СОРОМНО ЗІЗНАТИСЯ: ГОЛОВНІ ПРИЧИНИ НЕТРИМАННЯ СЕЧІ – ВІДПОВІДЬ ГІНЕКОЛОГА

Чому у жінок постійно або періодично трапляються епізоди нетримання сечі? Які фактори ризику посилюють цю проблему? Розповідає лікар-гінеколог.

Нетримання сечі – одна з тих проблем, від яких вважають за краще страждати мовчки. Тим часом, страждає від цього не таке вже мала кількість жінок. За даними Міжнародного товариства з нетримання сечі, більше 10% представниць прекрасної статі мають цей діагноз на постійній основі. Від 25 до 45% жінок стикаються з цією проблемою періодично, в різні періоди життя. Найчастіше для дам характерне стресове нетримання: під час чхання, гучного сміху, фізичної активності і навіть під час сексу. Чому так відбувається, і які фактори сприяють розвитку цієї патології, розповіла акушер-гінеколог вищої категорії Наталія Лелюх.

Основні причини нетримання сечі

У нормі доросла людина може утримувати сечу від 4 до 8 годин. Період утримання починається з першого бажання піти в туалет (в момент наповнення сечового міхура) і закінчується непереборним позивом, коли терпіти зовсім немає сил. За цей час людина, як правило, знаходить місце, де можна відправити свої природні потреби. Так задумано природою, і так працює фізіологія.

Перша причина нетримання зустрічається не тільки у жінок, але і у чоловіків. Вона полягає в тому, що людина банально не відчуває того самого «першого бажання». Позив піти в туалет доходить до нього тільки тоді, коли утримувати сечу фізично вже немає ніякої можливості. Це причина неврологічного характеру, яка може виникати на тлі захворювань нервової системи або травми сечового міхура. Розбирається з цією проблемою не тільки гінеколог або уролог, але і невролог.

Друга причина типова саме для жінок: це дефект м’язів тазового дна, який зазвичай трапляється після вагітності і пологів. «Щоб зрозуміти, чому це відбувається, уявіть собі, як корабель заходить в док, – пояснює Наталія Лелюх. – На плаву його підтримує вода, а фіксують швартові: канати, які потрібні, щоб судно не рухалося вперед і назад. Приблизно така ж анатомія жіночого тазового дна. У нас є «вода» – це м’язи та сухожилля тазового дна, які утримують «корабель» на плаву. І зв’язки, які фіксують сечовий міхур і матку, щоб вони не «бовталися» туди-сюди в черевній порожнині».

«Під час вагітності у жінок ця анатомія змінюється: матка росте і розтягує зв’язки, – продовжує Наталія Лелюх. – До того ж, в процесі пологів часто трапляються травми тазового дна і розриви сухожиль. Це порушує анатомічні орієнтири, і дуже часто жінки після пологів стикаються з такою проблемою, як нетримання сечі. У когось вона проходить, а в когось, на жаль, залишається на все життя».

Фактори ризику, які можуть призвести до нетримання

Крім вагітності і пологів, у жінок є ціла група факторів, які провокують розвиток нетримання сечі. Якщо ви народжували, наявність цих факторів посилить проблему. Якщо не народжували, швидше за все, призведе до її появи.

Вік

Найчастіше проблеми з нетриманням сечі виникають у жінок в період менопаузи. Це пов’язано не тільки зі зміною гормонального фону і зниженням тонусу м’язів. Свій вплив на тіло надає гравітація, викликаючи не тільки зморшки на обличчі, а й певні зміни в м’язах тазового дна.

Надмірні фізичні навантаження

Фізичне навантаження може згубно позначитися на здоров’ї жінки, якщо воно неправильно організоване. Наприклад, коли жінка постійно носить непідйомні сумки. Це негативно впливає на хребет, на іннервацію сечового міхура і на м’язи, які будуть пошкоджуватися під час неправильного, погано дозованого фізичного навантаження.

Пасивний спосіб життя

Зворотній бік медалі – якщо жінка не займається своїм тілом і веде пасивний спосіб життя. За словами Наталії Лелюх, це теж може стати причиною ослаблення м’язів тазового дна і нетримання сечі.

Ожиріння

Якщо у жінки є зайва вага, на сухожилля і м’язи тазового дня тисне не тільки гравітація, матка і сечовий міхур, але ще і жирова тканина, яка знаходиться в малому тазу. Це природно буде погіршувати ситуацію з нетриманням сечі.

Хронічний кашель

У групі ризику жінки, у яких є хронічні неспецифічні захворювання легенів, і жінки, які багато курять (так званий кашель курця). Кашель викликає в черевній порожнині негативний тиск. Жінка кашляє, діафрагма скорочується, це тисне на сечовий міхур, і отримуємо нетримання сечі.

Прийом ліків

Деякі ліки в якості побічного ефекту можуть провокувати нетримання сечі. найчастіше за все це препарати для лікування неврологічних проблем, які можуть «притупляти» відчуття наповненості сечового міхура. Такий побічний ефект обов’язково і без сорому потрібно обговорювати з лікарем.

Проблеми розвитку сполучної тканини

У деяких жінок зустрічаються вроджені особливості сполучної тканини і м’язів, які провокують опущення тазових органів. Це може спровокувати проблемний перебіг вагітності, і також може бути причиною нетримання сечі навіть у тих жінок, які ніколи не народжували.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...