Стетоскоп для вагітних

Стетоскоп для вагітних

Кожна майбутня матуся з трепетом сприймає всі сигнали, які посилає їй малюк: поштовхи, ворушіння. Це підсилює почуття єднання і в той же час заспокоює жінку – вона знає, що з крихіткою все гаразд. І як же хочеться дізнатися про дитину більше, навіть коли вон ще в животику. Саме тому все більшої популярності серед вагітних набувають прилади для прослуховування серцевих ритмів і рухів малюка в домашніх умовах – стетоскопи.

Стетоскоп: види, застосування

Створювалися стетоскопи кілька століть тому, щоб лікарі могли якісно прослухати внутрішні органи людини: серце, легені, черевну порожнину – це значно полегшувало діагностику в ті часи, коли апаратів УЗД, МРТ і КТ ще, звичайно ж, не було.

Класичний стетоскоп донині використовується фахівцями з гінекології при оглядах вагітних для отримання оперативної інформації про стан плоду. Тому найчастіше класичний прилад тепер іменується «акушерський стетоскоп».

Акушерський стетоскоп

Це порожниста дерев’яна трубка (найчастіше з берези), яка значно розширюється до одного кінця (виходить форма воронки). Більш широкою стороною апарат прикладається до живота жінки, а протилежною – до вуха доктора.

Звичайно, самостійно скористатися акушерським стетоскопом жінці не вдасться, для цього їй знадобиться терплячий помічник. Почути потрібні звуки не так-то просто, та ще і відрізнити їх від інших процесів, що відбуваються в черевній порожнині жінки.

Фонендоскоп і стетофонендоскоп

Пізніше прилад був удосконалений знаменитим російським лікарем – до трубки додалася туго натягнута мембрана, яка підсилює звук. Оновлений прилад отримав назву фонендоскоп. Він складається з:

 • пристрою, що приймає звук;
 • трубок для проведення звуку;
 • наконечників, які надягають як навушники.

Такий прилад, можливо, є у вас вдома в комплекті з побутовим тонометром. Однак з його допомогою почути серцебиття малюка практично неможливо.

Зараз практикуючими лікарями при огляді пацієнтів активно використовується стетофонендоскоп. Саме цей прилад ви побачите в руках у терапевта чи педіатра, потрапивши до нього на прийом. Звукоприймач приладу має і воронку (як у класичного стетоскопа) і мембрану. Спеціаліст використовує ту чи іншу сторону приладу в різних ситуаціях. За допомогою лійкоподібної частини головки стетофонендоскопа жінка може самостійно розчути сигнали майбутньої дитини.

Сьогодні нікого не здивуєш електронним стетоскопом для вагітних (друга назва «фетальний доплер»), створеним за технологією придушення шумів і посилення звуку.

Проте всі ці покоління прослуховуючого приладу – від дерев’яної трубки до електронного апарату – в побуті називають стетоскоп.

Електронний стетоскоп для вагітних: для чого він потрібен

Прилад дозволяє майбутній мамі вже з 20-го тижня вагітності почути:

 • биття сердечка крихітки;
 • гикавку (вона досить часто буває у малюка навіть в утробі матері);
 • звуки руху;
 • процеси, що відбуваються навколо малятка.

Можливість у будь-який момент бути в курсі того, що відбувається з малюком, заспокоює багатьох вагітних жінок і підвищує їх настрій. Але варто знати міру: не проводьте дослідження довше 10 хвилин і частіше 1 разу на тиждень.

Електронний стетоскоп допоможе не тільки почути, але й записати звуки, щоб вислати аудіофайл рідним або прослухати його пізніше, після появи малюка на світ. Також матуся може записати і звук власного серця, щоб ця «мелодія» в майбутньому допомагала вгамувати тривогу новонародженого малюка. Адже стукіт серця матері буде асоціюватися у нього з безпекою і затишком, а значить і знімати емоційне напруження, допомагати заспокоїтися і солодко заснути.

Більшість психологів давно зійшлися на думці, що звуки природи або ніжна класична музика не тільки підвищують комфорт малюка в утробі матері, але благотворно впливають на його розвиток як розумовий, так і фізичний. Саме тому жінки читають або співають майбутній дитині, розмовляють з нею. Деякі моделі електронних стетоскопів дозволяють включити малюкові підходящийаудіозапис в хорошій якості.

Разом з приладом в комплекті продаються навушники (іноді 2 пари – для мами і тата), батарейки (зазвичай це звичні пальчикові батарейки) і шнур для копіювання записаних файлів.

Виробники стверджують, що стетоскопи для вагітних абсолютно безпечні, так як не використовують для роботи ультразвуку, змінного струму або радіохвиль.

Чому лікарі контролюють серцебиття плоду

Відвідуючи консультацію регулярно, жінка проходить ряд обстежень, у тому числі і регулярне вислуховування серцевого ритму майбутньої дитини. Однак на ранніх термінах аускультація (вислуховування биття серця через трубку) не застосовується, тут більше підходять апаратні дослідження, такі як УЗД, ехокардіографія, кардіотокографія. А стетоскоп допомагає отримати потрібну інформацію тільки з 20-го тижня вагітності. Для чого ж це потрібно?

Підтвердити розвиток вагітності. Уже через місяць вагітності майбутня мама на УЗД може почути биття серця малюка. Однак якщо робота серця не прослуховується, то гінекологи кажуть про факт завмерлої вагітності і необхідності аборту за медичними показаннями.

Оцінити стан малюка. Стук серця може сказати досвідченому лікарю про: нестачу кисню або поживних речовин, погіршення самопочуття малюка і т.д. У деяких випадках може бути виявлено:

Прискорене серцебиття (тахікардія). Найчастіше виникає на ранніх термінах вагітності. Причиною може бути елементарне хвилювання або стрес майбутньої мами (а як відомо, всі емоції жінки передаються малюкові). Поширеними причинами тахікардії є кисневе голодування плода і анемія вагітної. Щоб упевнитися, що з плодом все гаразд, майбутній мамі призначають ряд додаткових обстежень.

Приглушений стукіт серця може свідчити про багатоводдя або маловоддя; розташування плаценти на передній стінці матки, гіпоксію плода (нестачі кисню) або його тазове передлежання. Також ритм серця може погано прослуховуватися, якщо жінка має занадто щільну передню черевну стінку (ожиріння).

Слабке биття серця може означати загрозу зриву вагітності.

Контроль стану дитини в процесі пологів. Найчастіше організм малюка підготовлений до майбутнього стресу, який йому доведеться пережити в процесі появи на світ – це тиск, навантаження, дефіцит кисню. Після кожної перейми акушер перевіряє серцевий ритм малюка, щоб переконатися, що процес для нього проходить нормально. Якщо виникають небезпечні ситуації, лікарі екстрено вдаються до кесаревого розтину.

У разі виявлення розвитку патологічних або небезпечних для здоров’я матері або дитини процесів, гінеколог вживає відповідних заходів.

Яким має бути серцебиття малюка

Перші удари сердечка малюка мама може почути в кабінеті УЗД: на 6-му тижні за допомогою вагінального датчика, а починаючи з 7-го тижня – за допомогою звичайного. І тільки з 20-го тижня заповітний ритм можна прослуховувати за допомогою побутових електричних стетоскопов.

Протягом всього терміну розвитку вагітності, частота серцевих скорочень буде змінюватися в залежності від стану жінки і власного етапу розвитку. Існують усереднені показники кількості ударів серця дитини в хвилину.

Однак ви повинні розуміти, що не можна просто орієнтуватися на показники норми і виявляти таким чином проблеми розвитку плода самостійно. Адже лікар, проводячи обстеження, враховує і ваш загальний стан, і ваш вік, і наявність / відсутність захворювань і багато інших чинників, які сумарно формують показники нормального перебігу вагітності у конкретної жінки.

Але для формування загального уявлення наведемо параметри:

 • з 7-го по 8-й тиждень частота ударів серця малюка складає 110-130 в хв .;
 • 8-11 тиждень – 190 ударів;
 • з 11-го досягає в середньому 140-160 ударів і далі коливається в цих межах.

Як проводиться аускультація – вислуховування биття серця плоду

Перед аускультацією жінка обов’язково повинна відвідати туалет, щоб шуми в сечовому міхурі або кишечнику не заважали обстеженню. Другою важливою умовою є збереження спокою. Адже якщо матуся нервує, малюк також починає тривожитися і ритм його серця змінюється. А це означає, що ні лікар, ні ви (у разі прослуховування в домашніх умовах електронним стетоскопом) об’єктивної інформації отримати не зможете. На час аускультації жінці потрібно лягти і трохи зігнути ноги в колінах.

Щоб самостійно почути звуки «діяльності» крихітки, а не тривожну тишу, жінці потрібно знати про існування точок аускультації (місця, де чутність найкраща) і поняття передлежання плоду.

Отже, передлежання плоду може бути:

 • Тазове – це означає, що малюк розташований тазом ближче до виходу з матки.
 • Головне – малюк головкою розташований ближче до виходу з матки. Таке положення вважається нормою в медицині. Головне передлежання в свою чергу може бути лицьовим або потиличним.

Як розташувався малюк, вам підкаже ваш лікар

Електронний стетоскоп для вагітних: відгуки

Форуми майбутніх матусь рясніють відгуками про те, яка корисна така «іграшка» для молодих батьків: в будь-який момент можна упевнитися, що з чадом все гаразд, навіть якщо малюк не поводиться активно. Особливо це корисно для жінок, у яких раніше був досвід завмерлої вагітності: вони почувають себе впевненіше і менше тривожаться між візитами до лікаря.

У третьому триместрі стетоскопом матусі користуються все рідше: малюка вже і так добре чутно і без додаткових пристосувань можна відрізнити не тільки його рухи, але навіть настрій.

Якщо ви захочете купити стетоскоп для вагітних, то можете зіткнутися з тим, що в деяких аптеках про таке навіть не чули. Тому доведеться провести моніторинг асортименту і цін різних інтернет-магазинів. Ось один з таких, який пропонує великий вибір стетоскопів і фонендоскопів – http://medimpulse.com.ua/fonendoskopyi-stetoskopyi/c8.

Акушери-гінекологи в свою чергу кажуть, що таке домашнє прослуховування малюка – це палиця з двома кінцями. Деякі жінки користуються приладом неправильно і в результаті отримують спотворені дані. Деякі ж, за словами лікарів, можуть сплутати пульсацію власних вен або роботу кишечника з ритмом серця дитини. За цим слідує невірна інтерпретація, переживання і стрес.

Тому недовірливим жінкам, які хочуть стежити за поведінкою малюка в утробі, краще, придбавши прилад, попросити консультацію щодо його використання у лікуючого лікаря: адже кожна вагітність унікальна і індивідуальна і загальні поради, почуті від подруг, можуть виявитися недієвими. А вже займатися діагностикою або виявленням патологій точно не варто. Просто надіньте навушники і з насолодою слухайте, як б’ється маленьке сердечко всередині вас.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...