• Без категорії

Ставлення старшої дитини до новонародженого

Ставлення старшої дитини до новонародженогоХочеться міцної сім’ї. Хочеться взаєморозуміння і гармонії. Тепла, радості, затишку. Щоб все це мати – потрібно працювати. Це робота. На мій погляд, одна з найважчих в житті. Що б її робити, існує багато лопат. Гипенрейтер, Монтессорі, Алес Міллер, Макаренко, Вигодський…ваша мудрість, серце, розум… Вибір за вами – копати чи ні.

"…Відносно повернення додому мами і новонародженого у старшої дитини, як правило, виникають змішані відчуття. Звичайно, йому хочеться, щоб мама повернулася додому, але він не зовсім упевнений щодо малюка, якого вона збирається привезти з собою. У чомусь ця думка йому подобається: життя з ще однією дитиною обіцяє стати цікавішим, цим можна хвалитися перед друзями (якщо дитина достатньо доросла). Але в той же час він майже напевно небагато турбується, намагаючись уявити собі, як зміниться його життя з того моменту, коли новонародженого внесуть в будинок і укладуть в дитяче ліжечко, яке колись належало йому самому.

Ваша поведінка під час повернення додому визначить – принаймні на якийсь час – що саме здійсниться: передчуття свята або страхи. Нижче приведені рекомендації щодо того, як підкреслити позитивні моменти і звести до мінімуму негативні.

· Спробуйте відвести старшій дитині активну роль у вашому поверненні додому: хай він приїде в пологовий будинок з батьком, щоб везти вас з малюком додому. Це можливо тільки в тому випадку, якщо до них приєднається ще і бабуся або хто-небудь з інших знайомих дитині дорослих (щоб тато зміг допомогти мамі) і якщо це допускається лікарняними правилами.

· Або дитині можна доручити приготування до приїзду малюка будинку (наприклад, він може викласти підгузки і інше приладдя для туалету новонародженого), поки тато везтиме вас з пологового будинку. Постарайтеся увійти до будинку першої (ваш чоловік може на хвилину затриматися з новонародженим в машині), щоб небагато побути удвох із старшою дитиною.

· Зразу ж почніть називати новонародженого по імені, а не "маленьким". Таким чином старша дитина зможе швидше відчути, шануй цей малюк насправді особа, а не предмет.

· На перші декілька днів варто обмежити число відвідувачів: ради вашого власного фізичного і душевного здоров’я і ради старшої дитини. Навіть самі добромисні гості мають схильність говорити виключно про новонароджений, майже повністю ігноруючи старшого. Тих відвідувачів, яким ви не можете відмовити в негайному візиті (бабусь і дідусів, тіточок і дядечків, близьких друзів), слід наперед проінструктувати, щоб вони не дуже бурхливо захоплювалися новонародженим і не забували надати більше уваги старшій дитині. Ви можете також попросити, щоб візитери були переважно в той час, коли старша дитина знаходиться в школі (дитячому саду, на прогулянці), або після того, як він лягає спати. Обмеження кількості відвідувачів в перший тиждень-другий корисне і тим, що у вас з’являється більше часу на те, щоб відновити сили і укріпити узи, що зв’язують членів вашої сім’ї, що збільшилася.

· Постарайтеся якомога більше увагу надавати вашій старшій дитині, особливо в перші дні, коли новонароджений багато спатиме. Прикріплюйте його малюнки на холодильник, вітайте успішні візити в туалет, якщо дитина недавно освоїла це уміння, говоріть йому, який він хороший старший брат, почастіше за нього хваліть і порідше лайте. Не повторюйте помилок тих батьків, які захоплюються новонародженим ("Ах, які крихітні пальчики!", "Ну, чи не красуня вона у нас!", "Дивіться – усміхається!"), через що старша дитина починає відчувати себе непотрібним. Але не ударяйтеся і в протилежну крайність, не дозволяючи собі цілувати новонародженого або якось проявляти до нього любов у присутності старшої дитини. Якщо ви поводитиметеся дуже стримано, ваша дитина буде збита з пантелику (він вважав, що малюка всі повинні любити, чи не значить це, що батьки перестануть любити і його теж) або розгадає вашу хитрість (вони прикидаються, ніби не люблять малюка, щоб я не зрозумів, що він їм подобається більше, ніж я). Натомість залучайте старшу дитину до розмови про молодшу: "Подивися, які крихітні пальчики! Можеш собі уявити: у тебе колись теж були такі!" або "Правда, вона у нас красуня! Вона дуже схожа на тебе", або "Подивися, вона тобі посміхнулася! Здається, вона вже тебе любить". Ваша дитина відчуватиме себе спокійнішим, якщо ви відкрито проявите природну прихильність до новонародженого (не перегинаючи палиці) і до нього самого.

· Дозвольте старшій дитині відкривати всі подарунки, які приносять новонародженому (за умови, що вони не б’ються і не небезпечні), небагато грати з ними, якщо йому захочеться, навіть якщо це явно іграшки для немовляти: ви можете сказати дитині, що це – подарунки для малюка, але йому можна пограти з ними, поки новонароджений дуже малий, щоб їх оцінити. Деякі мудрі гості не забудуть прихопити невеликий подарунок і для старшої дитини, але якщо після декількох днів у вас набереться цілий віз подарунків для новонародженого і нічого – для старшого брата, доручіть батькові або комусь з найближчих родичів купити що-небудь спеціально для нього. Ви можете також продемонструвати йому які-небудь подарунки, які одержав він, коли тільки народився, пояснивши, що тепер настала черга малюка одержувати подарунки. А якщо потік подарунків дійсно виявляється надмірним, непомітно прибирайте ті, які старша дитина не помітила. Поступово потік вичерпається.

· Якщо ваша старша дитина вирішить, що хоче на декілька днів залишитися удома і не ходити в дитячий сад (ясла), то треба йому це дозволити. Це переконає його у тому, що ви не проганяєте його з будинку, щоб бути з новонародженим, і, крім того, так у нього буде більше можливості прив’язатися до малюка. (Але наперед обговорите з ним, скільки продовжаться ці "канікули", щоб він не вирішив, ніби можна залишитися удома остаточно.) Проте не слід насильно залишати дитину будинку, якщо він вважає за краще йти в школу. Можливо, у нього є потреба побути там, де немає немовляти і є інші об’єкти інтересу…."

Джерело armmama.ucoz.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...