• Без категорії

Що таке пуповинна кров і де її зберігають

Що таке пуповинна кров і де її зберігають

Пуповина виконує важливу роль в розвитку дитини. Саме пуповинна кров, проходячи по судинах пуповини, забезпечує майбутнього малюка киснем і необхідними живильними речовинами. Крім того, пуповинна кров містять більше 60 видів біологічно активних речовин, фетальних чинників зростання і що найголовніше – стовбурові клітини різних видів у високій концентрації.

Після народження малюка лікар перерізує пуповину, в якій залишається деяка кількість крові, як правило, близько 50-150 мл. І саме ця пуповинна кров, завдяки наявності в ній стовбурових клітин, стає цінним субстратом для лікування більше 100 захворювань.

Ера практичного застосування пуповинної крові в медицині була почата в 1988 році у Франції, і на сьогоднішній день в світі виконано більше 20 000 трансплантацій пуповинної крові.

Зарубіжні лікарі називають пуповинну кров рідким золотом медицини, вчені – найбільшою історією успіху у сфері клітинних технологій. І якщо раніше пуповинна кров разом з пуповиною утилізувала зразу ж після пологів, то сьогодні батьки у всьому світі все частіше і частіше зберігають стовбурові клітини пуповинної крові, щоб забезпечити персональний запас для свого малюка.

Що таке стовбурові клітини

Стовбурові клітини – це першооснова життя, перші незрілі клітини, здатні до самооновленя і розвитку в різні тканини організму. Саме стовбурові клітини дають початок всьому людському організму.

Стовбурові клітини містяться у всіх тканинах і органах на всіх етапах життя людини – як до, так і після його народження. Проте, кількість і якість їх неоднакова – чим молодше людина, тим більше в його організмі таких клітин і тим сильніша їх здібність до диференціації. Найбільший запас стовбурових клітин в організмі новонароджених. Впродовж життя він постійно витрачається в боротьбі з інфекціями, хворобами, травмами і негативним впливом навколишнього середовища – неминучими чинниками сучасного життя. Сьогодні в медицині однієї з причин старіння людини називають саме скорочення кількості стовбурових клітин з роками.

Джерела отримання стовбурових клітин:

У найбільшій концентрації стовбурові клітини містяться в:

  • Пуповинній крові
  • Кістковому мозку
  • Периферичній крові
  • Активність

Стовбурові клітини пуповинної крові набагато молодші за однотипні клітини кісткового мозку, оскільки вони збережені на самому початку життя. Протягом свого життя людина старіє і піддається дії несприятливих чинників зовнішнього середовища – перенесеним захворюванням, неправильному харчуванню, малорухливому способу життя і ін. Ця ж дія відображається і на властивостях стовбурових клітин в нашому організмі. Стовбурові клітини пуповинної крові збирають на найранішому етапі життя людини, що і визначає їх вищу здатність ділитися і перетворюватися на потрібні організму клітини. Ця здатність і робить лікування стовбурними клітинами настільки ефективним.

Безпека

Збір пуповинної крові – абсолютно проста і безболісна процедура, яка не представляє ризику для здоров’я матері і дитини. В той же час, для отримання кісткового мозку потрібна двогодинна операція під загальним наркозом, яка, як і будь-яка інша операція, завжди спричиняє за собою ризик дихальних і серцево-судинних розладів.

Сумісність

Власні стовбурові клітини пуповинної крові на 100% підходять дитині і з 25%-ою вірогідністю вони підійдуть його братам і сестрам, а, можливо, і близьким родичам.

В той же час, вірогідність того, що буде знайдений сумісний донорський зразок стовбурових клітин, складає від 1:1000 до 1: 1000 000.

Доступність

Стовбурові клітини пуповинної крові при наднизьких температурах (-196°С) зберігають функціональну активність тривалий час і можуть бути вилучені на першу вимогу власника. Підготовка до видачі власного зразка займає менш одного дня, тоді як пошук донорського зразка триває місяці, а іноді і роки.

Економічність

Вартість збору, виділення і зберігання власних стовбурових клітин пуповинної крові протягом всього життя як мінімум в 10 разів менше вартості донорського зразка стовбурових клітин кісткового мозку.

Стовбурові клітини в даний час вкиористовуються в  лікуванні більш ніж ста захворювань.

Банки пуповинної крові

Історія індивідуального банкування пуповинній крові бере свій початок з 1992 року в США, коли професор Девід Харрісс про всяк випадок заморозив пуповинну кров свого сина, тим самим давши початок ері довгострокового кріозберігання пуповинної крові в медицині. За минулий з тих пір час, в світі засноване і успішно функціонує більше 200 банків пуповинної крові, а Девід Харрісс сьогодні очолює найбільший з них.

Можливість збереження стовбурових клітин пуповинної крові як своєрідного резерву здоров’я дістане завдяки відкриттю ученими технології тривалого зберігання біоматеріалу в рідкому азоті при наднизьких температурах. Доведено, що в умовах температурного режиму -196°С, стовбурові клітини пуповинної крові можливо зберігати нескінченно довго без втрати їх біологічних властивостей. Цей метод і ліг в основу кріозберігання зразків стовбурових клітин в спеціальних ємностях, наднизька температура в яких забезпечується подачею рідкого азоту.

Сьогодні в світі існують приватні банки по зберіганню стовбурових клітин, що персоналізується, і, так звані, публічні банки.

Публічні банки пуповинної крові – це державні донорські банки, пуповина з яких може бути застосована будь-якому пацієнту, який потребує трансплантації стовбурових клітин і має імунологічну сумісність з одним із зразків банку. Держава не тільки фінансує роботу подібних банків, а і всіляко пропагує серед породіль добродійне донорство, тобто передачу пуповинної крові своїх малюків, зібрану при народженні в загальне користування. Державні банки пуповинної крові створені, наприклад, в таких країнах, як США, Канада, Німеччина, Іспанія, Хорватія, Японія, Китай, Корея.

У приватних банках пуповинної крові, які по кількості в світі значно переважають, батьки мають нагоду персоніфікувано зберігати стовбурові клітини своїх малюків як своєрідну медичну страховку. Зберігання такого особистого депозиту сім’ї – послуга платна. Наприклад, в Україні з 2005 року існує можливість персонального зберігання стовбурових клітин пуповинної крові свого малюка в Сімейному банку пуповинної крові Гемафонд. Вартість послуги без зберігання складає 5 800 грн., а вартість 1-го року зберігання – 100 євро.

 

Поділитися в...

Вас може зацікавити...