Шляхи виховання чесності та правдивості

Шляхи виховання чесності та правдивостіВиховання чесності в дитині – складне, але необхідне завдання. Незважаючи на розмитість сучасних уявлень про мораль і моральність, чесність – це якір, який утримує нас від поганих вчинків і те, без чого складно уявити відносини в родині.

Дитина, як губка, вбирає все, що бачить навколо себе з малих років, тому найголовніший шлях виховання чесності – це особистий приклад. Правила виховання, які допоможуть виховати в дитині цю якість, не допоможуть, якщо в сім’ї панує атмосфера брехні або ж дитина бачить, що батьки кажуть про чесність, а самі не дотримуються цього. Тому запам’ятайте головне правило – завжди залишайтеся прикладом чесності для своєї дитини. Начніть з цього, і тоді все інше стане набагато простіше. Маленька дитина не розуміє того, що існує брехня на благо або ж необхідне замовчування, тому до певного віку вкрай небажано, щоб ви брехали або ж стало відомо про ваші невеликі грішки. Ніколи не брешіть у присутності дитини.

У вихованні важливо довіряти своїй дитині. Якщо, кажучи правду, вона стикається з обвинуваченням у брехні, то незабаром може виникнути нерозуміння того, навіщо говорити правду, якщо ніхто в неї не вірить, а кожне слово піддається сумніву. Цю ситуацію дуже добре описав відомий дитячий письменник Дж. Родарі, книги якого, до речі, можуть допомогти батькам пояснити дітям багато складних на перший погляд речей в простій і захоплюючій формі. Не можна закладати в дитині негативну модель поведінки, в майбутньому це може принести одну лише шкоду.

Регулярно спілкуйтеся зі своєю дитиною на теми важливості правди і чесності, розповідайте цікаві й повчальні історії, пропонуйте прочитати книги, де ці моральні теми висвітлені в простій і доступній для дитячого розуміння формі. При цьому важливо не перегнути палицю і не стати моралізатором, діти дуже тонко відчувають фальш. З віком можна ускладнювати теми бесід і починати пояснювати, що брехня завжди буде існувати, але важливі мотиви, шкоди, наслідків наших слів і те, як легко зруйнувати довіру навіть найменшої і нешкідливою на перший погляд брехнею.

При спілкуванні з дитиною не можна влаштовувати допитів, які можна розцінити як недовіру і сумнів у її правдивості. Це також прояв неповаги, яке дитині буде складно пробачити. Це зовсім не означає, що все, що говорить дитина потрібно приймати беззастережно за правду, але будь-яка підозра повинна бути вимовлена в коректній і поважній формі, і тільки тоді, коли ви дійсно бачите докази брехні.

Хороший метод – винагорода за чесність. Такою винагородою може бути похвала, прояв радості, або ж просто підтримка її мужності сказати правду. Тут є одна тонкість, про яку часто забувають недосвідчені батьки. Діти люблять похвалу і заохочення, тому важливо, щоб вони були чесними не заради того, щоб їх отримати, а розуміли, що хороші і правильні вчинки потрібно робити, тому що вони правильні, а не тому що за них буде нагорода. Адже в майбутньому за чесність вони не завжди отримають винагороду. Не варто також заохочувати за чесність матеріально – це може виробити в дитини звичку отримувати блага за свої дії і змістити її моральні орієнтири.

Виховання – це процес взаємного спілкування і цілком можливо, що намагаючись зробити краще свою дитину, ви й самі багато чого переосмислите у своєму житті і станете краще. Що ж, це не так уже й погано, чи не так?

Поділитися в...

Вас може зацікавити...