Що таке перехідний вік

Що таке перехідної вікНе дарма до підлітків застосовують слово важкий. Дійсно, наступає момент, коли наші милі діти перетворюються в якихось інших, незговірливих, образливих і запальних, у всьому нам суперечливих. Іноді здається – незнайомих. Їм і самим важко пристосуватися до себе нових.

Біологічні передумови

Давай подивимося, як це відбувається у наших найближчих біологічних родичів – вищих приматів. Часто таке порівняння допомагає розібратися у витоках багатьох людських проблем. Адже як би не хотілося нам думати інакше, закони біології діють і на нас. Не дивлячись на всю нашу розумність, інстинкти ніхто не відміняв. І в нашій поведінці дуже багато інстинктивного, хоч ми і прагнемо знайти нашим вчинкам раціональні пояснення.

Коли дитинчата інших приматів (а людина відноситься до приматів) досягають статевої зрілості, вони вже фактично готові до дорослого життя. І вони покидають батьківську сім’ю. Адже не може ж бути в одній сім’ї два самці, батько і дорослий син. У них неодмінно виникає ворожість. Причому ця ворожість абсолютно необхідна саме для того, щоб підштовхнути нащадка, що виріс, до відходу з батьківської сім’ї і початку самостійного життя.

Те ж відбувається і в людській сім’ї, коли в ній з’являється ще один дорослий чоловік або жінка. Інстинктивно, неусвідомлено з батьком однієї з ним підлоги виникає конкуренція, а з конкурентом неминучі конфлікти. З батьком протилежної підлоги з’являється сексуальна привабливість. І оскільки така сексуальна привабливість між батьком і дитиною заборонена і неусвідомлена, починає працювати, так само неусвідомлено, захисний механізм у вигляді конфліктної поведінки.

Крім того, незалежно від підлоги ми просто знаходимо на своїй території ще однієї дорослої людини. І ця людина поводиться на нашій законній території не як гість, а як господар, він вимагає окрему кімнату, та ще і просить без стукоту не входити. Його інстинкт вимагає своєї території, а наш з обуренням кидається нам на допомогу, примушуючи захищати від посягань власну територію.

Хоча і неприємно думати про наші відносини з дітьми таким чином, але краще нашу біологічну природу враховувати і контролювати, ніж по незнанню віддати їй повне управління.

Соціальні передумови

З погляду біології дитинча, що виросло, повинне б покинути сім’ю. З соціальної точки зору твоя дитина, що підросла, не дивлячись на вуса, що пробиваються, або груди, що з’являються, ще дитина в тому значенні, що має дуже мало життєвого досвіду для того, щоб жити самостійно і вважатися дорослим.

Так проявляє себе конфлікт між нашим біологічним і соціальним існуванням.

Ця проблема важких підлітків – результат складного сучасного соціального життя. Адже в середні століття і людина в підлітковому віці вже вважалася цілком дорослою. Міг працювати, воювати і заводити сім’ю.

У сучасної людини дуже довге дитинство. На освоєння величезного масиву необхідних в соціумі знань і умінь потрібен великий час. Добре, якщо до двадцяти п’яти діти закінчать навчання і зможуть містити себе і свою сім’ю.

Ось і виходить, що все біологічне говорить нам, що це доросла людина, його тіло виробляє гормони і виділяє феромони як у дорослого, і в той же час, ми чудово розуміємо, що це ще дитина, не готова до самостійного життя.

Хто винуватий?

Коли виникають конфлікти і напруженість у відносинах з дитиною, багато батьків схильне обвинувачувати в цьому себе або дитину. Звичайно, кожен недосконалий, і, напевно, щось міг би зробити краще.

В той же час потрібно пам’ятати, що дитина проходить необхідний етап дорослішання. Цей етап важкий. І для нього і для батьків. Але він неминуче пройде. І ви зможете знову налагодити дружні відносини.

Можна провести аналогію з прорізання зубів. Цей етап дорослішання теж нерідко відбувається болісно для дитини, яка погано себе відчуває в цей період, і для батьків, яких він переводить своїм ниттям і капризами. Та і зуби, що прорізалися, травмують груди годуючої матері.

Але жодна мати не захоче, щоб у її дитини не було зубів! Мати розуміє, що потрібно в міру можливості полегшувати дитині страждання, набратися терпіння і чекати. Все саме пройде.

Що робити?

Чекати коли все саме пройде з підлітком зовсім не так просто. І період набагато довше. І причини зовсім не такі очевидні, як із зубами.

Що ж робити?

1. Підтримувати власну позитивну самооцінку як батька. Те, що відбувається – не твоя вина. Це просто закон природи.

2. Поважати необхідність дитини психологічно відділитися від тебе. Йому це необхідне, щоб вирости повноцінним дорослим.

3. Давати дитині більше свободи, інакше він все одно спробує узяти її силою. Давши цю свободу сама, ти збережеш більш дружні і поважні відносини.

4. Поступово віддавати дитині контроль над все великими сферами його життя. Йому необхідно вчитися на власному досвіді і помилках. Врешті-решт, оптимально, якщо ти зможеш втручатися в його життя, тільки коли запідозрите загрозу його життя і здоров’ю.

5. Оберігати власні психологічні межі – не йому давати сідати собі на шию. Раз у дитини є своя територія, ти теж маєте право на свою.

6. У підлітковому віці для дитини основною референтною групою (тієї, чия думка для нього важлива) стають не батьки, а інші підлітки і чужі дорослі, від яких у нього немає причин відділятися. Тому буде набагато корисніше, якщо ти забезпечиш дитині хороше оточення, в якому легко вчитися корисним навикам, ніж сама діятимеш напряму. Це можна оргнізувати під час якихось ігор, типу пейнтбол.

7. Великі допомоги може надати участь дитини в тренінгової групі, де він знаходиться серед однолітків і вчиться в ігровій формі під керівництвом досвідчених психологів. Там дитина може освоїти необхідні навики і вирішити багато психологічних проблем.

8.И нарешті, пам’ятай, що важкий вік пройде, і ваші добрі відносини повернуться. Треба тільки набратися терпіння і допомогти дитині пройти цей період.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...