Сеча при вагітності. Питання та відповіді

Сеча при вагітностіАналіз сечі є основним для вагітних. За цим суворо стежать і просять кожну майбутню маму робити цей аналіз регулярно. Результат аналізу дуже інформативний і дозволяє швидко помітити якісь порушення, а при необхідності призначити додаткові методи діагностики. Запитаємо про це лікаря гінеколога.

Питання: Як часто вагітна повинна здавати аналіз сечі?

Відповідь лікаря: Вагітна жінка повинна здавати аналіз сечі перед кожним відвідуванням жіночої консультації (в першому триместрі один раз в 3-4 тижні, у другому кожних 2 тижні, і в третьому щотижня).

Питання: Про що може свідчити білок у сечі при вагітності?

Відповідь лікаря: В першу чергу білок у сечі при вагітності свідчить про пізній токсикоз (гестоз).

Питання: Про що свідчить поява великої кількості лейкоцитів? Яка норма лейкоцитів повинна бути?

Відповідь лікаря: Норма лейкоцитів у сечі не повинна перевищувати 2-4 лейкоцита в полі зору. Підвищена кількість лейкоцитів (лейкоцитурія) свідчить про інфекції сечовидільної системи, в першу чергу про пієлонефрит.

Питання: Про що свідчать бактерії в сечі при вагітності? Що в такому випадку робить лікар?

Відповідь лікаря: Бактерії в сечі говорять про інфекції сечовидільної системи (запалення нирок). Але іноді вони можуть зустрічатися при неправильній здачі сечі (брудний посуд, кольпіт). Призначається повторний аналіз, мазок з піхви, УЗД нирок, сеча по Нечипоренко. При підтвердженні діагнозу пієлонефриту жінка проходить протизапальну та антибактеріальну терапію.

Питання: Що означає поява еритроцитів? Яка норма еритроцитів повинна бути?

Відповідь лікаря: Еритроцити в сечі в нормі відсутні або містяться в одиничній кількості (1-2 в полі зору). Поява еритроцитів може говорити про розвиток гломерулонефриту, сечокам’яної хвороби, травми нирок і сечового міхура, порушенні згортання крові, про геморагічну лихоманку.

Питання: Що означає поява солей? Яка у них норма?

Відповідь лікаря: Поява солей відзначається при наступних станах: пієлонефрит, цистит, розпад пухлини, лихоманка, блювота, ниркова недостатність, гломерулонефрит. Норма солей – це одиничні урати і оксалати в полі зору.

Питання: Про що свідчить глюкоза в сечі при вагітності?

Відповідь лікаря: Глюкоза в сечі свідчить про цукровий діабет, але може спостерігатися і після аліментарного навантаження (підвищене споживання солодкого).

Питання: Навіщо перевіряють добову сечу?

Відповідь лікаря: Добову сечу (проба за Зимницьким) перевіряють для того, щоб дізнатися, як функціонують нирки (визначають їх здатність до концентрування і розведення сечі).

Питання: Навіщо призначається аналіз сечі по Нечипоренко?

Відповідь лікаря: Сеча по Нечипоренко призначається при лейкоцитурії і гематурії і дозволяє диференціювати такі захворювання, як пієлонефрит і гломерулонефрит.

Питання: Як правильно здавати звичайний клінічний аналіз сечі?

Відповідь лікаря: Перед здачею сечі жінка повинна прийняти душ і обмити зовнішні статеві органи. У піхві бажано ввести тампон. Першу порцію (кілька крапель), сечі слід злити в унітаз. Сеча повинна бути ранковою і доставити її в лабораторію необхідно не пізніше 1-1,5 годин після здачі. Ємність для сечі потрібно ретельно вимити з милом.

 

На питання відповідала Созонова Анна, лікар акушер-гінеколог, стаж роботи 11 років.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...