Розподіл обов’язків : домашні клопоти на двох

domashni-klopotyТема розподілу домашніх обов’язків (а ми зараз маємо на увазі саме побутові обов’язки), з одного боку, дуже проста, а з іншого – нескінченна. Як нескінченна і сама домашня робота. Це поняття традиційно пов’язується виключно з жінками, дружинами, і кожна знає, що немає більш нудного і невдячної праці, ніж клопоти по господарству. А якщо додати сюди турботи про маленьких дітей і чоловіка – то під кінець дня багато жінок відчувають внутрішнє спустошення і навіть образу на своїх домашніх за недостатню, на їх думку, допомогу: « У мене стільки турбот з дитиною, невже важко самому вимити після себе посуд?!»

Консультує Олена Аверіна, Директор психолого-педагогічного центру «Сім’я»

Як показує практика, в більшості молодих сімей словосполучення «розподіл обов’язків» автоматично передбачає « чіткий поділ ». У цьому і криється помилка, звідси можуть виникати сімейні проблеми і навіть сварки. Проблема не винесеного сміття або вимитого вчасно посуду вирішується за допомогою примітивного і, на жаль, дуже поширеного прийому – маніпуляції один одним, а простіше кажучи, шантажу :

«Ось винесеш відро, тоді я помию посуд», «Не буду сьогодні смажити картоплю – я тебе вчора просила за хлібом сходити, де хліб?», «Якщо ти не пропилососиш палас, я взагалі до мами жити піду!». Особливо небезпечно, якщо такі відносини зберігаються і після появи в сім’ї малюка. Перші тижні і місяці після його народження молода мама цілком присвячує себе новому члену сім’ї і особливо потребує розуміння і допомоги з боку рідних і в першу чергу – чоловіка. У будь-якому разі постійні домашні перевантаження, відчуття, що вона залишилася один на один з усіма домашніми проблемами, пов’язане з цим почуття образи або навіть провини ніяк не сприяють гармонійним сімейним відносинам.

До цих пір в багатьох сім’ях досить сильні і рольові стереотипи типу «доглядати за маленькою дитиною – справа тільки жіноча» або «прати білизну не чоловіча робота». Ставлення до домашніх турбот, ступінь їх значимості і «тривожності» з приводу їх виконання, розмежування обов’язків на чоловічі і жіночі залежить від сімейного та соціального досвіду подружжя, досвіду того середовища, на яке орієнтована молода сім’я. Важлива тут і особиста самооцінка чоловіка. Інакше кажучи, якщо в сім’ї чоловіка прання та прибирання вважалися чисто жіночою справою, якщо в сім’ях друзів вважалося негожим чоловікові самому погладити собі сорочку або вийти у двір з коляскою, та ще у чоловіка самооцінка занизька – проблеми щодо залучення чоловіка до домашніх справ, швидше за все, також вам забезпечені. Але вони можуть бути легко вирішені.

Головне для молодого подружжя – усвідомлення себе сім’єю, єдиним організмом. Але вибудувати повноцінні сімейні відносини – це велика спільна праця. Якщо подружжя заздалегідь до нього готова, тоді питання про розподіл обов’язків просто не виникне і не складеться ситуація, коли чоловік повністю перекладає домашні обов’язки і проблеми догляду за малюком на дружину.

Найбільш вдалим стає так званий «симетричний шлюб», коли ролі чоловіка і дружини не протиставляються, а, навпаки, всі домашні справи виконуються разом, коли подружжя усвідомлюють себе партнерами. Головне – завжди РАЗОМ.

Я знаю безліч сімей, де обставини складалися так, що дружина була змушена повертатися на престижну і високооплачувану роботу майже відразу після народження дитини. Зазвичай соціальні стереотипи, про які я говорила вище, заважали чоловікам адекватно прийняти ситуацію. Причому, справа була не в принципі – працювати дружині чи ні – це питання вже вирішене, а саме в тому, що «не царська це справа – вечерю готувати». До речі, напевно, мало хто знає, але у нас існує закон, який дозволяє на випадок, якщо в родині існує така необхідність, відпустка по догляду за дитиною надавати як дружині, так і чоловікові. Часи змінюються, і чоловіки повинні сприймати таку ситуацію нормально і вже тим більше не робити трагедію з миття посуду. З іншого боку, чоловікам важко буває примиритися з ситуацією, коли з народженням дитини в центрі уваги жінки виявляються вже не він, а малюк. Багато чоловіків в такій ситуації відчувають себе незатишно, замикаються, навіть починають грубити. І прохання допомогти прибрати в квартирі, витрусити половики або що-небудь приготувати на вечерю сприймаються як обмеження прав, зазіхання на особисту чоловічу свободу.

Не поспішайте ображатися, звинувачувати, тиснути. Може виникнути спокуса відразу і назавжди знайти спосіб «навісити» на чоловіка якісь жорстко певні обов’язки (наприклад, відро для сміття – це тепер твоя проблема, а готувати вечерю – моя). Але відразу скажу – це неможливо. У сімейному житті не буває якихось постійних жорстких правил, завжди може трапитися щось, що перешкодить виконанню цих закріплених «обов’язків». І кого тоді звинувачувати? Готовність зрозуміти і допомогти, гнучкість, фантазія і почуття гумору – ось головні помічники у вибудовуванні сімейних відносин. Треба пам’ятати одну просту істину: кожній людині, особливо чоловікові, необхідне відчуття, що він коханий і потрібний. Постарайтеся зробити домашні клопоти проблемою саме «на двох». Уникайте ситуації, коли ця проблема – тільки ваша власна, вирішити яку ви намагаєтеся як би за рахунок чоловіка. У цьому випадку він, звичайно, сприйме таку ситуацію в багнети. І не применшуйте значення допомоги «зі сторони ». Якщо вам її пропонують – з вдячністю приймайте, якщо ні – просіть самі, це цілком природно. Зараз ваші бабусі-дідусі для вас неоціненні помічники. Ось з ними якраз можна чітко обумовити вигляд і час виконання «обов’язків», яку вони згодні на себе взяти. Це може бути прогулянка з дитиною, приготування обіду, похід на ринок за провізією і т.п.

Якщо ви все ж не можете прийти до згоди, то існує спеціальна вправа на розвиток партнерських відносин між подружжям. Сядьте разом і складіть перелік домашніх справ з приблизною оцінкою часу, що витрачається на ті роботи по дому, які необхідно виконувати щодня або щотижня. Обов’язково включіть сюди все, що стосується догляду за малюком (в першу чергу!), придбання продуктів, речей, приготування їжі, прання, прибирання та іншу роботу в сім’ї. Хто виконує всю цю роботу у вашій родині? Тільки дружина? А не міг би чоловік взяти на себе частину цих турбот? Потім складіть перелік справ, які покладені в вашій родині на чоловіка (сюди, природно, не входить заробляння грошей ні чоловіком, ні дружиною). А тепер порівняйте ці два списки. Хто вносить більший внесок у сімейну «економіку»? Думаю, результати такого аналізу будуть красномовніше будь-яких докорів і умовлянь. У кожному разі, всі сімейні проблеми необхідно вирішувати тільки вдвох, доброзичливо, з готовністю зрозуміти свою «другу половинку» і, якщо треба, – допомогти їй.

Корисна порада для жінок

Якщо у вас не буде вже достойних аргументів щоб переконати свого чоловіка, згадайте розміні слова великого економіста. Ухиляння від вставки замка в двері займає на порядок більше часу ніж сама робота! Як показує практика, так воно і виходить.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...