СОБАКА І ДИТИНА В БУДИНКУ: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

Проживання собаки і дитини в будинку під одним дахом – це прекрасно! Користь від цього величезна. Але, на жаль, не всі собаки – ідеальні няньки. Важливо пам’ятати про те, що собака – це тварина, і ми не можемо на 100% бути в ньому впевнені. Тому пропонуємо вам список з 16 правил безпеки, які допоможуть зберегти мир в сім’ї, уникнути непотрібних конфліктів з твариною, навчать краще розуміти вашу собаку.

 1. Місце

– У собаки має бути своє місце (лігво), куди дитина не добереться/не забере, щоб вона могла сховатися там у будь-який зручний для неї час.

– Підстилка не повинна лежати на проході. Краще розташувати її в затишному куточку, але щоб звідти був огляд на все, що відбувається в кімнаті.

– Клітка / вольєр – хороший варіант будиночка для собаки, де вона може сховатися від діточок. Але слід заздалегідь привчити до клітки собаку, щоб вона любила її і вважала своїм будинком.

 1. Ресурси

– Миски собаки з їжею і водою повинні бути ізольовані і недоступні дитині. У тварини є право – їсти і пити в спокійній обстановці, щоб ніхто не заважав.

– Іграшки. Бажано не допускати дитину до собачих іграшок, а собаку навчити не брати іграшки дитини. Завдяки цьому можна уникнути багато конфліктів з обох сторін.

– Жувальні кісточки. Не дозволяється дитині чіпати собаку, яка гризе кісточки/роги і подібне. Собака має право насолоджуватися ними, щоб її не турбували.

– Дивани / ліжка / крісла. Якщо ваша собака звикла на них лежати – навчіть її злазити і залазити туди по команді, щоб ви могли контролювати ситуацію, якщо раптом собака почне захищати свій ресурс від малюка.

 1. Сигнали примирення – це собача мова, мова рухів. Вони допомагають уникнути конфліктів. Їх важливо знати і користуватися ними, проживаючи з собакою під одним дахом. Вивчити їх ви можете по книзі Т.Ругос «Сигнали примирення». Уважно стежте за собакою, коли вона спілкується з дитиною, щоб вчасно прибрати малюка, коли собака починає показувати своє невдоволення, використовуючи ці сигнали тіла.
 2. Особиста дистанція

Важливо стежити, щоб дитина дотримувалася особистої дистанції собаки. Розраховується вона так: вимірюєте довжину тіла собаки, «прикладаєте» цю довжину ззаду і спереду (трохи більше спереду) собаки – це і буде її особиста дистанція. Дотримуватися цієї дистанції важливо, якщо собака не любить фамільярності, або просто втомилася і хоче побути одна.

 1. Якщо дитина почала повзати – не залишайте її наодинці з собакою. Навіть, якщо пес чудово ладнає з малюком, він може випадково збити / штовхнути дитину.
 2. Сигнали, що передують укусу

Є певна послідовність сигналів, які собака показує перш, ніж вкусити. Їх важливо знати, щоб встигнути запобігти конфлікту. Тобто собака спочатку попереджає, а потім кусає. Якщо ваша собака вкусила без попередження – це може говорити про те, що ви не побачили попередніх сигналів або, що вона вже перестала їх показувати, тому що на них не звертають увагу. Ось цей ланцюжок: Зміна поведінки (наприклад, чухається)позіхання, часте дихання, посмішка – Завмирання – Ревіння, скалить зуби – Укус.

 1. Слідкуйте уважно за реакцією собаки, коли дитина хапає її за вуха, хвіст, лапи, залазить руками в ніс і рот. Якщо собака показує сигнали нервозності – приберіть від неї малюка. Також намагайтеся контролювати дитину в цих бажаннях, і відповідно до віку пояснювати їй, як правильно взаємодіяти з собакою, щоб їй було приємно. Тут можна заздалегідь попрацювати з собакою на привчання до неприємних процедур, щоб вона краще сприймала дотики.
 2. Не допускайте, щоб дитина затиснула собаку в кут! Якщо у собаки немає можливості втекти – вона може вкусити.
 3. Якщо у собаки немає проблем зі шлунком – дозволяйте їй підбирати шматки, що впали у дитини. Таким чином ви створите гарну асоціацію у собаки на дитину. Але не дозволяйте дитині спеціально годувати собаку звичайною їжею, якщо вона у вас харчується сухим кормом. Краще дайте їй собачий корм – нехай дасть його собаці – діти це дуже люблять.
 4. Собаки не люблять, коли їх обіймають і цілують. Найчастіше вони це просто терплять. Але будьте уважні, коли це робить дитина – перебувайте завжди поруч, щоб вчасно убезпечити дитину, побачивши невдоволення собаки, яке вона показує сигналами нервозності.
 5. Вдома краще не надягати на собаку нашийник / шлею і поводок. По-перше, щоб у собаки не натиралася шерсть, а, по-друге, щоб у дитини не було можливості тягати собаку за амуніцію.
 6. Якщо ви відчуваєте, що не впевнені в своїй собаці, – краще перестрахуватися до того, як до вас приїде фахівець, і одягнути на собаку намордник. Звичайно, собаку необхідно заздалегідь привчати до намордника.
 7. Будьте обережні, коли повертаєтеся з дитиною додому, щоб собака не збила її з ніг від радості. Навчіть собаку альтернативній поведінці для ритуалу зустрічі, щоб уникнути неприємностей, наприклад, чекати зустрічі на своєму місці.
 8. Часто собаки вихоплюють у дітей їжу з рук. В цьому випадку навчіть собаку команді «Не можна», тоді ви зможете краще її контролювати.
 9. Що стосується здоров’я та гігієни. Собака повинна бути вчасно щеплена і, повинні бути своєчасно проведені антипаразитарні обробки. Не обов’язково мити собаку після кожної прогулянки – досить протирати їй лапи вологою ганчіркою.
 10. Не варто бити чи карати собаку за непослух і “погану” поведінку, а тим більше при дитині. Адже проблемна поведінка – це те, як собака пристосувалася себе вести в некомфортній їй ситуації. Так краще навчіть собаку вести себе правильно, щоб її поведінка була зручною вам і комфортною їй.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...