Слизова пробка при вагітності: Для тих, хто чекає, і для тих, хто дочекався

Слизова пробка при вагітності Для тих, хто чекає, і для тих, хто дочекавсяДо вагітності більшість дівчат слабо уявляють, як це – виносити і народити малюка. Тобто вони, звичайно, можуть уявити себе з симпатичним круглим животиком, але про багато фізіологічних моментів мають дуже слабке уявлення.

Наприклад, що таке слизова пробка при вагітності і для чого вона потрібна, а головне – чому всіх так хвилює, коли вона відійде. Звичайно, це починає хвилювати всіх майбутніх породіль ближче до кінця вагітності, то і справа лікарі чують численні запитання: «У мене вагітність 38 тижнів, відійшла пробка, що робити?” Або “А що буде, якщо я не помічу, коли відійде пробка?».

Та ще й, наслухавшись різних історій, жінки починають хвилюватися, як їм чинити, якщо пробка відійде, а пологи так і не почнуться … Давайте про все по порядку.

Що таке пробка при вагітності?

Слизова пробка – це згусток в’язкого слизу, схожий на білок сирого яйця, який утворюється у вагітних жінок в шийці матки. Пробка утворюється під впливом гормонів приблизно наприкінці 1 місяця вагітності, коли плодове яйце імплантується в порожнину матки: саме в цей час шийка матки розм’якшується, набухає і наповнюється цервікальним слизом, виробленим клітинами шийки матки. З кожною овуляцією вона згущується, утворюючи досить щільний згусток, що закупорює вхід в матку.

Слизова пробка при вагітності, як і все в природі, має свою функцію: вона захищає організм жінки (яка в цей період дуже вразлива!) Від попадання в нього різних інфекцій, наприклад, при купанні у водоймі.

Однак наприкінці вагітності в організмі жінки активно виробляється гормон естроген, під впливом якого слиз розм’якшується, і пробка перед пологами виходить сама собою – жінки, яі вже народжували знають, що це сигнал входження родового процесу в активну фазу.

Відходження пробки може бути простимульоване не тільки природними гормональними причинами, а й вагінальними оглядами гінеколога – матка реагує тонусом гладкої мускулатури, виштовхуючи пробку. Причому вийти вона може як одним гелеподібним в’язким згустком або шматком об’ємом приблизно 1-2 столові ложки (або 1,5 см в діаметрі), так і поступово, протягом декількох діб, у вигляді виділень, схожих на початок або кінець менструації.

Як виглядає пробка перед пологами? 

Іноді її досить складно відрізнити від звичайних вагінальних виділень, бо як її в’язкість, так і колір можуть варіюватися. Зазвичай слиз має жовтуватий, рожевий колір або ж взагалі безбарвний. Жінки, які вже народжували кажуть, що слизова пробка по виду нагадує желе або медузу.

У ній можуть зустрічатися прожилки крові (нічого страшного в цьому немає, кров в пробці з’являється від розриву капілярів, що лопаються, від тиску при розкритті матки), але якщо ви бачите в пробці не просто кров’янисті прожилки, а досить відчутну кількість крові – це може бути ознакою відшарування плаценти. У будь-якому випадку краще звернутися до лікаря, тим більше, якщо пробка при вагітності відійшла набагато раніше терміну.

Як відходить пробка перед пологами? 

До речі, а на якому терміні повинна відходити пробка перед пологами? Питання, звичайно, індивідуальне: можливо, ви навіть не помітите цього моменту, тому що вона відійде перед самими пологами разом з навколоплідними водами, а може бути, пробка відійде заздалегідь (ось чому у деяких жінок виникає питання, чи завжди відходить пробка перед пологами).

Лікарі вважають, що в нормі пробка при вагітності повинна відходити не раніше ніж за 2 тижні до встановленого терміну пологів.

Відходження пробки – це один з трьох головних передвісників пологів, поряд з наростаючими регулярними переймами і вилиттям навколоплідних вод. Але, як ви вже зрозуміли, з моменту відходження пробки до початку пологів може пройти як кілька годин, так і кілька днів. У будь-якому випадку потрібно повідомити про це свого акушера-гінеколога – вас оглянуть і, можливо, тут же помістять в передпологове відділення.

Найчастіше пробка при вагітності відходить під час ранкового душу або походу в туалет: ви можете навіть не встигнути нічого побачити, але відчути, як з піхви щось вийшло. Якщо ж це станеться в іншій ситуації, ви обов’язково помітите білясту, жовтувату, рожевий або бежевий слиз на білизні або простирадлі.

Відійшла пробка при вагітності: що робити? 

І все ж, як відходить пробка перед пологами? Визначити це не завжди просто, тому жінці краще орієнтуватися на свої власні відчуття. Якщо у вас вже великий термін і народжувати ви повинні вже скоро, зверніть увагу, якщо раптом відчуєте несильні больові поштовхи, якась напруга і тягнучий біль внизу живота.

Саме так породіллі описують процес відходження пробки перед пологами. Після цього можливі ниючі і тягнучі болі, схожі на ті, які зазвичай супроводжують менструацію. Зазвичай ці болі плавно переходять в перейми. Тоді це – вже початок родової діяльності.

Але поспішати в пологовий будинок поки ще сенсу немає: переконайтеся в інтенсивності та регулярності переймів – коли інтервал між ними скорочується до 10 хвилин, тоді вже можна їхати. А до тих пір, поки інтервал між переймами більший, самі вони не надто інтенсивні і не доставляють особливого дискомфорту майбутній матусі – поспішати не варто, краще підготуватися до пологового будинку, наприклад, переконатися, що речі зібрані, перевірити всі важливі документи, прийняти теплий душ.

Тільки не ванну, пам’ятайте – з того моменту, як вийшла пробка при вагітності, вашому організму стає складніше протистояти інфікуванню родових шляхів (ось, до речі, один з аргументів противників пологів у воді). Але це не означає, що ваша дитинка тепер беззахисна!

У неї ж є ще біляплідний міхур, який в числі інших виконує ще й охоронну функцію. Тому якщо пробка вже відійшла, а пологи ще не починалися – нічого страшного в цьому немає, просто тепер вам не можна купатися у ванні, басейні або водоймі і слід ретельніше поставитися до особистої гігієни, частіше міняти натільну і постільну білизну.

Якщо ви навіть на такому пізньому терміні не відмовилися від інтимного життя, після відходження пробки зробити це доведеться, адже інфекція може легко потрапити з піхви в порожнину матки.

Тому в разі відходження пробки при вагітності не варто метушитися і панікувати: у вас є час як слід підготуватися і налаштуватися, зібратися, проінструктувати рідних.

У яких випадках потрібно звернутися до лікаря? 

Невідділення пробки перед пологами – ще не привід бігти до гінеколога. Це зовсім не означає, що весь цей час ви були позбавлені бар’єру, що захищає плід від інфікування у вашій утробі. Швидше за все, вона все ж вийшла, але ви цього просто не помітили. А якщо навіть не вийшла – вийде разом з навколоплідними водами або вже в процесі пологів.

Серйозніше йде справа, якщо ви вважаєте, що пробка вже відійшла, а насправді відійшли навколоплідні води, які в нормі абсолютно прозорі і безбарвні, та й по консистенції набагато рідші, ніж слизова пробка при вагітності. Відчуття при відходженні пробки ми докладно описали вище, а от чим характеризується підтікання амніотичної рідини (навколоплідних вод)?

Це відбувається відносно постійно, причому кількість виділень збільшується при якому-небуть навантаженні на прес, наприклад, покашлюванні. Щоб уникнути можливих ускладнень перебігу вагітності, ви повинні повідомити про свій стан лікаря.

Також привід насторожитися – це відходження пробки раніше, ніж за 2 тижні до встановленого лікарем при обстеженні за допомогою УЗД терміну пологів. Можливо, це передчасні пологи, можливо – відшарування плаценти, в будь-якому випадку довго тягнути не можна, потрібно їхати в лікарню.

Ще один привід проконсультуватися у медиків – це рясне виділення слизу рідкої консистенції, з великою кількістю яскраво-червоної крові: в нормі відходження пробки перед пологами не супроводжується кровотечею.

До речі, протягом вагітності повідомляйте лікаря про всі виділеннях, в тому числі про відходження пробки – це допоможе відстежити хід вагітності і уточнити передбачувану дату пологів.

Тепер, коли ви вже багато чого знаєте про слизову пробку при вагітності, ви, по-перше, ні з чим не сплутаєте її, по-друге, будете напевно знати, що потрібно робити, якщо пробка вже відійшла, а по-третє – не станете панікувати і нервувати.

Не забувайте про те, що пологи – це природний процес, і організм жінки обов’язково впорається з таким складним і відповідальним завданням!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...