• Без категорії

Синдром підвищеної стимуляції яєчників при ЕКЗ

Bare womans stomach
Незапланована гіперстимуляція яєчників після екстракорпорального запліднення – одне з найбільш небезпечних захворювань, яке може бути спровоковано даною процедурою. Основна причина, що сприяє виникненню синдрому, криється у введенні надлишкових доз препаратів для овуляції. Зазвичай захворювання проявляє себе перед перенесенням заплідненої яйцеклітини в порожнину матки, але нерідко і значно пізніше, в період розвитку ембріона.
Чим небезпечний синдром?

У звичайному стані в фолікулі яєчника визріває тільки одна яйцеклітина. При введенні ж спеціальних гормональних препаратів їх може бути до двадцяти. Це значно підвищує шанси жінки завагітніти. Але, в той же час, може мати негативні наслідки на наступних етапах розвитку вагітності.

Гіперстимуляція веде до утворення надлишкових доз естрадіолу, що провокує підвищене згортання крові, порушення проникності капілярів і судин. В результаті утворюються набряки. Описані симптоми сприяють погіршенню самопочуття жінки, на яку також впливає вагітність. І чим раніше пацієнтка помічає у себе подібні прояви, тим важче вони будуть протікати далі.
Група ризику

На сьогоднішній день однозначно передбачити настання негативних наслідків від введення гормонів для стимуляції яєчників неможливо. Тим не менш, існує деякі фактори, які можуть свідчити про схильність до синдрому. Гіперстимуляції більш схильні наступні типи жінок:

1. худі європейки зі світлим волоссям;
2. пацієнтки зі схильністю до алергічних реакцій в анамнезі;
3. дівчата, у яких спостерігається підвищений рівень гормону – естрадіолу в крові;
4. пацієнтки, які страждають полікістозом яєчників.

Крім того, це жінки, які пережили

1. підтримку лютеїнової фази введенням хоріонічного гонадотропіну людини;
2. проведення ЕКО по протоколу а-ГнРГ.

Симптоми гіперстимуляції яєчників

На початковій стадії захворювання відзначається тяжкість і болі внизу живота зразок менструальних, набряклість і більш часті сечовипускання. На наступному етапі можлива поява нудоти і блювоти, як наслідок погіршується апетит, спостерігається здуття живота і збільшення маси тіла. У критичних випадках з’являється задишка, порушується робота серця, скаче тиск і виражено збільшуються обсяги черевної порожнини. При цьому розміри яєчників також зростають, іноді до 25 см. Це відбувається внаслідок формування фолікулярних і лютеїнової кіст, а також набряклості. У критичних випадках захворювання може призвести до розриву кіст яєчників, перекрутка маткових придатків, позаматкової вагітності.
Лікування симптомів гіперстимуляціїяєчників

При легкій формі захворювання зазвичай спеціального медикаментозного лікування не потрібно. Достатньо лише трохи підкоригувати власний раціон харчування і спосіб життя.

1. Постарайтеся вживати якомога більше рідини (за винятком алкоголю).
2. Їжте відварне м’ясо, нежирну птицю, рибу, фрукти та овочі, а також горіхи.
3. Не перенапружуйтеся. Це відноситься як до фізичних навантажень, так і до емоційних.
4. Слідкуйте за набором ваги.

Більш важкі стадії лікуються в стаціонарі. Пацієнтці необхідний постійний контроль функцій дихання, роботи серцево – судинної системи, нирок, печінки, оцінка гематокриту, електролітного балансу (розміри живота, вага, діурез).

При необхідності лікування проводиться за допомогою медикаментозної терапії:

1. засобами, що знижують підвищену проникність капілярів;
2. препаратами, що попереджають утворення тромбів.

У важких випадках також призначають процедуру плазмаферезу, тобто, очищення крові поза тіла пацієнтки. Також, у разі внутрішнього крововиливу, можлива операція.
Профілактика захворювання

Знизити ризик гіперстимуляції яєчників можна завдяки грамотному підбору дозування гормонів під час процедури ЕКО і уважним спостереженням за пацієнткою після процедури. Важливу роль відіграє обізнаність самої жінки про здоров’я і можливі наслідки введення препаратів.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...