Вагітність – про все важливе для майбутніх мам

Симптоми і лікування бронхіту у дітей

Симптоми і лікування бронхіту у дітейЩо таке зима? Це свята, ялинка, мандарини, подарунки, санки, лижі і ковзани. Правда, для «везунчиків» це ще й соплі, кашель, температура, лікарі та ліки. У бронхітів канікул не буває, заробили – хворійте! Але нічого – головне знати, як швидко вилікуватися.

Бронхіт турбує батьків набагато сильніше, ніж нежить або, ГРВІ, – і це абсолютно справедливо. Згідно зі статистикою, захворювання органів дихання, зокрема, пневмонія (найчастіше ускладнення бронхіту), є основною причиною смерті малюків до 4-х років, і ніякі досягнення сучасної медицини на цей сумний факт поки вплинути не можуть. Але є й втішна інформація: бронхіт – поширена дитяча хвороба, і нерідко вона взагалі не вимагає спеціального лікування. Парадокс?

Справа в тому, що це захворювання потребує, перш за все, в розумному і грамотному підході – без «заліковування насмерть», але й без «саме пройде». Тому найкраще, що ви можете зробити для свого хворіючого малюка, – це знайти хорошого педіатра. Все інше – вже за обставинами. А тепер, підкресливши першорядність лікарського огляду і призначень у справі лікування бронхіту, перейдемо до теорії, яка допоможе краще зрозуміти логіку дій лікаря.

Що таке бронхіт

Дихальну систему людини схематично можна зобразити у вигляді перевернутого дерева. Від носа і гортані (це коріння нашого дерева) після вдоху повітря йде в трахею (стовбур), звідти – в два головних бронхи, лівий і правий (товсті гілки), з них – в середні і малі бронхи (гілки тонший), потім – у бронхіоли (зовсім маленькі прутики) і в альвеоли (нехай вони будуть листочками уявної рослини). Власне, бронхіт – це запалення бронхів, що супроводжується утворенням слизу (мокротиння). Слиз з носа дитина висморкує або ковтає, а мокроту – відкашлює. Кашель припиняється – тут і запаленню, швидше за все, кінець.

Бронхіт може бути інфекційним (вірусним, бактеріальним або вірусно-бактеріальних) або алергічним. Його також можуть спровокувати шкідливі речовини, які подразнюють ніжну тканину легенів (тютюновий дим, вугільний пил, вихлопні гази і т.д.). Аж ніяк не кожен бронхіт лікується антибіотиками – деякі його види вимагають зміни умов, в яких живе дитина, або, наприклад, використання протиалергійних засобів.

За тривалістю виділяють гострий бронхіт (він триває приблизно 10-21 день), рецидивуючий (малюк хворіє гострим бронхітом тричі на рік, а то й частіше), хронічний (тримісячні і більше бронхіти трапляються хоча б раз на рік протягом 2 років). Окремої згадки заслуговує бронхіоліт (запалення найдрібніших бронхів) – на це захворювання страждають переважно діти першого року життя.

Обструктивний бронхіт

Часто у дошкільнят зустрічається бронхіт з бронхо обструктивним синдромом, який зазвичай називають обструктивним бронхітом. Обструкція – це закупорка бронха. Ось, наприклад, при нежиті можуть бути закладені одна або обидві ніздрі – і в цьому випадку дитина дихає ротом. А якщо повністю або частково перекриті бронхи? Повітрю в цьому випадку практично неможливо потрапити в організм!

Обструкцію викликає поєднання кількох факторів, серед яких: спочатку вузький просвіт бронхів, масивний набряк слизової, який ще більше звужує цей просвіт, рясне виділення в’язкої і погано відходячого мокротиння і (у дітей старшого віку) бронхоспазм (додаткове звуження просвіту бронха). В результаті, замість того щоб вільно просуватися по «широкій магістралі», повітрю доводиться «протискуватися» через вузькі отвори. Все це супроводжується свистячими хрипами, які можна почути, приклавши вухо до грудної клітки малюка або просто присівши поруч з ним навпочіпки.

Якщо обструктивні бронхіти повторюються, необхідно проконсультуватися у пульмонолога або алерголога – це дозволить переконатися, що у малюка немає бронхіальної астми.

Бронхіт у дітей: симптоми

Майте на увазі: свистячі хрипи – відмінна риса саме обструктивного бронхіту. Найчастіше картина захворювання така: абсолютно здорова напередодні дитина раптом починає кашляти, з’являються соплі, у неї підскакує температура (до 38,5-39⁰С), кожен вдих-видих супроводжується бульканням та вологими хрипами (старші лікарі говорили: дихає, як шарманка), малюк стає млявим і слабеньким. Викликаний лікар прослуховує і обов’язково простукує пальцями грудну клітку дитини. Ці маніпуляції дають можливість по характерних звукам оцінити стан легеневої тканини і, можливо, запідозрити пневмонію або інші захворювання легенів. А потім ескулап говорить приблизно наступне:

Багато батьків бояться, що «кашель опуститься вниз». І даремно. Справа в тому, що кашель вниз не «опускається»! Кількість втягнутих і потім проковтнутих соплів не збільшує ризик виникнення бронхіту. Все залежить виключно від того, який саме вірус викликав ринофарингіт. Якщо цьому лиходієві легко і привільно живеться в клітинах бронхів, значить, буде бронхіт (медики кажуть: вірус стежки до легеневої тканини). Якщо ні – значить, справа обмежиться нежиттю.

Бронхіт може протікати і зовсім по-іншому. Замість «яскравого» початку – плавне, майже непомітне, підвищення температури до 37,5-37,7⁰С (іноді обходиться і без цього), замість гучного вологого кашлю – невиразне пирхання без мокротиння. Ці прояви характерні для атипового бронхіту, збудниками якого зазвичай є хламідії або мікоплазми. Втім, такі хвороби зустрічаються відносно рідко.

Бронхіт у дітей: причини

Стикаючись з черговим випадком бронхіту, лікар кожен раз змушений визначати природу захворювання – адже від цього залежить лікування. Найчастіше збудниками бронхіту є віруси – парагрип, аденовіруси, риносинтиціальні віруси, вірус кору і т.д. Біда в тому, що віруси буквально «відкривають дорогу» бактеріям, і в цьому випадку бронхіт, що починався як вірусний, досить швидко може стати вірусно-бактеріальним. При вірусних бронхітах антибіотики не потрібні, а от при бактеріальних ці препарати є основою терапії.

Відмінні риси вірусного бронхіту – прозора або жовтувата мокрота, невиражена інтоксикація (дитина, звичайно, виглядає хворою, проте не лежить без сил і від улюбленої їжі не відмовляється) і досить швидко «самозцілюється».

При бактеріальному бронхіті мокрота може бути гнійною, інтоксикація виражена сильно (слабкий, блідий і млявий малюк лежить пластом і відмовляється від їжі). Без лікування такий стан триває досить довго. Якщо на 3-4-й день хвороби зберігаються підвищена температура і погане самопочуття, а кашель залишається важким і надсадним, більшість лікарів рекомендують почати прийом антибіотиків.

Увага! Якщо у мокротинні помітні згустки гною або криваві «прожилки», необхідно терміново проконсультуватися у лікаря. Таким чином можуть дати про себе знати захворювання носоглотки або серйозні хвороби легенів.

Аналізи при бронхіті

Для діагностики захворювання існують різні обстеження. Дані загального аналізу крові (з пальця) дозволяють запідозрити вірусну або бактеріальну інфекцію. Рентген грудної клітки допомагає відрізнити бронхіт від пневмонії. Аналіз і посів мокротиння при хронічному або рецидивуючому бронхіті дає можливість точно впізнати збудника захворювання і виключити його алергічну природу.

Бронхіт у дітей: лікування

Для якнайшвидшого одужання необхідні:

Антибіотики, в свою чергу, далеко не завжди є обов’язковою умовою одужання. Лікарі рекомендують їх прийом тільки дітям до 4-6 місяців (крихітки нерідко страждають від бронхіолітів, і у них бронхіт часто ускладнюється пневмонією) і дітлахам будь-якого віку при підозрі на бактеріальний бронхіт. Всі ліки, як правило, вводяться перорально (через рот) або в інгаляціях, а внутрішньо м’язових ін’єкцій зазвичай не застосовують. Нетривалий курс антибіотикотерапії (5-7 днів в відповідних віку пацієнта дозах) не викликає синдрому дисбактеріозу. Тому при призначенні сучасного препарату не потрібно додаткового прийому засобів для печінки, кишечника або протигрибкових препаратів.

Ліки від кашлю для дітей

Відсутність антибіотиків батьки прийняти готові, але от «недостача» ліків «від кашлю» викликає море обурення: «Як же так?! Мій малюк так кашляє, а лікар нічого не виписав ?!»Проте педіатра можна зрозуміти: більшість діток з гострим вірусним або навіть бактеріальним бронхітом чудово обходяться без спеціальних препаратів від кашлю. Більш того, дітям до 2 років муколітики взагалі не рекомендуються: слабкі м’язи грудної клітки часто не можуть «викашляти» велику кількість слизу, і легені перетворюються на «болото».

Ліки «від кашлю» дійсно потрібні:

При бронхітах широко використовуються інгаляції – з фізіологічним розчином, з мінеральною водою, з ефірними маслами або зі спеціальними засобами. Вид інгалятора (паровий, масляний, небулайзер) і препарат вибере лікар, а мамам – і особливо бабусям! – Слід міцно-міцно запам’ятати: інгаляції з використанням окропу і кухонного начиння (каструлі, чайника і т.д.) неприпустимі! Користі від них небагато, а ризик серйозного опіку дуже великий.

Бронхіт у дитини: лікування народними засобами

Лікування бронхітів рідко обходиться без народних «відволікаючих» процедур. Розтирання і гірчичники вимагають великої обережності. Справа в тому, що через бронхіт алергічна готовність легеневої тканини збільшується – і малюк може видати важку реакцію на абсолютно звичайний хвойний екстракт або суху гірчицю. Але печену цибулину і ведмежий/борсуковий жир сміливо можна використовувати для розтирань, медові «коржики» з капустяним листом – вже з оглядкою, а пахучі мазі або олії – з крайньою обережністю! Для ножних ванн з гірчицею використовують воду з температурою 36-40⁰С: надмірно гаряча вода руйнує всі корисні речовини.

Увага! Саморобні гірчичники можуть спровокувати сильний опік шкіри. Банки дошкільнятам взагалі не ставлять.

Це повинна знати кожна мама

Основа лікування бронхіту – правильний режим і рясне пиття. Ліки (антибіотики, препарати від кашлю) призначаються строго індивідуально. Не напихайте свого малюка «хімією» тільки тому, що «Марусиному допомогло, і моєму допоможе»! «Відволікаючі і заспокійливі» процедури застосовуються тільки в тому випадку, якщо вони не завдають дискомфорту маленькому пацієнтові.

Профілактика бронхіту – це насамперед:

Виконуючи ці нескладні поради ви ніколи не будете задумуватися як лікувати бронхіт у дитини, а малюк буде здоровим і життєрадісним.

Exit mobile version