаємо саме так, оскільки починаємо регулювати процес пологів ззовні (своїми діями або медикаментами), як тільки нам здається, що пологи не вписуються у встановлений нами сценарій.

Схоже, ми просто забули про закон гомеостазу, якому підкоряються фізіологічні процеси.

Довідка

Гомеостаз (homeostasis; греч. homoios – подібний, схожий + греч. stasis – стояння, нерухомість) – сукупність скоординованих реакцій, що забезпечують підтримку або відновлення постійності внутрішнього середовища організму. Важлива роль в забезпеченні гомеостазу належить ЦНС. В деяких випадках термін "гомеостаз" застосовується для характеристики самої постійності внутрішнього середовища і здатності організму забезпечити постійність цього середовища.

Гомеостаз – один з найважливіших законів, завдяки якому стає можливим існування складно організованого організму в постійно змінних умовах. Пологи – такий значний з точки зору існування виду процес – теж підлягає цьому закону.

Що це означає на практиці?

Це означає, що родова програма, інстинкт, записана в стародавніх відділах мозку, здатна впоратись з відхиленнями що виникають і повернути процес. Вона це робить абсолютно самостійно і бездоганно, завдяки закону гомеостазу. З більшістю "проблем", а точніше – особливостей протікання пологів боротися не потрібно, родова програма виправить все сама. Єдине, що зробити необхідно – це усунути причини, що викликали неполадки.

Наприклад, ослабли перейми. Не потрібно намагатись їх активізувати. Краще залиште їх у спокої і поміркуйте, яка причина змусила пологи сповільнитися? Це стрес від переїзду в пологовий будинок?

Тоді логічно зайнятися перестроєм в перед пологовому відділені, розкладанням своїх речей, вивченням умов, в які ви потрапили. Як тільки все стане більш менш зрозуміло, розум заспокоїться, а перейми поновляться. Самі собою, без бігу по драбинах і прийому стимуляторів. Дайте їм таку можливість, почекайте небагато – ні для вас, ні для малюка це не небезпечно.

А ось інша ситуація – ви або малюк втомилися після серії сильних і ефективних перейм. Логічно відпочити.

Біохімія пологів влаштована так, що втома дитини обумовлює уповільнення, а то і повне припинення процесу. Закономірно, чи не так? Не потрібно гнати втомлену людину вперед, це приведе до виснаження і неможливості самостійно дістатися до фінішу. Скористайтеся відпочинком для відпочинку, а не для хвилювань з приводу втрати часу.

Що важливіше – швидкість або якість? У пологах це майже завжди не одне і те ж. Дитина потребує адекватного розподілу навантаження, а не в того, щоб за всяку ціну з’явитися зовні.

Ще приклад. Перейми непомірно сильні і важко переносяться. Можна, звичайно, знеболити за допомогою досягнень медицини, але шкода дитини, та і себе – наслідків знеболення ніхто не відміняв. Давайте поки пригадаємо, які переживання здаються нам тими, що накривають з головою? Ті, які ми не можемо адекватно виразити.

Пригадайте, наскільки легше переживається образа, якщо ми повідомляємо про неї кривдника, і як вона важка, якщо сказати про неї не можна. Те ж з горем – той, хто кричить і плаче, горюючи, відчуває себе, як не дивно, набагато краще за того, хто стримується і намагається здаватися спокійним. Так будь-яке переживання, будучи вираженим, відпускає. Це працює і в пологах.

Організм просить від жінки певної поведінки: поз, руху, звуків. Якщо вона намагається триматися героєм або просто соромиться відверто поводитися, то перейми посилюються, щоб все-таки "вичавити" з неї необхідну поведінку. Як тільки вона дозволяє собі стогнати, розгойдуватися, вертіти стегнами, повзати рачки або навіть в голос волати, сила перейм стає адекватною, цілком посильною.

Загалом, сконцентруйте свою увагу і зусилля на причині змін в родовому процесі, а інше залиште виконати гомеостазу. Адже якщо ми намагаємося усунути слідства, не розуміючи і не трансформуючи причину, то не доб’ємося істотних успіхів. Навпаки, всі наші зусилля відводитимуть пологи все далі від рівноваги, збільшуючи шанси на сніжну грудку проблем. Ось вам ті ж приклади: припустимо, при переїзді в пологовий будинок перейми припинилися або ослабли (так буває досить часто).

Схвильована жінка не звертає увагу на причину – закономірний стрес, пов’язаний із зміною місця – і починає вичавлювати з себе перейми всіма відомими їй способами. До хвилювання від переїзду додається хвилювання за "затухаючі" пологи. Виходить порочне коло. Якщо намагатися "гнати" пологи, що припинилися через утомленість, одержимо виснажену маму і погане серцебиття у малюка. Кому це треба?

Зупиніться на декілька хвилин і подумайте про причину наявної ситуації. Вона часто на поверхні і досить проста. Пологи взагалі проста справа, в тому значенні, що складна інтелектуальна робота в них ні до чого. Як і в інших біологічних процесах, наприклад, в чханні.

Все, що потрібно – це відчувати процес і довіряти йому. В цьому відношенні пологи схожі на катання на хвилях, спонтанний танець, секс з коханою людиною. Де є довіра, страху місця не залишається. Нехай знання про закон гомеостазу допоможуть вам більше довіряти мудрому процесу народження людини.

Джерело: uaua.info

Поділитися в...

Вас може зацікавити...