• Без категорії

ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ У ДІТЕЙ: ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ І ЯК З НИМИ БОРОТИСЯ

Що робити, якщо дитина гризе нігті або колупається в носі? Чи потрібно карати малюка за шкідливі звички? Як знайти причину цих проблем і допомогти дитині від них позбутися.

Кожна мама виховує кращу у світі дитину. Однак навіть у найкращих дітей часом з’являються шкідливі звички. Мова не про куріння, нецензурну лексику або крадіжки. Зараз ми говоримо про такі дитячі «забави» як смоктання пальця, колупання в носі і оніхофагія (або просто гризіння нігтів). Зазвичай вони вводять батьків у паніку і тривожний стан «треба щось робити», адже не дай боже, звичка залишиться з малюком на все життя. Чи так це? Про що сигналізує нам шкідлива звичка дитини і чи потрібно з нею боротися? Розбираємося в нашому матеріалі.

Дитина смокче палець

Часто така звичка виробляється в дітей у віці 1-2 років. Великий палець приходить на зміну сосці або маминим грудям, від яких дитину не так давно відлучили. У цій ситуації все зрозуміло: смоктання пальця виступає як механізм компенсації рефлексу, від якого малюк ще не встиг позбутися. Чи варто бити паніку, мазати дитині руки перцем, бинтувати пальці або заклеювати їх лейкопластиром? Психологи кажуть, що в цьому випадку ви тільки піднімете градус тривожності, і дитина почне шукати з неї вихід іншими способами.

Спробуйте на якийсь час забути про цю шкідливу звичку, і збільште кількість тілесного контакту з дитиною. Беріть її на руки, обіймайте, гладьте по голові і тримайте за руку в будь-яку зручну хвилину. У спокійний час (наприклад, коли малюк лягає спати) проводьте з ним якомога більше часу. Припустимо «зайняти руки» дитини якийсь приємною на дотик іграшкою.

Як тільки тактильного контакту і тепла від мами буде в надлишку, звичка смоктати палець піде сама собою. Головне, не акцентувати на цьому увагу, не висмикувати пальці з рота дитини і не робити ніяких дій, які змусять її відчувати себе винуватою за цю, взагалі, фізіологічну потребу.

Буває і так, що відлучення малюка від грудей і соски пройшло досить благополучно, а звичка смоктати палець з’явилася у дитини кілька місяців по тому. Це означає, що дитина відчуває себе незахищеною і на підсвідомості знову прагне повернутися в минулий період.

Проаналізуйте, що могло стати причиною для такого стану малюка? Може, після відлучення від грудей ви стали проводити з ним менше часу? А може, смоктання пальця збіглося за часом з походом в дитячий сад або іншою стресовою ситуацією в житті малюка? «Лікування» в цьому випадку буде таким же, як в першій ситуації: як можна більше тактильного контакту для того, щоб дитина відчула себе в безпеці і під вашим захистом.

Дитина гризе нігті

Ця звичка характерна для старших діток (частіше дошкільного та молодшого шкільного віку) і тягне за собою цілу купу проблем зі здоров’ям. Мало того, що оніхофагія (так по науковому називається гризіння нігтів) руйнує нігтьову пластину, і в майбутньому у дитини може розвинутися такий діагноз, як патологічне вростання нігтя. Дитина гризе нігті і «об’їдає» кутикулу несвідомо, так що ні про яку гігієну в цьому випадку не може бути й мови. Тому для «гризунів» характерні хвороби шлунково-кишкового тракту, а також проблеми з кишковими паразитами.

Бити по руках, кричати і лякати глистами в цьому випадку марно. Повторимо, що ця звичка сидить на підсвідомому рівні і більше нагадує рефлекс. Пред’являючи вам свої обгризені нігті, дитина найчастіше навіть не згадає, коли і в якій ситуації вона займалася цією нехорошою справою. Тому збираємо всі нерви в грудку і запасаємося терпінням: оскільки малюк не може пояснити, чому він гризе нігті, вам доведеться це з’ясувати самостійно.

Корінь оніхофагії – все той же смоктальний рефлекс, а причина її виникнення – тривожність. В силу якихось обставин, тривоги в житті вашої дитини стало занадто багато. Спробуйте зрозуміти, що стало спусковим гачком для такого «відкату в дитинство». Може, дитина стала свідком вашої з чоловіком сварки, у неї проблеми з адаптацією в садку чи школі, складності з навчанням, конфлікти з однолітками? Іноді знайти витоки тривожності допомагає психолог: немає нічого поганого в тому, щоб прийти з малюком на кілька консультацій. Тільки боже вас збав сказати дитині «Зараз ми йдемо до тітки, яка відучить тебе гризти нігті».

Якщо ви хочете вирішити проблему гризіння нігтів самостійно, не акцентуйте на ній увагу дитини. Пошукайте витоки тривоги і допоможіть їй з ними впоратися. Якщо це скандали в сім’ї, перестаньте сваритися з чоловіком на очах у дитини. Якщо велике навантаження в школі – вчіть уроки разом. Якщо конфлікти з однолітками – поговоріть з вихователем або класним керівником, поясніть проблему і попросіть підтримки. Також допомагає спільне проведення часу і заняття з дитиною улюбленою справою.

Дитина колупається в носі

Цій звичці «всі віки покірні»: розвинутися вона може як у малюків, так і у молодших школярів. Погана новина: колупання в носі може стати причиною проблем зі здоров’ям – наприклад, частих вірусних та бактеріальних інфекцій верхніх дихальних шляхів. Хороша новина: головна причина появи цієї звички легко знаходиться і легко усувається.

Слизова оболонка носа дуже чуйно реагує на всі зміни зовнішнього середовища. Тому слизові виділення з носа (які в невеликій кількості там є завжди) часто засихають, утворюючи в ніздрях неприємні скоринки. Вони заважають вільному диханню, і малюк намагається їх отримати доступним йому способом – за допомогою пальця. Якщо ви регулярно будете проводити туалет носа, і навчитеь цьому дитину, необхідність колупатися там пальцями відпаде сама собою.

У рідкісних випадках рінотіллексоманія (саме так в психології називається людська звичка витягати з ніздрів засохлий носовий слиз пальцем) може бути ознакою нервового розладу. Психологи кажуть, що вона може вказувати на СДУГ (синдром дефіциту уваги і гіперактивності у дітей). Однак виявляється це не поодинокими колупання в носі перед телевізором, а нав’язливим роздряпування слизової. Якщо ви помітили у дитини надмірну активність по відношенню до свого носа, є сенс звернутися до фахівця.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...