Розвиток мови у дітей до року

мовлення у малюкаЩо таке вікова норма і як у відповідність з нею повинна розвиватися мова дитини? Як допомогти крихітці почати говорити
Перший рік життя дитини є підготовчим етапом до оволодіння мови і підрозділяється на ряд послідовних стадій.

Новонароджений – крик, кряхтіння, окремі гортанні звуки, середні між «а» і «е».

1 місяць – реакція слухового зосередження.

2 місяці – усмішка у відповідь на мову дорослого. Гукання (початкове гуління): «а-а-а», «у-у-у», «бу-у», «гу-гу», «аху».

3 місяці – «комплекс пожвавлення» (поєднання посмішки, вокалізації, генералізованої рухової активності) при спілкуванні з дорослим; співуче гуління (відтворення протяжних голосних і приголосних звуків): «а-а-а», «е-у», «а-й-а», «агу», «угу».

4 місяці – «сопілка» (проголошення ланцюжка звуків каскадом): «аль-ле-е-ли-аги-аи …».

6 місяців – лепет (повторення однакових складів): «дядядя …», «бабаба», «мамам …».

8 місяців – модульований лепет (одиниці типу «тато», «мама» з різною інтонацією).

9 місяць – виникає ситуаційне розуміння мови.

10 місяців – перші односкладові слова і звуконаслідування: мама, тато, баба, дядько, дай, ав-ав (собака), га-га (гуси), тік-так (годинничок) і т.д.

12 місяців – вимовляє близько 10 простих і полегшених слів.

Важливий етап

У другому півріччі відбувається інтенсивний розвиток фонематичного слуху, в результаті якого дитина починає сприймати звернену до неї мову. Вона встановлює зв’язки між вимовними словами і предметами. Дорослі допомагають їй в цьому, коли запитують: «Де те-то?» І відразу показують потрібний предмет. На цій основі відносно швидко зростає, так званий пасивний словник. До 9-10 місячного віку він може бути досить значним. Діти по слову виконують ряд дій: відшукують поглядом знайомі предмети, приносять деякі іграшки, плескають у долоні («ладушки»), махають ручкою «до побачення» і ін.

У віці 10-11 місяців виникають перші узагальнення. Дитина, наприклад, може показати носик і оченята у ляльки, ведмедика, собачки і т.д. До кінця року малюк точно розуміє в середньому 10-20 слів і певним чином реагує на них, а його мова стає зрозумілою на 25%.

Допомагайте малюкові

– Постійно розмовляйте з немовлям. Коментуйте вголос всі свої дії, називайте оточуючі вас предмети, співайте пісеньки.

– Спонукайте дитину вступати з вами в діалог. Коли вонагулить або лепече, потрібно намагатися відповідати їй – повторювати ті ж звуки, висловлюючи свою увагу.

– Говоріть з малюком ласкаво. Радійте навіть маленькому його успіху і обов’язково хваліть. Спочатку діти розуміють емоційну сторону мови, а потім смислову!

– Вимовляєте слова правильно, виразно і ніколи «не сюсюкайте». Ваша мова повинна бути зразком для наслідування.

– Учіть дитину імітувати звуки. Показуйте їй фігурки тварин і озвучуйте «хто як говорить»: «Це собака. Собачка гавкає – «гав-гав» ».

– Як можна раніше почніть читати дитині вірші. Підійдуть будь-які: від жартівливих до класики. Головне – ритм.

– Робіть масаж долоньок, згинайте-розгинайте пальчики, грайте в «Сороку», «Пальчик-хлопчик» і т. д. Ці заняття активізують мовну зону мозку.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...