Слово “не можна” у вихованні дитини

Слово не можна у вихованні дитиниПравильно вихована дитина до 3 років не тільки розуміє сенс слова «не можна», а й адекватно реагує на заборони. Однак досить часто батьки стикаються з ситуацією, коли малюк просто відмовляється виконувати приписи дорослих. Парадокс у тому, що заборони повторюються часом нескінченну кількість разів, а дитина начебто їх не чує, або «робить на зло».
Одним з важливих умов повноцінного розвитку дитини є задоволення потреби в пізнанні. Зайве захищаючи і вимагаючи, батьки позбавляють її такої можливості, тим самим закладаючи ґрунт для проблем у майбутньому. Як же правильно забороняти, щоб зберегти мотивацію пізнання і навчити малюка міркувати розумно? Розглянемо основні питання, з якими стикаються батьки.

З якого віку пояснювати дитині, що таке «не можна»?

Це залежить від індивідуального розвитку і темпераменту. Зазвичай таке знайомство відбувається в період активного дослідження малюком навколишнього світу (часто навіть раніше, ніж він починає ходити). І це якраз той період, коли батьки в змозі попередити небажані наслідки і, в той же час, надати малюкові максимальну свободу (убезпечити меблі спеціальними обмежувачами, прибрати подалі небезпечні предмети і т.д.). Постарайтеся скоротити до мінімуму число умовних заборон, які не несуть в собі загрози життю і здоров’ю, а, скоріше, є тимчасовою незручністю для дорослих. Визначте для дитини їх межі та зону дії (наприклад, голосно шуміти в будинку не можна, а на дитячому майданчику можна).

Як часто треба вживати слово «не можна»?

Тут сучасні психологи одностайні – чим менше, тим краще. У середньому, 3-6 «не можна» в день не зашкодять. Велика кількість заборон приводить до того, що втрачається сам сенс слова, і «не можна» перетворюється для дитини в порожній звук. Крім того, правильне виховання передбачає, що батьки послідовні у своїй поведінці і дотримуються єдиної точки зору, інакше малюк заплутається в тому, що, де і коли можна, а що не можна.

Як правильно забороняти, щоб дитина зрозуміла серйозність ваших намірів?

Говоріть спокійним твердим голосом, не усміхаючись (інакше дитина сприйме це, як гру). Припиняйте небажану дію, якщо дитина продовжує її виконувати. Обов’язково поясніть причину заборони і можливі небажані наслідки, інакше таке «не можна» ризикує залишитися в розумінні дитини безглуздою примхою. Перемкніть увагу малюка на більш прийнятне заняття, акцентувавши його на слові «можна». Не потрібно кричати, погрожувати і тим більше карати фізично – такі дії провокують у дитини психотравму і є однією з першопричин дитячих неврозів.

Як скоротити кількість заборон?

Це залежить від причини, по якій батьки забороняють ту чи іншу дію. Якщо мова йде про загрозу життю і здоров’ю, постарайтеся створити безпечний (в розумних межах) простір навколо дитини. Якщо заборона орієнтована на створення комфортної обстановки для дорослих або прикриває елементарну лінь, то варто замислитися, чому власний егоїзм важливіше інтересів дитини. Ще одна причина – нерозуміння потреб малюка, коли батьки психологічно «сліпі» і не можуть передбачити наслідки своєї гіперопіки. Дитина, що постійно перебуває під пресом нескінченних заборон, стає невпевненою у собі, втрачає мотивацію до пізнання. У шкільному віці це проявляється в небажанні вчитися. З іншого боку, постійно пригноблюване почуття протесту з часом може сформуватися в упертість і агресивність.

Що робити, якщо дитина «не розуміє» слово «не можна»?

Перш за все, не втрачати самоволодіння. Потенційно небезпечну для здоров’я дію треба припиняти. Іноді варто дати дитині можливість випробувати на собі наслідки небажаного вчинку (вколоти палець кінчиком ножа або дати обпектися гарячою тарілкою) – такий негативний досвід, як правило, запам’ятовується надовго. Дитині важко зрозуміти сенс узагальнених заборон, таких як «не можна робити погано». Уникайте важкоздійснюваних вимог (наприклад, «не можна гратися» – для розіграного малюка миттєво заспокоїтися дуже важко). Слід пам’ятати, що заборони засвоюються дитиною поступово, вона повинна усвідомити їх, а на це потрібен час.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...