Синдром виснаження яєчників, або як дізнатися, коли ви вже не зможете зачати дитину

Синдром виснаження яєчників, або як дізнатися, коли ви вже не зможете зачати дитину
Радянський термін «старородяща» йде в небуття: мамами стають і після 30, і після 40, і ще пізніше. Все залежить від того, в якому віці у жінки закінчиться запас фолікулів з яйцеклітинами. У кожної цей запас індивідуальний і може закінчитися в найнесподіваніший момент.
Оваріальний резерв – це запас фолікулів з яйцеклітинами в яєчнику, які здатні розвиватися, забезпечувати овуляцію зрілої яйцеклітини. У кожної жінки він індивідуальний.

Щоб зрозуміти, чому з віком відбувається зниження оваріального резерву, потрібно розібратися в цілому в процесі дозрівання яйцеклітини.

Кожна жінка на момент народження має певний запас фолікулів – це особлива структура яєчника, яка складається з яйцеклітини, оточеної оболонкою. Зазвичай їх число варіює в межах одного мільйона. До періоду статевого дозрівання кількість фолікулів зменшується до 500 тисяч. Відбувається це за рахунок атрезії – природного відмирання другорядних фолікулів. В цьому випадку яйцеклітина в фолікулі гине, а сам фолікул заростає сполучною тканиною.

Протягом усього життя яйцеклітини витрачаються природним чином. З моменту першої менструації раз на місяць дозріває один домінантний фолікул, в ньому визріває одна або дві яйцеклітини. Оболонка фолікула розривається, відбувається процес овуляції – вихід яйцеклітини, яка готова до запліднення. Таким чином в процесі менструацій витрачається приблизно 400 яйцеклітин за все життя.

Але також протягом усього життя у жінки триває відмирання другорядних фолікулів. Важливо відзначити, що після 37,5 років процес витрачання яйцеклітин прискорюється рівно в два рази (як раз через атрезії).

Так що якщо жінка замислюється про зачаття і народження дитини у віці 36-37 років, їй необхідно здати аналізи для визначення оваріального резерву.
Тим більше важливо це зробити тим, у кого немає ще дітей. Їм можна пройти обстеження і раніше – у віці 35 років.

Прийом протизаплідних засобів блокує овуляцію, відповідно, яйцеклітини в цей період не дозрівають і не витрачаються. Таким способом можна зберігати оваріальний резерв за рахунок скорочення витрат яйцеклітин природним шляхом. Однак атрезію протизаплідні засоби не пригнічують. Фолікули з яйцеклітинами через цього процесу все одно продовжують витрачатися. Тому повністю процес витрати яйцеклітин «заморозити» контрацептивами не вийде.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...