• Без категорії

Що таке Вальдорфська педагогіка: плюси і мінуси

педагогікаОднією з найпопулярніших тем для молодих мам є дошкільний розвиток дитини. Існує величезна кількість найрізноманітніших систем розвитку домінантних якостей дитини, методик виховання і навіть вирощування геніїв. Гідне місце серед них займає Вальдорфська педагогіка, яка не всім вселяє довіру. Вона заснована на наданні дитині повної свободи від системного навчання, засобів масової інформації, кіноіндустрії та необхідності проявляти агресію.

Цілі Вальдорфскої педагогіки

Найбільш вираженою і досяжною метою школи імені Рудольфа Штайнера є виховання в дітях позитивних емоцій і прагнення до мистецтва. Будь-яка праця, від малювання аквареллю до ліплення з глини і алебастру, цінується вихователями цієї системи.

Дітей ніколи не лають і не хвалять. Ніхто не має права вказувати їм, добре чи погано вони роблять. Можливо, у художника зі світовим ім’ям були більш акуратні картини, але дитина не повинна відчувати ні гордості, ні сорому за свої творіння.

Замість оціночних понять за системою “добре-погано” вихователями підкреслюється унікальність того чи іншого явища. У першу чергу, діти починають вважати унікальними себе, а потім – і всіх оточуючих їх людей. Їм твердо підноситься цілком християнська ідеологія: стався до оточуючих так, як ти хочеш, щоб поставилися до тебе.

Ця добра, навіть трохи пасторальна дошкільна виховна група, звичайно ж, має своїх вірних прихильників і послідовників. Однак і противники у педагогічної системи Вальдорф знаходяться, і доводи вони приводять найсерйозніші.

Невідповідність часу

Проблема полягає в тому, що Вальдорфська педагогіка абсолютно не дає дитині уявлення про зовнішній світ і про точні науки. Навчаний цілком уявляє, що таке машина, але він не знає і не може знати, чому вона їде. Точні науки, необхідні для отримання технічних спеціальностей в дорослому житті, незаслужено обходяться прихильниками цієї системи стороною.

Атмосфера довіри і згуртованості, викликана унікальністю групи дошкільної підготовки за цією системою, теж має свій мінус. У початкову школу приходять діти, які ніколи про вальдорфську педагогіку і не чув, – зате які дивилися телевізор і вже брали участь у бійках з дворовими хлопцями та друзями по дитячому саду. У підсумку навчанав добрій, неконфліктній системі дитина відразу ж виявляється в невигідному становищі: вона не зможе ніяким чином дати відсіч можливим кривдникам, які можуть почати оскаржувати її популярність (за рахунок вихованої товариськості) в класі.

Зазвичай батькам радять через це віддавати дітей після дошкільної групи до школи, в якій навчання відбувається теж по системі Вальдорфської педагогіки. Природно, школа теж не підготує дитину до реального життя, виховуючи з неї творчу особистість. У підсумку з творчої дитини виросте вічно інфантильна, страждаюча від своєї унікальності людина, яка, можливо, ніколи й не прославиться своїми творіннями або просто перестане отримувати від своєї творчості задоволення (такі випадки вже зустрічалися і були задокументовані).

З цієї причини дітей краще не віддавати подібним вихователям. Пристосованість до життя важливіша розвинених творчих нахилів: лише вона допоможе дитині досягти в житті не досягнутих батьками висот, щоб та, у свій час, подбала і про своїх батьків, з вдячністю згадавши мудрість їх вибору.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...