• Без категорії

Що таке перейми?

Що таке перейми? Перейми – це мимовільні регулярні скорочення матки, які забезпечують згладжування і розкриття шийки матки, допомагають дитині просуватися по родових шляхах, а в кінці пологів забезпечують відділення посліду і профілактику маткової кровотечі. Разом з потугами перейми відносяться до родових виганяючих дитину сил.

Починаються перейми з невеликих болів, що тягнуть, внизу живота і в стегнах, які з перебігом пологів посилюються і стають тривалістю не менше 40 секунд, з періодичністю 1,5-2 хвилини. Спочатку перейми короткі, по 10-15 секунд, повторюються регулярно через 5-7 хвилин. При появі не менше трьох сутичок за десять хвилин, говорять про регулярну пологову діяльність, що означає час для приїзду в пологовий будинок.

Характеристика сутичок в кожному періоді пологів

Перший період пологів або період сутичок, найтриваліший, продовжується 8-10 годин у повторнородящих і 10-12 годин у першородящих жінок. Цей період ділиться на три фази: латентну, активну і перехідну.

Латентна фаза (початкова) продовжується 7-8 годин, тривалість сутичок 30-45 секунд, а періодичність сутичок 4-5 хвилин. Латентна фаза тривала і розкриття шийки матки відбувається до 3-4 сантиметрів.

Активна фаза за тривалістю складає 3-5 годин, тривалість сутичок збільшується до 60 секунд, періодичність сутичок зменшується до 2-4 хвилин. Шийка матки розкривається від 4 до 8 сантиметрів.

Перехідна фаза – це повне відкриття шийки матки (10-12 сантиметрів), триває 0,5-1,5 години, періодичність сутичок скорочується до 0,5-1 хвилин, а сама сутичка збільшується до 70-90 секунд.

При повному розкритті шийки матки і опущенні головки на тазове дно починається другий період пологів.

Другий період пологів або період вигнання плоду, найвідповідальніший і важчий. В цей час у породіллі з’являються потуги – сильне бажання виштовхнути дитину. Потуги виникають за рахунок скорочення м’язів черевного преса і діафрагми. Періодичність сутичок в цей період декілька збільшується (1,5-2 хвилини), а тривалість їх зменшується (45-60 секунд).

Третій період – це послідовий період. Протягом нього відбувається народження посліду (плаценти) і спазмування судин на місці плацентарного майданчика для зупинки кровотечі. Перейми в послідовому періоді короткі, до 20-35 секунд, періодичність їх 2-3 хвилини, а тривалість самого періоду складає приблизно 30 хвилин.

Що впливає на періодичність, інтенсивність і тривалість сутичок

Перейми виникають мимовільно, незалежно від бажання породіллі, але на їх перебіг впливають багато чинників:

аномалії родових сил (слабкість пологової діяльності або, наприклад дискоординація родових сил);

готовність шийки матки до пологів (укорочення, розм’якшення і згладжування шийки в кінці вагітності);

розміри плоду (крупний або, навпаки, маленький плід можуть викликати аномалії родових сил);

розміри тазу (при вузькому тазі також може порушуватися динаміка пологів);

перші або повторні пологи, частота пологів і проміжок між ними;

поведінка породіллі (активні рухи, такі як ходіння, підсилюють перейми);

положення породіллі в ліжку під час сутичок (для підвищення ефективності сутичок рекомендується лежати на тому боку, до якого прилягає спинка дитини);

виливання навколоплідних вод (раннє відходження вод, до розкриття шийки матки в 6-8 сантиметрів, може зменшувати тривалість сутичок і збільшувати їх тривалість).

Пам’ятайте, що підрахунок періодичності сутичок потрібно починати ще вдома, щоб не пропустити активну фазу пологів і не спізнитися в пологовий будинок.

Це можна робити самій жінці або попросити чоловіка, з обов’язковим записом всіх даних. Починати відлік слід з самого початку перейми, навіть якщо біль здається слабким, або визначати початок перейми з моменту напруги матки.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...