• Без категорії

Що потрібно знати про плаценту і навколоплідні води

Що потрібно знати про плаценту і навколоплідні водиМіцна незрима нитка назавжди пов’язує матір з своїм малюком. Коли ж відбувається це об’єднання? Яка сила зв’язує їх один з одним?

Розглянемо фізіологічні аспекти цього явища.

Вже через тиждень з моменту запліднення яйцеклітина, що підросла і нагадує міхур розміром з вишню, спускається з маткової труби і потрапляє в матку. Там вона імплантується (прикріпляється) до стінки матки, до цього часу остання перетворилася на рихлу "перину". Зовнішні клітини міхура вростають, подібно корінню, в слизисту оболонку, що змінилася. Усередині цих розгалужень утворюються дрібні кровоносні судини, які живитимуть малюка, що розвивається, до моменту пологів. Одночасно з цим формуються навколоплідний міхур і пуповина.

Навколоплідний міхур (амніон або водна оболонка) є замкнутим мішком, в якому знаходиться плід, оточений навколоплідними водами. Хоча амніон досить тонка оболонка, він має складну будову і функції. Саме він бере безпосередню участь у виробленні і обміні навколоплідних вод. Навколоплідні оболонки є своєрідним бар’єром на шляху розповсюдження інфекції, яка може потрапити в порожнину матки з піхви матері.

Навколоплідні води іншими словами можна назвати "живою водою". Маючи унікальний склад, вони оточують плід впродовж всієї вагітності, забезпечуючи обмін речовин, захисну функцію, оберігаючи малюка від зовнішньої механічної дії (поштовхів, ударів), в пологах виконуючи роль гідравлічного клину, сприяючого розкриттю шийки матки. Склад навколоплідних вод протягом вагітності міняється. На ранніх термінах нагадує плазму крові матері. Розвиваючись, плід активно ворушиться, скоює дихальні рухи, смокче пальчик, заковтує навколоплідні води… Починають самостійно працювати його нирки, виробляючи сечу – саме вона і є основним складником навколоплідних вод в останні місяці вагітності.

По хімічному складу в навколоплідних водах визначаються білки, вуглеводи, електроліти, вітаміни, гормони, біологічно активні речовини і т.д. Окрім цього, там виявляються лущення з шкіри плоду клітини, пушкове волосся, секрети сальних залоз, крапельки жиру і т.д. Якщо в 10 тижнів об’єм вод складає всього 30 мл, то до 38 тижнів збільшується в нормі до 1-1,5 л. При переношуванні, різних ускладненнях і захворюваннях в період вагітності кількість вод може збільшитися або зменшитися. Це служить сигналом лікарю провести додаткове обстеження, а у разі потреби – і лікування вагітної.

Плацента (дитяче місце) – найважливіший орган, завдяки якому відбувається харчування, дихання і виділення відпрацьованих речовин малюка. Не можна не відзначити, що саме вона перешкоджає попаданню шкідливих хімічних речовин і хвороботворних мікроорганізмів з організму матері в кров плоду. Цю захисну функцію називають "плацентарним бар’єром". Зовні плацента нагадує товстий і круглий коржик. Звідси і її назва, що означає в перекладі з грецького "коржик". У нормі до кінця вагітності плацента в діаметрі досягає 15-18см, в товщину – 2-3см, вага близько 500-600 р.

Вона має дуже складну будову і складається з величезної кількості так званих ворсин, усередині яких по різних судинах, не змішуючись, тече материнська кров і кров плоду. З маминої крові кисень і живильні речовини потрапляють до малюка. А він, у свою чергу, віддає вуглекислоту і продукти обміну, підлягаючі виведенню з організму. Крім всіх перерахованих функцій плацента ще і суперлабораторія, що виробляє близько 15 гормонів, основна задача яких – збереження і нормальне прогресування вагітності.

Пуповина (пупковий канатик) сполучає тіло дитини з плацентою і зовні нагадує шнур. По її кровоносних судинах – 2 артеріях і одній вені – кров тече від плоду до плаценти і назад. Довжина пуповини до моменту пологів складає близько 50-60 см, 1,5см в діаметрі.

Плацента, пуповина і навколоплідні оболонки складають послід, який покидає материнське тіло після народження дитини.

Інформація знімає напругу, яка може виникати в непростий період вагітності. Приємно не тільки відчувати малюка в собі, але і розуміти, як мама і дитинча фізіологічно зв’язані.

Джерело: karapuz.kz

————–

У Європейській федерації американського футболу (ЕФАФ) складається 16 країн, включаючи Росію. У числі найбільш значущих турнірів – чемпіонат Європи серед збірних команд, «Евробоул», що розігрується між клубами-переможцями (і віце-чемпіонами) національних першостей, і Кубок ЕФАФ – аналог Кубка УЄФА (див. ФУТБОЛ). В Європі діє також NFL Europe, в яку входить 6 клубів з різних країн.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...